Czy odróżnicie zdjęcia z aparatów Nikon, Canon i Sony?

Ekipa Fstoppers wykonała ciekawy test, w którym na identycznym zdjęciu studyjnym porównują osiągi Sony A7RII, Nikona D810 i Canona 5DsR. Do swojego testu zapraszają czytelników, którzy mogą głosować, na to które zdjęcie odpowiada któremu aparatowi.

To, że trudno stwierdzić jakim aparatem zostało wykonane zdjęcie, które widzimy w internecie, w niedużej rozdzielczości to już oczywistość. Jednak co jeżeli ludzie będą porównywać identyczne zdjęcie w wysokiej rozdzielczości? Ekipa portalu Fstoppers postanowiła zapytać swoich czytelników, który aparat wykonał ich zdaniem najlepsze zdjęcie, oraz które zdjęcie zostało wykonane którym aparatem.

“W naszym filmiku staraliśmy się udowodnić, że wszystkie trzy aparaty dają niewiarygodną jakość obrazu. Naszym zdaniem, każdy kto zmienia system, w który zainwestowali duże pieniądze robi złą decyzję finansową, a w zamian dostaje stosunkowo nieduże różnice w obrazie.” - piszą autorzy.

W pierwszej części testu czytelnicy zarzucili dziennikarzom, że zastosowali w przypadku Sony dość słaby obiektyw Sony 24–70 mm f/4. Chcąc wyrównać szanse Fstoppers wykonało kolejne zdjęcia Sony z obiektywem Tamron 24–70 mm f/2.8, podobnie jak było w wypadku Canona i Nikona. W drugiej części ich testu mamy ponownie możliwość zagłosowania, który aparat odpowiada któremu zdjęciu, do czego zachęcamy. Zdjęcia zostały przeskalowane do 36 Mpix, można je pobrać i obejrzeć w wysokiej rozdzielczości.

Ściągnęliśmy zdjęcia i po wstępnej analizie trudno stwierdzić, którym aparatem zostało wykonane konkretne zdjęcie. Oczywiście nie wyczerpuje to różnic, które mogą wystąpić w innych rodzajach fotografii, jak chociażby krajobraz więc można taki test ciągnąć w nieskończoność, jednak główne założenie Fstoppers, o braku sensu zmiany systemu w obecnych czasach jest jak najbardziej uzasadnione.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

71-gigapikselowa panorama Budapesztu nowym rekordem świata Jak działa filtr polaryzacyjny i dlaczego warto zabrać go ze sobą na wakacje Lil Bub nie żyje. Była ukochanym kotem internetu Multimedialne prezentacje Magazynu FotoIndex w Krakowie Tak brzmią migawki różnych aparatów. Znasz je wszystkie? Google wprowadza wyszukiwanie głosowe i obrazkowe Podróż po świecie przez Google Street View - kreatywna animacja poklatkowa Do czego przydawałby się Photoshop w prawdziwym życiu? LEGO może wypuścić zestaw do złożenia repliki Olympusa OM-1 Nowy algorytm MIT zbada jak bardzo Twoje zdjęcia zapadają w pamięć System Isolite pozwala zmienić oświetlenie po zrobieniu zdjęcia! To naprawdę możliwe Adut Akech modelką roku na British Fashion Awards 2019

Popularne w tym tygodniu:

Radosne zdjęcia z Hiszpanii. W Madrycie największe opady śniegu od 50 lat Film NASA ujawnia, że rok 2020 był najcieplejszym w historii świata Autor znanego zdjęcia Berniego Sanders nie zamierza się nim chwalić w portfolio Paleta malarska licząca 3400-lat. Są na niej pozostałości pigmentów ze starożytnego Egiptu Tragiczny wypadek. Mężczyzna chciał zrobić selfie i zepchnął kobietę w przepaść Ty też możesz zrobić zdjęcia satelitarne! Umożliwia to Canon i satelita CE-SAT-1