Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - rady dla początkujących fotografów

Dobrze jest czasem wybrać się ze znajomymi na plener - to świetna zabawa i dobra motywacja do ćwiczeń. / fot. Jakub Knoll
Dobrze jest czasem wybrać się ze znajomymi na plener - to świetna zabawa i dobra motywacja do ćwiczeń. / fot. Jakub Knoll
Jakub Knoll

10.12.2010 17:53, aktual.: 10.12.2017 23:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - to pytanie zadawał sobie chyba każdy początkujący fotograf, który zamienił swój kompakt na lustrzankę. Oto kilka skutecznych rad na początek fotograficznej przygody, które pomogą ci robić lepsze zdjęcia.

Po prostu rób zdjęcia

Dużo zdjęć. Najwięcej nauczysz się podczas prób. Z cyfrową lustrzanką niewiele też będzie Cię to kosztowało (w przypadku analogowej to bardziej bolesna, ale nieunikniona metoda). Ktoś powiedział, że prawdziwym fotografem stajesz się dopiero po zrobieniu 10 000 zdjęć. W dobie cyfry można jednak uznać, że powinno być ich znacznie więcej. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia lustrzanką, musisz ponieść takie koszty.

Największym przyjacielem fotografa jest kosz

Lustrzanką cyfrową robi się tysiące zdjęć, więc bardzo ważne jest wyrzucanie tych, które są źle naświetlone, skadrowane, nieciekawe lub po prostu nie spełniają twoich oczekiwań. Nie będą Ci zaśmiecały komputera, a zmotywują do poprawy.

"Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon."
Obraz

Grunt to prostota

Im więcej będziesz chciał pokazać na zdjęciu, tym większa szansa, że w chaosie widz nie będzie wiedział, na co zwracać uwagę - czyli nie pokażesz właściwie nic. Lepiej więc pokazać mniej, a dobrze i wyraźnie.

"Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie."

Światło to twój sprzymierzeniec

Nie chodzi tu tylko o to, czy będziesz mógł zrobić zdjęcie przy krótkim czasie, czy będzie niebezpieczeństwo poruszenia. Ważne jest też, jakie światło pada na fotografowaną scenę - od tego zależy jej nastrój, klimat i emocje, jakie wywołuje. Przecież fotografia to "malowanie światłem". Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia lustrzanką, panuj nad nim.

Fotografujesz krajobrazy przy świetle dziennym? Najlepiej rób to popołudniem. Ciekawe efekty możesz też osiągnąć przy wschodzie lub zachodzie słońca. Jeśli więc trafiłeś na ciekawe miejsce, a masz czas, warto wrócić w nie w innej porze dnia, może światło będzie lepsze. W studiu natomiast stracisz trochę czasu, zanim ustawisz odpowiednio lampy, ale efekt na pewno będzie lepszy.

Szukaj kadrów

Pamiętaj o podstawowym podziale kadru - tzw. trójpodziale i umieszczaj ważne dla zdjęcia elementy w mocnych punktach, a nie nudno - symetrycznie. W aparatach często można włączyć funkcję pokazywania takich linii podziału w wizjerze. Dbaj też o czystość kadru, uważając, by nic niepowołanego się w nim nie znalazło (patrz: poradnik Pawła Łącznego "Jak świadomie korzystać z kompozycji w fotografii").

Obraz

Nawet niewielkie, ale wyraźnie odstające od reszty elementy mogą skutecznie odciągnąć wzrok widza i zepsuć całą fotografię. Nie stój też w jednym miejscu. Jeśli to możliwe - obejdź fotografowany przedmiot wokoło, szukając różnych kadrów oraz sposobów jego pokazania.

Robiąc zdjęcia ludzi, nie ścinaj im głów, a jeśli już to robisz, to zdecydowanie - by było widać, że to zamierzony efekt (patrz: poradnik Tomasza Woźnego "Dyscyplina kadru, czyli jak zrobić "czyste" zdjęcie"). Podobnie jest z ostrością: "Jedno nieostre zdjęcie to pomyłka. Dziesięć nieostrych zdjęć to eksperyment. Sto nieostrych zdjęć to styl."

