Życie japońskich biznesmenów jest pełne stresu. Nic dziwnego, że zasypiają, gdzie popadnie

Uliczny dokument Davida Tesinskiego ”The Man-Machine” (”Człowiek-maszyna”) dotyka trudnej tematyki japońskich biznesmenów, którzy po długim dniu pracy upijają się i śpią, gdzie tylko im się uda. Stres jest dla nich tematem tabu, więc robią to, co inni.

© David Tesinsky / tesinskyphoto.com

Niektórzy z bohaterów Tesinskiego ucinają sobie drzemki na ulicy, a inni w komunikacji miejskiej. Jeden z nich zasnął nawet trzymając się reklamy na przystanku, a dwaj kolejni w McDonald's. Standardy korporacyjne w Japonii skłaniają pracowników do wykonywania swoich obowiązków zawodowych nawet przez 14 godzin dziennie, co jest po prostu nieludzkie.

Po ciężkim dniu pracy biznesmeni udają się do barów ze swoimi kolegami z pracy – to już rutyna. Często takie posiadówki z piciem w tle kończą się około 2 w nocy, a zmęczeni i pijani pracownicy szukają wygodnego miejsca, by chwilę odpocząć – bez względu na to, czy są w domu, czy nie. Po tym czeka znowu ich biurowy koszmar.

David Tesinsky nazwał cykl po swojej ulubionej piosence zespołu Kraftwerk - ”The Man-Machine”. Powodem dla tego było zachowanie Japończyków, którzy są niczym roboty. Autor projektu przyrównuje ich ruchy do duchów, które snują się ulicami. Japońscy biznesmeni są skoncentrowani na swojej karierze jak na niczym innym. Tesinsky jako przykład absurdu, by pomóc zrozumieć sytuację udaje ich rozumowanie: ”Jeszcze tylko 5 lat i awansuję w tej niekończącej się piramidzie”.

I tak oto dzień po dniu, noc po nocy, organiczne maszyny-duchy, krążą ulicami japońskich miast w pogoni za kolejnym stopniem w hierarchii firmy. To przerażająca kwestia, która może wydawać się nam, Europejczykom, nie do pojęcia. Przepracowanie prowadzi do samotności, samotność do depresji, depresja do samobójstwa. To tematy, których nie porusza się w japońskiej kulurze.

Zobacz również: Podstawy fotografii: jak dobrze ustawić czas naświetlania zdjęć?

Więcej zdjęć autora znajdziecie na jego stronie internetowej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Stare reklamy i prawdziwe życie Nowego Jorku. Kalen Hollomon łączy fikcję z rzeczywistością Te piękne obrazy wcale nie są zdjęciami. To się nazywa fotorealizm! "Tank Man” - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Jak przy pomocy latarki, pudełka po burgerze i smartofna zrobić świetny portret? Zdjęcia Marilyn Monroe w ciąży były ukrywane przed mediami. Teraz wyszły na jaw Josh Rossi przywrócił uśmiech dzieciom, zmieniając ich na zdjęciach w superbohaterów Humans of New York jako seria filmów na Facebooku już niedługo Kalifornia w podczerwieni oddaje klimat plakatów z lat 70. Jest martwa na zdjęciach. To sprzeciw przeciwko bezmyślnym selfie Karol Pałka opowiada, co kryje Hotel Polana, dawny kurort Komunistycznej Partii Czechosłowacji Na tych zdjęciach widać duchy! Poznajcie ich historię i zobaczcie, jak odtworzył je Mathieu Stern Zdjęcia sprzed 40 lat tłumaczą na czym polegało włoskie "słodkie życie" Znamy nazwiska autorów zdjęć do najnowszej edycji projektu Eastreet Historie wykraczające poza zdjęcia, czyli wielka siła fotografii ulicznej Znamy wyniki konkursu 7. Leica Street Photo. Oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Pijani Japończycy zasypiają dosłownie wszędzie. Na zdjęciach ujął ich Lee Chapman Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Od zdjęć Żanety Hajnowskiej na pewno zgłodniejecie! Ta fotografka zna się na rzeczy Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017