Jak robić dobre zdjęcia przy długim czasie ekspozycji?

Jeżeli lubicie długie czasy ekspozycji, to warto skorzystać z kilku porad profesjonalisty, który dzieli się z nami swoimi trikami. Wyniosą one waszą fotografię krajobrazową zdecydowanie na wyższy poziom!

© Andy Mumford

Długie czasy ekspozycji mają niezaprzeczalny urok. Chwila, którą rejestrujemy trwa dużo dłużej, dzięki czemu efekty, które zapisuje aparat tak różnią się od tych na krótkich czasach ekspozycji. Dzięki długiemu naświetlaniu możemy wygładzić wodę, czy chmury, naświetlić nocne niebo czy też rozmyć poruszających się ludzi. Zobaczcie, co radzi profesjonalista w tej dziedzinie — fotograf krajobrazowy Andy Mumford.

Sprzęt

Nieodzownym akcesorium do fotografowania na dłuższych czasach ekspozycji jest statyw, który pozwala ustabilizować aparat. Poza tym warto się wyposażyć w wężyk spustowy albo pilota do zdalnego wyzwalania migawki, co pozwala wykonywać zdjęcia bez dotykania aparatu, w innym wypadku możemy go delikatnie poruszyć co może być widoczne na zdjęciu.

Filtry ND i połówkowe

Filtry w fotografii na długich czasach ekspozycji to podstawa. Szare filtry ND pozwalają wydłużyć ekspozycję, dzięki czemu możliwe są właśnie efekty spokojnej wody. Filtry połówkowe pozwalają przyciemnić niebo, jednocześnie pozwalając reszcie naświetlić się poprawnie.

„Fotograf pejzażu zatrzymuje czas" - krajobrazy leśnika i fotografa Marka Kiedrowskiego

Leśnik, Marek Kiedrowski, przy okazji wykonywania swojej pracy spełnia się również twórczo. Swoim aparatem ujmuje niesamowite krajobrazy. Zobaczcie…

Kompozycja

Jeżeli macie już podstawowy zestaw do fotografii na dłuższych czasach ekspozycji i wybraliście miejsce, warto poświęcić chwilę na kompozycję. Andy radzi, żeby brzegi kadru pozostawić czyste i nie umieszczać tam żadnych elementów. Fotograf nie umieścił też horyzontu na oczywistym środku tylko w 1/3 kadru.

Sigma 20 mm f/1.4 ART — bardzo jasny, bardzo szeroki i bardzo dobry [recenzja]

Sigma 20 mm F1.4 DG HSM to jeden z najciekawszych obiektywów zaprezentowanych w tym roku. Sprawdziliśmy w praktyce jak sprawdza się ten super jasny i…

Ustawienia

Fotograf radzi skorzystać z przysłony miedzy f/8, a f/16, żeby uzyskać jak największą głębię ostrości. Czas ekspozycji ustawia ręcznie, dostosowując do zastanego światła i filtra, którego używa. Oczywiście trzeba też eksperymentować, bo w czasie tzw. magicznej godziny, światło zmienia się mimo wszystko dość dynamicznie, więc te same parametry mogą się nie sprawdzić za kwadrans, czy pół godziny. Zostaje tylko wybrać piękny widok, odpowiednią porę, ubrać się ciepło i do roboty. Czekamy na wasze zdjęcia w komentarzach.

Zobacz również: Zdjęcia ze smakiem, czyli fotografia kulinarna - sprzęt, światło, dodatki i sztuczki

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać Ilford pokazuje jak wywołać czarno-biały film we własnym domu Prosta sztuczka, jak redukować szumy przy fotografowaniu w ciemności Czy warto wydać 8 tysięcy na obiektyw portretowy? Oto jak się sprawdzają 85-tki Canona 25 funkcji Lightrooma, dzięki którym poprawisz swój workflow Archiwizacja komputera przy pomocy Time Machine i WD Backup - jak to zrobić? [wideoporadnik] Nie wiesz, jak kręcić ciekawe ujęcia? Wykorzystaj statyw! 8 trików, dzięki którym twoje zdjęcia będą ciekawsze. I to niskim kosztem! Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik] Zdjęcia "z ręki” przy długich czasach naświetlania. Co zrobić, aby były nieporuszone bez statywu? Jak ulepszyć warsztat podczas sesji miłosnej? Kai Wong radzi, jak robić lepsze zdjęcia krajobrazowe Backup 3-2-1 to zasada, którą powinien znać każdy fotograf [wideoporadnik] Fotografia koncertowa, czyli zdjęcia w 5 minut. Jak fotografować, żeby nie fałszować? Jakie szkła wybrać do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony? Kto kupuje tanio, ten kupuje dwa razy, czyli kilka słów o filtrach Lustrzanka w podróży. O czym trzeba pamiętać? Ogniskowa - jaki wpływ ma na odzwierciedlenie twarzy w portrecie Zdjęcia jedzenia okiem ekspertek. Liczy się naturalność Dostałeś w prezencie aparat? Zobacz, jak wykorzystać jego potencjał Kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy portrecie Idealne zdjęcie. Ponadgatunkowe porozumienie dżentelmeńskie Jasne obiektywy nie zawsze są super. Zalety i wady jasnych i ciemnych szkieł Podstawy fotografii. Prosty portret, otwarta przysłona i minimum sprzętu

Popularne w tym tygodniu:

8 póz modelek na rozgrzewkę przed sesją zdjęciową Dowiedz się, jak krok po kroku dobrze wyretuszować portret Chcesz się rozwinąć fotograficznie? Zacznij pisać