Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić

Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić

Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić
Marcin Falana
14.03.2018 09:43, aktualizacja: 14.03.2018 11:46

Nie macie statywu, a na niebie pojawiła się droga mleczna - nie martwcie się. Jest metoda na wykonanie zdjęcia nocnego nieba z ręki. I to z jakim efektem!

Jonathan Usher to fotograf z Wellington w Nowej Zelandii, który ostatnio wykonał niesamowite zdjęcie Drogi Mlecznej. Jednak nie korzystał ze statywu, ani innej stabilizacji, jest to zdjęcie z reki naświetlane przez 60 sekund. Jesteśmy pełni podziwu dla sprytu tego fotografa!

Oczywiście trudno oczekiwać, że fotograf trzymał aparat rzeczywiście przez 60 sekund nieruchomo - po pierwsze jest to bardzo trudne, po drugie gwiazdy są w ciągłym ruchu, więc tak długa ekspozycja musiałaby to ujawnić. Zazwyczaj zdjęcia Drogi Mlecznej wykonujemy jasnym szkłem na wyższej czułości ISO, używając raczej krótszych czasów ekspozycji. Poniżej moje zdjęcie Drogi Mlecznej z Mazur, wykonane na przsłonie f/2.8 ze statywu przy ekspozycji trwającej 30 sekund. Na powiększeniu już widać, że gwiazdy nie są idealnymi punktami.

Obraz
© © MF

Usher skorzystał z triku, o którym ostatnio pisaliśmy. Zamiast wykonywać jedną 60-sekundową ekspozycję, zrobił 10 zdjęć po 6 s i połączył je w postprodukcji.

“Osiągnąłem sukces przy 10-sekundowej ekspozycji z ręki, używając mojego nowego Panasonica G9. Jednak chciałem lepszej jakości - takiej, która będzie pozwalać na większy wydruk 16 x 20 cali (40-50 cm). Jednak utrzymanie aparatu przez 60 sekund - tego nie potrafię. Mogę za to utrzymać stabilnie G9 przez 6 s 10 razy z rzędu i połączyć zdjęcia, żeby poprawić jego jakość”

Pod koniec zeszłego miesiąca, Usher wybrał się na południowe wybrzeże Wellington i wykonał 10 oddzielnych ekspozycji na ISO 1600, korzystając z obiektywu 8 mm f/1.8. Sam autor jest zadowolony z niskiego poziomu szumu, jednak w tym formacie trudno to ocenić, mimo to zdjęcie prezentuje się rewelacyjnie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)