To nie jest sztuka abstrakcyjna. Tak wygląda centrum Drogi Mlecznej

To nie jest sztuka abstrakcyjna. Tak wygląda centrum Drogi Mlecznej

To nie jest sztuka abstrakcyjna. Tak wygląda centrum Drogi Mlecznej
Źródło zdjęć: © © I. Heywood/SARAO
Adam Gaafar
03.02.2022 09:29, aktualizacja: 05.02.2022 12:17

Wygląda jak dzieło stworzone w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego, ale w rzeczywistości jest to radiowy obraz centrum Drogi Mlecznej. „Artystą” jest w tym przypadku teleskop MeerKAT. Na niesamowitym zdjęciu zarejestrowano wiele zjawisk, w tym m.in. pozostałości po wybuchu gwiazd.

Południowoafrykańskie Obserwatorium Astronomiczne (SARAO) opublikowało pod koniec stycznia nowe zdjęcia wykonane przez swój radioteleskop MeerKAT. Jak czytamy w komunikacie prasowym, obraz przypominający abstrakcyjną mozaikę przedstawia m.in. emisje radiowe takich zjawisk jak pozostałości po supernowych (potężnych wybuchach gwiazd) czy chaotyczny obszar wokół supermasywnej czarnej dziury o masie 4 milionów mas Słońca, która znajduje się w centrum naszej galaktyki, ok. 25 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Teleskop MeerKAT wykorzystuje do przechwytywania fal radiowych 64 anteny rozmieszczone na przestrzeni blisko 8 km. Tylko fale radiowe mogą przebić się przez warstwy kosmicznego pyłu między Ziemią a centrum naszej galaktyki, co sprawia, że MeerKAT jest jednym z najważniejszych narzędzi do badania Drogi Mlecznej. Praca stanowi podsumowanie trzech lat badań i szczegółowych analiz.

Ten jasny obiekt to Sagittarius A*, znajdujący się w sercu naszej galaktyki.  Astronomowie uważają, że jest to supermasywna czarna dziura. Jasnożółty kolor reprezentuje ogromną ilość emisji radiowych z materii, który jest zasysana przez obiekt.
Ten jasny obiekt to Sagittarius A*, znajdujący się w sercu naszej galaktyki. Astronomowie uważają, że jest to supermasywna czarna dziura. Jasnożółty kolor reprezentuje ogromną ilość emisji radiowych z materii, który jest zasysana przez obiekt.© © I. Heywood/ SARAO
W centrum obrazu znajduje się pozostałość po supernowej G359.1-0.5
W centrum obrazu znajduje się pozostałość po supernowej G359.1-0.5© © I. Heywood/ SARAO
Niemal idealnie sferyczna pozostałość po supernowej
Niemal idealnie sferyczna pozostałość po supernowej© © I. Heywood/SARAO
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)