Niech twoi modele przypominają ludzi, a nie manekiny

Robiąc portrety, warto rozmawiać z osobą fotografowaną, przyzwyczajać do obecności aparatu. W przypadku analogów często początek sesji można zrobić nawet bez kliszy, by oswoić swojego modela (oczywiście, nie powinien o tym wiedzieć). Po pewnym czasie zacznie zachowywać się naturalniej. Nie ustawiaj też ludzi tak, by słońce lub inne źródło światła świeciło im prosto w twarz - będą mrużyć oczy.

Poznaj swój aparat

Możesz robić cały czas zdjęcia na trybie auto, jednak czy nie lepiej w pełni panować nad tym, co robisz? Ale spokojna głowa, między auto a manualem jest jeszcze cała gama trybów tematycznych, a także preselekcja przysłony i migawki. Grunt to czytać instrukcję i sprawdzać ją w praktyce. Odpowiedź na pytanie: jak robić dobre zdjęcia lustrzanką?, to również: znać ją!

Pamiętaj, aby zdjęcie miało czym "oddychać"

Obraz

Jeśli w kadrze osoba patrzy np. w lewo, to skadruj ją po prawej stronie (lub przynajmniej zostaw przestrzeń po lewej), bo naturalną naszą reakcją jest spoglądanie w miejsce, na które patrzy model. To da ci też okazję pokazać kontekst zdjęcia, ale o tym za chwilę. Podobnie, fotografujesz drogę, która ciągnie się daleko do linii horyzontu, wzrok widza automatycznie powędruje nią - pokaż ją całą.

Nie aparat robi zdjęcia, ale Ty

Nie jest aż tak ważne, jakim sprzętem dysponujesz, nawet iPhone'em można zrobić dobre zdjęcie (patrz: Z iPhone'em na wojnę). Ktoś powiedział kiedyś mądre zdanie: "Amator martwi się o sprzęt, Profesjonalista martwi się o kasę, a Mistrz martwi się o światło". Nie zmienia to faktu, że dobrze jest znać swój aparat.

Umieszczaj zdjęcia w kontekście

Osoba przedstawiona na zdjęciu w kontekście, jest ciekawsza niż sama. / fot. Jakub Knoll
Osoba przedstawiona na zdjęciu w kontekście, jest ciekawsza niż sama. / fot. Jakub Knoll

Możesz sfotografować jedną osobę w ciekawej koszulce, ale jeśli pokażesz w tle innych ludzi w takim samym stroju, którzy dodatkowo wsiadają na wyciąg, to będzie wiadomo, że to jakaś zorganizowana wycieczka. Zdjęcie utworzy pewną historię, a nie będzie jedynie wycinkiem z rzeczywistości, nic nie mówiącym widzowi, którego tam nie było.

Nie przestawaj się uczyć

Czytaj książki o fotografii, przeglądaj fotoblogi, chodź na spotkania z fotografami, szukaj wszelkich porad, jak robić dobre zdjęcia lustrzanką. Podpatruj różne style i metody, a wkrótce wypracujesz swoje własne. Dziel się wiedzą i pozwól się oceniać, by stawać się coraz lepszym. Bierz też udział w konkursach - to motywuje do działania, a zwycięstwo może zapewni Ci kiedyś lepszy sprzęt (a na pewno jest szalenie miłe).

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką? Łamiąc zasady!

"Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie."

Słowa Adamsa, to prawda stara jak świat, ale sprawdza się zawsze - kreatywność i odważne podejście do fotografowania mogą dać w rezultacie świetne zdjęcie, nawet jeśli nie w pełni zgodne z kanonem. Żeby łamać zasady, trzeba je jednak na początku znać. Ale pamiętaj też: "Najlepsze zdjęcia są popełniane przez błędy."

Nie wystarczy jednak tylko znać teorię, żeby wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia lustrzanką. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Możesz, jak wielu fotografów, założyć specjalny blog i ustalić sobie, że codziennie będziesz wrzucał na niego jedno zdjęcie zrobione tego dnia (tzw. projekt 365) albo po prostu wychodzić co jakiś czas ze swoim aparatem w teren. Ważne, by próbować i doskonalić swoje umiejętności.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)