Kosmiczna gigapanorama Drogi Mlecznej to zasługa Polaka

Zrzut ekranu z YouTube.
Zrzut ekranu z YouTube.
Źródło zdjęć: © © Bartosz Wojczyński / [artuniverse.eu](https://artuniverse.eu/zoom/milkyway)
Marcin Watemborski

22.06.2021 11:32, aktual.: 22.06.2021 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To zdjęcie robi astronomiczne wrażenie. Zobaczymy tu Drogę Mleczną, lecz nie tylko jako ogół, ale również szczegół. Dzięki ogromnej rozdzielczości 2,2 miliarda pikseli, możemy zobaczyć w przybliżeniu pojedyncze gwiazdy. To niesamowite dzieło, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Autorem 2,2-gigapikselowej panoramy nocnego nieba z Drogą Mleczną w roli głównej jest polski astrofotograf Bartosz Wojczyński. Na jego stronie internetowej zobaczycie więcej wspaniałych dzieł, lecz dziś skoncentrujemy się na tym jednym.

To realizacji projektu, Bartosz Wojczyński wykorzystał 2 korpusy Nikon D810A przystosowane do fotografowania nocnego nieba. Na ich przodzie znalazły się 2 teleskopy Takahashi Epsilon 130D o ogniskowej 430 mm i przysłonie f/3.3. Całość została osadzona na głowicy Losmandy G11. Koszt takiego zestawu to około 100 000 złotych.

Zrzut ekranu ze strony internetowej fotografa.
Zrzut ekranu ze strony internetowej fotografa.© © Bartosz Wojczyński / [artuniverse.eu](https://artuniverse.eu/zoom/milkyway)

Kliknij TUTAJ, by móc obejrzeć panoramę dokładnie.

Każde ze 110 wykorzystanych zdjęć mozaikowych (połączonych obrazów z teleskopów za pomocą oprogramowania Microsoft ICE) było naświetlane przez 4,5 minuty na wartości ISO 400. Dzięki niskiej czułości i długiemu czasowi naświetlania, kadry były bardzo czyste. 13 gigabajtów danych zaowocowało wielkim zdjęciem o rozmiarach 53 480 x 41 010 pikseli.

Technologia i technika fotografowania, które wykorzystał Bartosz Wojczyński pozwoliły mu na zarejestrowania całej mapy nocnego nieba w niewiele ponad 4,5 godziny. To nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę to, że każde zdjęcie musiało być idealne. Czapki z głów!

Gigapixels of Milky Way: a 4K voyage across the galactic center

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej fotografa oraz jego Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia