Nie żyje Abbas - legendarny irański fotograf i członek Magnum Photos

Nie żyje Abbas - legendarny irański fotograf i członek Magnum Photos

Nie żyje Abbas - legendarny irański fotograf i członek Magnum Photos
Źródło zdjęć: © © Maurizio Costanzo / [CC 2.0.](https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)
Monika Homan
26.04.2018 07:02, aktualizacja: 26.07.2022 18:03

25 kwietnia 2018 roku, w wieku 74 lat, zmarł Abbas – znany fotoreporter i członek Magnum Photos znany z dokumentacji wojen i rewolucji na całym świecie. Jego fotograficzna kariera trwała przez blisko 60 lat.

Abass Attar urodził się w Iranie i wyemigrował do Francji. Poświęcił swoje życie na dokumentowanie problemów społeczeństw, będących w konflikcie. Fotografował między innymi w Bangladeszu, Północnej Irlandii, Wietnamie, Chile, Kubie, południowej Afryce i na Bliskim Wschodzie. W późniejszych latach życia skupił się na interakcjach religii ze społeczeństwem.

Fotograf to ktoś, kto pisze światłem.

W latach 1978-1980 Abbas fotografował rewolucje w Iranie. Kolejne 17 lat spędził podróżując po świecie, by w 1997 roku powrócić na rodzinne ziemie i wydać książkę "Iran Diary 1971-2002" ("Irański Pamiętnik 1971-2002"), która jest krytyczną interpretacją historii Iranu, napisaną w formie prywatnego dziennika.

Abbas photographer

Fotograf dołączył do Magnum Photos w 1981 roku, a w 1985 stał się jej członkiem. Obecny prezes agencji, Thomas Dworzak, oddał hołd Abbasowi, który dla wielu osób był zarówno przyjacielem, jak i mentorem:

Był filarem Magnum Photos, ojcem chrzestnym pokolenia młodych fotoreporterów. Irańczyk, który przeniósł się do Paryża. Był obywatelem świata, który niestrudzenie dokumentował. Wojny, katastrofy, rewolucje, przewroty i przekonania – to całe jego życie. Z ogromnym smutkiem go tracimy. Niech bogowie i anioły wszystkich religii świata, które fotografował z taką pasją wezmą go w swoje ramiona.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)