Jak zmusić zwierzęta do pozowania na zdjęciach?

Odpowiedź jest prosta - nie da się. A robienie zdjęć swoim zwierzęcym pupilom to zajęcie wyjątkowo miłe i dające wiele satysfakcji. Jednak trafienie w odpowiedni moment, szczególne początkującym fotografom może sprawić problemy. Dla nich przygotowałem kilka uwag. Wszystkie zdjęcia w tym wpisie są autorstwa Jarka Zuzgi i pochodzą z jego bloga koci.blox.pl.

  1. Jeśli chcecie zrobić fajne zdjęcia swojego zwierzaka, musicie dowiedzieć się o nim samym jak najwięcej. To jest wasze kluczowe zadanie, które pomoże przygotować się odpowiednio do uchwycenia zwierzęcego lenia lub szaleńca biegającego po całym domu. Po prostu musicie znać swoje zwierze, wiedzieć jak je podejść, jak zachęcić do pozostania 3 sekundy dłużej w tym samym miejscu. Bez tego się nie da.
  2. Dobrym pomysłem jest zbliżenie się do zwierzaka tak blisko, jak się da. Lepiej to zrobić w dobrych warunkach oświetleniowych bez używania lampy błyskowej. Nikt nie lubi błyskania lampą w twarz z kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli uda się Wam takiego zwierzaka nie wystraszyć, to efektem może być piękne zbliżenie na ogromne kocie oczy.
  3. Jeśli samo zbliżenie nie wystarczy, to jeszcze lepszy efekt może dać zniżenie się do ich poziomu. Niezbędne może być przykucnięcie, a w większości przypadków i położenie się na ziemi aby zrównać się do zwierzęcego poziomu.
  4. Jak już wspomniałem wcześniej, najlepszym oświetleniem dla naszych zwierzęcych ujęć jest naturalne, dzienne światło. Starajcie się unikać używania lampy błyskowej, która może przestraszyć zwierzaka, czy wywołać gigantyczny efekt czerwonych oczu.
  5. Żeby zrobić nietypowe zdjęcie zwierzaka, musicie eksperymentować z kadrem. W czasach cyfrowych aparatów możecie pozwolić sobie na wiele, wiele różnych ujęć. Aby dojść do wprawy trzeba robić, robić i robić.

  6. Jak w każdym zdjęciu bardzo ważna jest świadomość tego, jakie tło będzie na waszym zdjęciu. Musicie to wiedzieć już w momencie naciskania spustu migawki.
  7. Cierpliwość. To klucz do większości dobrych ujęć. No i dobry refleks, kiedy waszemu kotu zechce się nagle wyskoczyć w powietrze.

Źródło: Koci Blox

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki autorskie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej

Popularne w tym tygodniu:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować 6 starych aparatów, które są wciąż warte uwagi Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik] Jak poradzić sobie z cyfrowym chaosem i sprawnie zarządzać swoimi zdjęciami? A może warto trochę zwolnić i skupić się na zdjęciach?