Lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Na zdjęciach widać jego konsekwencje

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Na zdjęciach widać jego konsekwencje

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Na zdjęciach widać jego konsekwencje
Marcin Watemborski
03.03.2021 15:26, aktualizacja: 26.07.2022 14:31

Kiedy łazik Perseverance wylądował na powierzchni Marsa, wszyscy się cieszyli. Szybko zobaczyliśmy pierwsze zdjęcie, później kolorowe oraz surowe zapisy z kamer. Najnowsze zdjęcia z satelity orbitującego wokół Czerwonej Planety pokazują jednak negatywne aspekty podboju kosmosu, czyli… pozostawione na Marsie śmieci.

Satelita ExoMars Trave Gas Orbiter, który lata wokół Marsa zarejestrował swoją kamerą CaSSIS widok na powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciach zobaczymy nie tylko łazika Perseverance, ale również pozostałości po jego lądowaniu.

Gołym okiem można tego nie zauważyć, ale analiza zdjęć stworzona przez Europejską Agencję Kosmiczną ukazała, że wspomnianymi elementami są: spadochron, tarcza chroniąca przed temperaturą i kapsuła przenosząca Perseverance.

Obraz
Obraz

Temat generowania kosmicznych śmieci nie jest nowością i powtarza się od czasów, gdy tylko ludzie wzlecieli ponad atmosferę Ziemi. Według naukowców z Muzeum Historii Naturalnej nie ma się czym martwić, ponieważ póki co, kosmiczne śmieci nie zagrażają powodzeniu misji badawczych. Obecnie nikt specjalnie się nie przejmuje tym zjawiskiem.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)