Badania pokazują, że robimy praktycznie takie same zdjęcia na Instagramie

Badania pokazują, że robimy praktycznie takie same zdjęcia na Instagramie

Badania pokazują, że robimy praktycznie takie same zdjęcia na Instagramie
Źródło zdjęć: © © Mauritz Stefaner / [Instagram](http://truthandbeauty.net/projects/multiplicity)
Marcin Watemborski
10.05.2018 07:30, aktualizacja: 26.07.2022 18:02

Często słyszę powiedzenie, że ”ilu fotografów, tyle spojrzeń”. Jak się okazuje – wcale nie jest to prawdą, zwłaszcza, jeśli mówimy o mediach społecznościowych. Moritz Stefaner wykazał, że nasze konta na Instagramie niczym się nie różnią. Jak to możliwe?

Moritz Stefaner jest naukowcem i zajmuje się wizualizacją danych. Przeanalizował 25 000 zdjęć z Instagrama, pokazujących Paryż. Okazuje się, że ludzie, którzy odwiedzają to miasto robią tysiące podobnych do siebie zdjęć – jeśli nie pod względem samego kadru, to sfotografowanego miejsca. Cóż – kto nie chciałby pochwalić się zdjęciem pod Wieżą Eiffla albo pięknym widokiem na Champs-Elysees.

Obraz
© © Mauritz Stefaner / [Instagram](http://truthandbeauty.net/projects/multiplicity)

”Multiplicity” (”Powielenie”) to projekt Stefanera, będący portretem Paryża, stworzonym na bazie zdjęć z Instagrama. Zadanie naukowca polegało na zebraniu i skatalogowaniu zdjęć. Selekcja polegała na zebraniu w grupy podobnych obrazów. Spokojnie – Mortiz nie przeglądał tych ich sam. W segregowaniu 25 000 zdjęć pomógł mu algorytm sztucznej inteligencji.

Po analizie pojawiło się trochę grup. Najwięcej zdjęć dotyczy sztuki, jedzenia, mody, tatuaży i wszelkiej architektury. Wśród tych grup, zostały stworzone jeszcze mniejsze, odpowiadające konkretnym motywom jak: Mona Lisa, Wieża Eiffla, znaki neonowe, imprezy czy… rowery.

Obraz
© © Mauritz Stefaner / [Instagram](http://truthandbeauty.net/projects/multiplicity)

Wychodzi na to, że jednak nie mamy tak wyjątkowych spojrzeń na rzeczywistość, jak myśleliśmy. I nie chodzi tutaj tylko o tematy fotograficzne, ale o dosłowne spojrzenie – mamy podobne postrzeganie świata, lubimy zbliżone do siebie kadry i perspektywę. Dla fotografów może być to trochę dołujące, ale czy naprawdę jest się czym przejmować, wszak człowiek istotną stadną jest!

Obraz
© © Mauritz Stefaner / [Instagram](http://truthandbeauty.net/projects/multiplicity)

Wyniki pracy Mauritza Stefanera są dostępne na stronie internetowej projektu Truth & Beauty - Multiplicity oraz na wystawie 123Data - Data Design Paris w stolicy Francji.

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)