Zdjęcia Marylin Monroe we Wrocławiu do 17 sierpnia za darmo

Nazwisko hollywoodzkiej gwiazdy przyciągnęło na tymczasową wystawę zdjęć ponad 35 tysięcy osób.

Jedno ze zdjęć zakupionych przez władze Wrocławia

Jedno ze zdjęć zakupionych przez władze Wrocławia (© Milton H. Greene)

Jedno ze zdjęć zakupionych przez władze Wrocławia.

Zdjęcia Marylin można oglądać we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia w godzinach od 12:00 do 18:00. Wystawa ma być otwarta również w świąteczny dzień 15 sierpnia. Natomiast w drugiej połowie listopada ekspozycja zostanie udostępniona w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Warto zaznaczyć, że na wystawie można obejrzeć także kadry z sylwetkami takich gwiazd, jak m.in. Liza Minelli, Anita Eckberg, Kim Novak, Sophia Loren, Alberto Giacometti, Andy Warhol, Elizabeth Taylor, Marlena Dietric, czy Frank Sinatra. O zdjęciach wrocławskiej Monroe pisałem już kilkakrotnie. Najpierw kontrowersje wzbudził sam zakup aż 3000 tysięcy zdjęć za 6 milionów złotych. Potem okazało się, że nie poddano szczegółowej ocenie stanu fotografii, a de facto ich konserwacja może jeszcze sporo kosztować. Kiedy w końcu udostępniono widzom zdjęcia gwiazdy, w ciągu miesiąca frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów.

Zdjęcia wykonał Milton H. Greene. Był on fotografem mody i fotograf miał zaledwie 27 lat, kiedy spotkał słynną Marilyn podczas realizacji zdjęć aktorki dla magazynu "Look". Kiedy gwiazda zobaczyła efekt ich wspólnej pracy miała powiedzieć, że zobaczyła "teczkę z najpiękniejszymi zdjęciami, jakie kiedykolwiek widziała". Od 1953 roku fotograf przez 4 lata miał niemalże nieograniczony dostęp do aktorki. W tym czasie wykonał tysiące zdjęć, zarówno modowych, backstage'owych jak i prywatnych.

W 1957 roku drogi fotografa i gwiazdy się rozeszły, kiedy jej trzeci mąż, Arthur Miller, zaczął ingerować w ich relację. W efekcie Milton H. Greene zakazał publikowania swoich zdjęć. Fotograf zmarł w 1985 roku i kolekcję nieznanych zdjęć przejął jeden z banków. Następnie została wykupiona przez greckiego milionera Dino Matingasa.

Grek robił interesy z polskim Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Kiedy rozpętała się afera wokół FOZZ, likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa, którego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć, których część właśnie została kupiona na aukcji w warszawskim Desa Unicum przez miasto Wrocław.

Władze Wrocławia od początku miały pomysł na stworzenie czegoś na kształt muzeum Marilyn Monroe ze stałą ekspozycją zdjęć. Ostatnio Andrzej Baworowski, prezes przedsiębiorstwa Hala Ludowa zapowiedział, że takim miejscem mogłaby być niewykorzystana do tej pory przestrzeń pod salą główną Hali Stulecia. Ale na adaptację pomieszczeń potrzeba kolejnych milionów, które mają się szybko zwrócić dzięki magnesowi, jakim jest słynna aktorka.

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Jak dodać funkcję „Dehaze” do Lightrooma 6? Pierwszy w Europie Zlot Fujifilm X we wrześniu w Polsce Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.08. - 15.09.2015 TIFF Festiwal 2015 we Wrocławiu - tematem przewodnim „Polska Now!” Adobe Camera Raw 9.1.1 to ostatnia aktualizacja dla Photoshopa CS6 Wystartowała 5. edycja konkursu fotografii ulicznej Leica Street Photo Wygraj udział w warsztatach z Alexem Masim w Krakowie Wacom „Create more” - bezpłatne poradniki dla fotografów i grafików "Prezydentura w obiektywie". 5 lat pracy 5 fotografów w jednej książce Nikon Photo Contest 2014-2015 - Polacy wśród wyróżnionych Bezpłatne Warsztaty Fotografii Podróżniczej Olympus z Marcinem Dobasem Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.07. - 15.08.2015 Certyfikowane e-szkolenia IT: skorzystaj z 80% dofinansowania! Zdjęcia "Praskiej wiosny" J.Koudelki, które przeszły do historii, do zobaczenia w Polsce Relacja z wystawy Steve'a McCurry w Warszawie. Zdjęcia, które trzeba znać Tomasz Lazar i „Children of Siberia” - 18 portretów zesłanych na Sybir na wystawie w Szczecinie Prace finalistów 3. edycji Projektu Przetwórnia do zobaczenia w Krakowie Bezpłatne warsztaty z fotografii sportowej z Jackiem Boneckim Palimpsest - w poszukiwaniu dawnych niemieckich cmentarzy w Polsce Retusz po królewsku – warsztaty postprodukcji zdjęć z House of Retouching i Epson Fotofestiwal pokazuje zdjęcia. Fotorelacja [cz.V] Filmy o fotografii, czyli „Wszyscy jesteśmy fotografami - Kino Letnie Vol. 1" Ruszyła akcja Cashback na aparaty i obiektywy Fujifilm X

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej trwa. Macie czas do końca marca Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów