Średnioformatowy aparat wykonany ze skanera Epsona

Fotograf Dario Morelli jest także programistą. Kilka lat temu, w okresie bezrobocia, zaczął interesować się tematyką aparatów cyfrowych wykonanych ze skanerów. Istnieje cała nisza fotografów zainteresowanych takim rozwiązaniem.

© Dario Morelli

Prezentujemy wyniki eksperymentów Dario, który stworzył średnioformatowy aparat z części skanera Epson umieszczonych w nowej obudowie.

Jak sam pisze „Potrzebowałem jedynie płytę główną, sensor oraz silnik krokowy.” Części wziął ze skanera Epson V30/V33/V37.

Epson V30

Zastosował także wewnętrzne oświetlenie, żeby skaner mógł się skalibrować. Bez takiego rozwiązanie skaner nawet się nie włączy.

Fotografowanie takim urządzeniem jest dość proste, jednak różni się zasadniczo od obsługi zwykłego aparatu cyfrowego. Korzystamy w końcu z tego samego procesu co przy skanowaniu. Urządzenie musi być podłączone do komputera, poza tym Dario wyposażył urządzenie w 12V baterię.

Zobacz również: Wideotest Canon Powershot G15

Żeby wykonać zdjęcie musimy najpierw uruchomić program do skanowania i wykonać pre-skan sceny, którą chcemy sfotografować. Skaner nie oferuje wizjera ani trybu podglądu na żywo (live view).
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych zdjęć wykonanych tym nietuzinkowym urządzeniem.

Po wykadrowaniu ustawiamy rozdzielczość i głębię w bitach i zaczynamy skanować naszą scenę. Ekspozycja trwa od dwóch do pięciu minut. Otrzymujemy 16-bitowy plik TIFF, ważący czasem nawet 1,2 GB, który jest zapisywany na twardym dysku.

Jednym z elementów na które trzeba zwrócić uwagę są wibracje, dlatego Dario używa ciężkiego statywu. Dzięki temu ma pewność, że wszystko pozostanie na swoim miejscu. Skaner oferuje czułość ISO 50 i zakres dynamiczny 8 EV.

Skaner nie ma manualnych możliwości zmiany ekspozycji, zatem jedynym rozwiązaniem jest przymykanie obiektywu i stosowanie filtrów neutralnych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Zobacz, jak wygląda edycja słynnych fotografii bez użycia Photoshopa Rozmiary zdjęć na Facebooku - ile razy tego szukaliście? Teraz wszystko w jednym miejscu Miniaturowy aparat, który nie wymaga używania rąk Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1] Nowy trend w fotografii ślubnej? Animowane GIF-y Kolorowa fotografia przedmiotów w ruchu. Jak powstały te zdjęcia? Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Obrazy van Gogha w gigapikselowych rozdzielczościach 180-gigapikselowa panorama Tokio - druga największa na świecie Plotka! Sony wyprodukuje obiektywy z wbudowaną matrycą OpenReflex - działająca lustrzanka, którą możesz pobrać z Internetu i samemu wydrukować Tak brzmi Symfonia Nikonów Witajcie w przyszłości. Fotograf testuje Google Glass jako narzędzie do fotografii ulicznej Fascynujący projekt Muzeum Fotografii Polak potrafi – wykonujemy 2 miliardy zdjęć miesięcznie Fotografowanie aparatem, który nie potrzebuje obiektywu? Niedługo będzie to możliwe Ciekawy eksperyment: portrety kolodionowe na opakowaniach po negatywach Ile zniesie Nikon D3s? (Uwaga - drastyczne zdjęcia! :) Jak zmienić starą kartę hotelową w osłonę na wyświetlacz? Zbuduj sobie lustrzankę dwuobiektywową z kartonu Szaleni Rosjanie fotografują na jednym z siedmiu cudów świata Pakiet wtyczek marki Nik Software 70% taniej! 320-gigapikseli dookoła Londynu - zobacz największą na świecie panoramę 360 stopni Zobacz, jak wygląda największa budka fotograficzna na świecie

Popularne w tym tygodniu:

Pingwiny cesarskie znalazły aparat. Nie uwierzysz, co stało się później Pamiątkowe zdjęcie na wysokości 2500 metrów to absolutny hit! Cyfrowy moduł "I'm Back" do aparatów tradycyjnych odnosi sukces! 2,4 mln euro za Leikę z 1923 roku. Padła rekordowa cena aparatu na aukcji 709 megapikseli - to się dopiero nazywa "wielki format"! Czego fotografowie powinni nauczyć się od malarzy? Świeci w ciemności i kosztuje ponad 50 tysięcy złotych. Oto nowa wersja Leiki M Monochrom Co to znaczy, że światło jest "miękkie"? Nauka zna odpowiedź Astronautka NASA wzięła ze sobą na sesję swojego 4-letniego synka. Te zdjęcia rozgrzeją wasze serca Możesz stać się posiadaczem aparatu Amelii Earhart za 240 tys. złotych To koniec selfie sticka! Teraz zrobisz "dzióbek" w inny sposób 14 227 zdjęć z misji Apollo w GIF-ach, czyli animowana podróż na Księżyc