Fotograf podróżniczy radzi, jak robić lepsze zdjęcia

Fotograf podróżniczy radzi, jak robić lepsze zdjęcia

Fotograf podróżniczy radzi, jak robić lepsze zdjęcia
Monika Homan
30.01.2019 12:45, aktualizacja: 30.01.2019 13:53

Mitchell Kanaszkiewicz w swoim najnowszym filmie zdradził siedem wskazówek dotyczących fotografii podróżniczej, których prawdopodobnie jeszcze nie słyszeliście.

Zawsze miej aparat przy sobie, obserwuj swoje otoczenie, dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego jedziesz, rozmawiaj z ludźmi - ile razy słyszeliście te rady dotyczące fotografii podróżniczej? Sporo?

Mitchell Kanaszkiewicz w swoim filmie przedstawia 7 porad, których prawdopodobnie jeszcze nie słyszeliście. Pierwsza z nich brzmi: "Pozwól sobie być naiwnym". Rada przydatna zwłaszcza podczas fotografowania ludzi. Kiedy za bardzo skupicie się na tym, czy wypada robić zdjęcie obcej osobie nie zrobicie go wcale. Czasem lepiej naiwnie założyć, że przecież każdy chce zostać sfotografowany - przecież ludzie są tacy fascynujący!

7 Unusual Travel Photography Tips (From an actual travel photographer)

Kolejną zasadą, o której mówi fotograf jest fakt, że nie zawsze centrum jakiegoś wydarzenia jest najlepszym miejscem na zdjęcia. Nie zawsze główny punkt programu jest atrakcyjny wizualnie. Czasem lepiej skupić się na otoczce, która towarzyszy jakiemuś wydarzeniu, zamiast na nim samym. Przygotowania, ludzie dookoła, to co dzieje się później - czasem te elementy mogą być ciekawsze dla fotografa.

Kolejna, bardzo ważna wskazówka brzmi: "Nie będzie następnego razu". Jeśli dostrzegliście coś, co was zainteresowało, zróbcie temu zdjęcie od razu, nie czekajcie na lepszy czas, bo on może nigdy nie nadejść. Czasem oczywiście można powtórzyć zdjęcie, bo okaże się, warunki są lepsze. Jednak zazwyczaj nie uchwycona scena przepada raz na zawsze. Możecie później żałować, że nie sięgnęliście po aparat, a możecie po prostu cieszyć, się tym, że udało wam się zobaczyć coś wyjątkowego. W końcu to najważniejszy element podróży.

Następna porada Mitchela może was nieco zaskoczyć. Fotograf mówi: "Kiedy pogoda jest zła, biegnij po swój aparat". Podczas podróży zwykle liczymy na wspaniałą pogodę i bezchmurne niebo, ale nie oszukujmy się - nie zawsze się udaje. Brzydka pogoda może być świetnym tematem do fotografowania, może też nadać waszym zdjęciom niezwykłego klimatu. Mokre ulice odbijające światło, mgliste krajobrazy, potargane wiatrem drzewa, wszystko to wygląda wspaniale na zdjęciach. Jedyny problem z niepogodą jest taki, że po prostu mniej przyjemnie się wtedy podróżuje. Jeśli jednak nie macie uszczelnionego korpusu, lepiej uważajcie podczas fotografowania podczas niepogody.

Tematem fotografii nie musi być zawsze coś pięknego. Brzydota może być zdecydowanie ciekawsza od piękna. Zwykle wiąże się z nią jakaś historia. Piękny krajobraz, choć może zachwycić, nie zmusza do namysłu. Temat fotografii, który zmusi do zastanowienia się, ale nie zatrzyma widza swoim pięknem bywa często bardziej wartościowy.

W kolejnej wskazówce Mitchel radzi, żeby być sceptycznym, co do wskazówek lokalnych mieszkańców. Coś, co może być dla was ciekawe, dla nich może być zupełnie nie atrakcyjne, bo spotykają się z tym na co dzień. Żaden mieszkaniec miasteczka raczej nie poleci wam jego najbrzydszych zakątków, choć to te mogą okazać się ciekawe. Zazwyczaj od takich osób dostaniecie wskazówki, które z łatwością możecie sobie wygooglować - będą polecać miejsca popularne i często uczęszczane przez turystów, a co za tym idzie - często fotografowane.

Ostatnia rada dotyczy tego, żeby starać się zawsze mieć akcję na wyciągnięcie ręki. |Im bliżej będziecie waszych fotograficznych tematów, tym łatwiej będzie do nich dotrzeć. Nikt nie lubi zrywać się w środku nocy, żeby być na czas w jakimś miejscu. Mitchel często nocuje w swoim samochodzie, żeby nie musieć podróżować do jakiejś lokalizacji. Po prostu w niej zostaje i czeka na odpowiedni moment na zdjęcia. Gdyby musiał dojechać na miejsce przed wschodem słońca, z pewnością byłoby to mniej komfortowe niż pobudka, już na miejscu.

Więcej o fotografii podróżniczej:

Na dobre zdjęcie z podróży składa się wiele elementów. Te rady nie są przepisem na udany kadr, ale mogą ułatwić jego uchwycenie.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)