Miasto poszukiwaczy diamentów opanowane przez pustynię - niezwykły cykl zdjęć

Kiedyś było tu kwitnące życiem miasto, które było centrum wydobycia diamentów. Obecnie Kolmanskop to jedna z większych atrakcji fotograficznych w Namibii. Pustynia Namib upomniała się o swoje i zasypuje miasto duchów od ponad pół wieku, kiedy to zostało opuszczone przez ludzi. Obrazy wydm połykających zachowane budynki są niezwykłe.

© Erez Marom / www.erezmarom.com

Izraelski fotograf i dziennikarz Erez Marom specjalizuje się w fotografii natury i krajobrazu w różnych ciekawych miejscach. Podczas przygotowań do wyprawy fotograficznej odwiedził Kolmanskop - miasto duchów w Namibii i postanowił podzielić się swoimi zdjęciami spostrzeżeniami na temat potencjału tego miejsca.

W 1908 r. znaleziono tu pierwszy diament, który rozpoczął napływ górników, którzy budowali w okolicy swoje zamożne domy. Większość pierwszych osadników była Niemcami, więc miasto jest zbudowane w tym stylu. Wśród dużych, ekstrawaganckich willi można także znaleźć szpital, salę balową, elektrownię, a także pierwsze urządzenie rentgena na południowej półkuli. W szczytowym okresie miasto liczyło 1200 mieszkańców, 700 rodzin.

Tak szybko jak miasto zostało zbudowane, tak samo szybko opustoszało. Pole diamentowe zostało wyczerpane tuż po I wojnie światowej, więc i ludzie zaczęli stamtąd wyjeżdżać. Miasto zostało ostatecznie opuszczone w 1954 roku. Jak relacjonują świadkowie - “Pewnego dnia nie pojawiła się ekipa sprzątająca piasek, nie przyjechał lodziarz, a w szkole dzwonek przestał dzwonić.”

Od tego czasu, pustynia Namib zasypuje miasto, a budynki, które są w świetnej kondycji dzięki suchemu klimatowi, są domem dla wydm, chrząszczy i innych dzikich zwierząt, których ślady możemy zauważyć na piasku.

Zobacz również: Bajkowy świat Magdaleny Wasiczek

W ostatnich latach Kolmanskop stało się ważnym celem wycieczek fotograficznych, dla ludzi odwiedzających Namibię. Jest coś atrakcyjnego w kolorowych pokojach, które kiedyś były domem bogatych górników, a teraz niszczeją w piasku. Erez Marom zwraca także uwagę na światło, które zagląda przez okna tworząc interakcję z piaskiem i wnętrzami. Nawet w środku dnia można uzyskać ciekawe wzory ostrych cieni, nie wspominając o flarach.

Do wykonania tego cyklu Erez Marom posłużył się nietypowym zestawem: Sony A7R z obiektywem Canon 16–35 mm f2.8. Świetna, pełnoklatkowa matryca w bezlusterkowcu umożliwiła zarejestrowanie wysokiego zakresu dynamicznego, dzięki czemu nie musiał stosować techniki HDR.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Iiu Susiraja “Good Behaviour” - selfies bardzo inaczej Magdalena Berny - portrety dziecięcej zadumy, refleksji, smutku Czterech fotografów i jeden region w projekcie "Wielkopolska/Teraz" Ferrari California T w niecodziennej sesji z farbami UV w tunelu aerodynamicznym Out My Window - jak pięknie podglądać przez okno Error, czyli fotograficzne triki pokazane przez Pawła Fabjańskiego Urban Photographer of the Year 2014 - najlepsze zdjęcia z miast na całym świecie Pierwszy na świecie film poklatkowy layer-lapse pokazuje w kadrach różne czasy na raz Słynne plakaty filmowe w nowym kontekście Zagubione w Fukushimie - postapokaliptyczny cykl zdjęć z Fukushimy Fotograf zmierzył fale mózgu modeli, aby stworzyć portret idealny Sesja Roberta Wolańskiego dla marki Próchnik wykonana Sony A7R Dzień i noc w tym samym miejscu połączone na zdjęciach Wolfganga Hildebranda "Zdjęć jeszcze nieodnalezionych mam dziesiątki tysięcy". Chris Niedenthal o nowym albumie [wywiad] Droga Mleczna widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na filmie poklatkowym Procesy chemiczne w trybie makro nagrane w 4K Lumixem GH4 Słynny pocałunek z Times Square powielony w różnych miejscach na świecie Turysta - interesująca droga do ciekawego cyklu Małe planety z pomysłem: start rakiety, łazik na Marsie czy pokaz lotniczy Sądząc Amerykę, czyli portrety uprzedzeń Zwierzęta z zoo, ale jak na wolności Norwegia nigdy nie była tak piękna, jak na tym filmie poklatkowym

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!