Kosmiczna gigapanorama Drogi Mlecznej to zasługa Polaka

Kosmiczna gigapanorama Drogi Mlecznej to zasługa Polaka

Zrzut ekranu z YouTube.
Zrzut ekranu z YouTube.
Źródło zdjęć: © © Bartosz Wojczyński / [artuniverse.eu](https://artuniverse.eu/zoom/milkyway)
Marcin Watemborski
22.06.2021 11:32, aktualizacja: 22.06.2021 13:32

To zdjęcie robi astronomiczne wrażenie. Zobaczymy tu Drogę Mleczną, lecz nie tylko jako ogół, ale również szczegół. Dzięki ogromnej rozdzielczości 2,2 miliarda pikseli, możemy zobaczyć w przybliżeniu pojedyncze gwiazdy. To niesamowite dzieło, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć.

Autorem 2,2-gigapikselowej panoramy nocnego nieba z Drogą Mleczną w roli głównej jest polski astrofotograf Bartosz Wojczyński. Na jego stronie internetowej zobaczycie więcej wspaniałych dzieł, lecz dziś skoncentrujemy się na tym jednym.

To realizacji projektu, Bartosz Wojczyński wykorzystał 2 korpusy Nikon D810A przystosowane do fotografowania nocnego nieba. Na ich przodzie znalazły się 2 teleskopy Takahashi Epsilon 130D o ogniskowej 430 mm i przysłonie f/3.3. Całość została osadzona na głowicy Losmandy G11. Koszt takiego zestawu to około 100 000 złotych.

Zrzut ekranu ze strony internetowej fotografa.
Zrzut ekranu ze strony internetowej fotografa.© © Bartosz Wojczyński / [artuniverse.eu](https://artuniverse.eu/zoom/milkyway)

Kliknij TUTAJ, by móc obejrzeć panoramę dokładnie.

Każde ze 110 wykorzystanych zdjęć mozaikowych (połączonych obrazów z teleskopów za pomocą oprogramowania Microsoft ICE) było naświetlane przez 4,5 minuty na wartości ISO 400. Dzięki niskiej czułości i długiemu czasowi naświetlania, kadry były bardzo czyste. 13 gigabajtów danych zaowocowało wielkim zdjęciem o rozmiarach 53 480 x 41 010 pikseli.

Technologia i technika fotografowania, które wykorzystał Bartosz Wojczyński pozwoliły mu na zarejestrowania całej mapy nocnego nieba w niewiele ponad 4,5 godziny. To nie lada wyczyn, biorąc pod uwagę to, że każde zdjęcie musiało być idealne. Czapki z głów!

Gigapixels of Milky Way: a 4K voyage across the galactic center

Więcej zdjęć znajdziecie na stronie internetowej fotografa oraz jego Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)