5 najpiękniejszych zdjęć satelitarnych Ziemi

NASA opublikowała pięć najpiękniejszych satelitarnych widoków Ziemi, wybranych w konkursie „Earth As Art”.

© nasa.gov
© nasa.gov
Olga Drenda

06.08.2012 | aktual.: 26.07.2022 20:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 1972 roku naszą planetę obserwują z kosmosu satelity Landsat, które pozyskały dotychczas miliony zdjęć. Obrazy zarejestrowane przez satelity są przydatne do różnych celów, znajdują zastosowanie w kartografii, rolnictwie geologii czy rolnictwie. Jednak poza wartością naukową mają jeszcze jedną cechę: są piękne.

Na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez NASA w ramach konkursu „Earth As Art” widzimy, że Ziemia z oddali wygląda jak abstrakcyjny obraz namalowany w niesamowitych barwach. Drogą głosowania wybrano pięć najpiękniejszych widoków. Przedstawiamy je poniżej (w kolejności od 5 do 1 miejsca).

© nasa.gov
© nasa.gov

To zdjęcie przedstawia jezioro Eyre w Australii. To największe jezioro na tym kontynencie pod względem powierzchni, a jednocześnie bardzo płytkie: w ciągu 150 lat jezioro w pełni wypełniło się wodą zaledwie trzy razy. Zdjęcie wykonał satelita Landsat 5 5 sierpnia 2006 roku.

© nasa.gov
© nasa.gov

Żółte linie zarejestrowane przez Landsat 5 4 8 kwietnia 1985 roku to lotny piasek na ergu Iguidi, pustyni na terenie Algierii. Piaszczyste wydmy na Iguidi osiągają wysokość nawet 500 m.

© nasa.gov
© nasa.gov

Malowniczo prezentujące się zielone wstążki to widok rzeki Mississippi, zarejestrowany 28 maja 2003 roku. Mrowie małych kwadratów i prostokątów wokół rzeki to okoliczne domy i pola.

© nasa.gov
© nasa.gov

Czy to obraz inspirowany siatką naczyń krwionośnych na ludzkim ciele? Nie – to widok delty rzeki Jukon na Alasce. Zdjęcie zostało wykonane 22 września 2002 roku.

© nasa.gov
© nasa.gov

Zwycięskie zdjęcie satelitarne przypomina słynny obraz van Gogha przedstawiający nocne niebo, jednak nie ma na nim gwiazd, tylko… plankton w wodach Bałtyku. Zdjęcie wykonano w pobliżu szwedzkiej wyspy Gotlandii 13 lipca 2005 roku.

 

 

Źródło: nasa.gov

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)