Rękawiczki i maseczki kontra środowisko. Zdjęcia pokazują skutki pandemii

Rękawiczki i maseczki kontra środowisko. Zdjęcia pokazują skutki pandemii

Rękawiczki i maseczki kontra środowisko. Zdjęcia pokazują skutki pandemii
Źródło zdjęć: © © Dirk Blodeel / Holandia
Marcin Watemborski
03.08.2022 10:20, aktualizacja: 03.08.2022 21:20

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 dała się we znaki. Nie tylko gospodarce czy zdrowiu psychicznemu wielu ludzi, ale również środowisku. Niestety nie zawsze środki ochrony osobistej były należycie utylizowane, czego skutkiem jest znaczne zanieczyszczenie. Wystarczy spojrzeć na te zdjęcia.

Badacze z Uniwersytetu w Dalhousie wzięli pod lupę wpływ maseczek oraz jednorazowych rękawiczek wykorzystywanych masowo podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na środowisko. Nie da się pominąć tu materiałów, z których są wykonane środki ochrony osobistej (personal protective equipment, PPE) – guma i plastik praktycznie się nie rozkładają, tworząc góry śmieci.

Problem z PPE jest taki, że nie zawsze są one należycie utylizowane, a co za tym idzie – mnóstwo ląduje na wysypiskach, skąd są roznoszone przez zwierzęta, lub nawet w wodach oceanów i mórz. Na pewno niejednokrotnie widzieliście zdjęcia żółwi lub ryb zaplątanych w foliowe worki zakupowe lub plastikowe zgrzewy butelek. Z maseczkami i rękawiczkami jest podobnie.

Naukowcy z kanadyjskiego uniwersytetu postanowili pokazać serię zdjęć, w której pierwsze skrzypce grają zwierzęta poszkodowane przez złe zarządzanie odpadami. Wśród nich pojawiło się 114 przypadków dotyczących PPE. Materiały były gromadzone od kwietnia 2020 r. do grudnia 2021 r. i naprawdę dają do myślenia.

Obraz
© © Declan Friel / Holandia

Fotografie, które widzicie, pochodzą z 23 krajów. Aż 42 proc. materiałów dotyczy ptaków. Na 40 proc. zdjęć zobaczymy, jak zwierzęta gromadzą maseczki i rękawiczki w swoich gniazdach, zamiast gałęzi czy mchu. Wiele fotografii przedstawia zwierzęta zaplątane w gumki od masek, co jest jednym z najbardziej popularnych problemów.

Według badaczy, podczas jednego miesiąca pandemii było zużywanych aż 129 miliardów maseczek oraz 65 miliardów jednorazowych rękawiczek. Jeśli pomnożymy to przez dwa lata, czyli 24 miesiące, daje to zatrważający wynik 3 096 000 000 000 maseczek oraz 15 600 000 000 000 rękawiczek, które powinny zostać zutylizowane, a nie trafić na wysypiska czy do wód na całym świecie.

Obraz
© © Mirjam Van Otterlo / Holandia
Obraz
© © Ria Witkamp / Holandia
Obraz
© © Jake Kenney / Kanada
Obraz
© © Adrian Silas Tay / Sinagpur
Obraz
© © Lancy Cheng / Kanada
Obraz
© © Mary Caporal Prior / USA
Obraz
© © Sheree Marris / Australia

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)