Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających

Przestrzeń publiczna to popularny temat do fotografowania. Fascynuje nas architektura, wnętrza, miejsca dostępne dla wszystkich, wraz z mieszkańcami tworzące integralną całość - miasto. Matthew Pillsbury wkracza do muzeum i pokazuje relacje ludzi z odwiedzanym miejscem.

© Matthew Pillsbury / matthewpillsbury.com

Matthew Pillsbury to amerykański fotograf francuskiego pochodzenia mieszkający w Nowym Jorku. Na swoim koncie ma wiele wystaw i publikacji w prestiżowych magazynach, takich jak "New York Times".

W swojej serii "Time Frame" pokazuje wnętrza muzeów w Paryżu i Londynie, podkreślając kontrast między niezmiennością eksponowanych dzieł sztuki a chwilowym zachwytem ich obserwatorów.

Fotograf posługuje się czarno-białym filmem o formacie 8 x 10. Używa jedynie naturalnego światła i wykorzystuje wydłużoną ekspozycję - wahającą się od kilku minut do nawet godziny.

Pozwala mu to dokładnie oddać architekturę fotografowanej przestrzeni. Odnosi się przy tym wrażenie, że odwiedzający muzea są rozmyci w czasie. O swojej serii Pillsbury mówi tak:

Na swoich fotografiach staram się uchwycić doświadczenie czasu, zarówno od strony fizycznej, jak i psychologicznej. Każde zdjęcie z tej serii jest refleksją na temat naszej złożonej, rozwijającej się relacji z technologią, kulturą i drugim człowiekiem.

Fotograf w ciekawy sposób zamienia role obserwatorów i obserwowanych. Nagle muzealne eksponaty sprawiają wrażenie, jakby obserwowały przemijanie zwiedzających.

Zobacz również: 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić

Autor nie pierwszy raz posługuje się tą koncepcją. Przy okazji rozmowy o serii "City Stages", w której pokazuje Nowy Jork z jedynie cieniem jego mieszkańców, wspomina :

Niekiedy fotografia jest próbą zatrzymania czasu, zaznaczenia naszej obecności: "Byłem tutaj, coś znaczę". Moje fotografie mają zupełnie inne zadanie. Pokazują kruchość i ulotny charakter naszej obecności.

Prace Pillsbury'ego zachęcają do spojrzenia na fotografowanie przestrzeni publicznej z innej, nie tak oczywistej perspektywy.

Więcej prac oraz informacje na temat wystaw i najnowszych projektów fotografa można znaleźć na jego stronie .

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Śladami współczesnego nomada „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk Dramaturgia monumentalnych przestrzeni 365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji? 5 analogowych aparatów fotograficznych, które chciałbym mieć Ty fotografujesz mnie, ja fotografuję ciebie "Frymografia": W sekundę dookoła świata Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad]

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji