Tak brzmią migawki różnych aparatów. Znasz je wszystkie?

Tak brzmią migawki różnych aparatów. Znasz je wszystkie?

Tak brzmią migawki różnych aparatów. Znasz je wszystkie?
Marcin Watemborski
11.10.2019 12:29, aktualizacja: 26.07.2022 15:35

Czasem, gdy słyszę koło siebie dźwięk migawki, wydaje mi się on znajomy. Fotografowałem naprawdę wieloma aparatami i charakterystyczne brzmienie można rozpoznać. Scott Graham nagrał filmik, w którym pokazuje nam aż 37 różnych korpusów. Umielibyście rozpoznać je wszystkie? Ja na pewno nie!

Żaden aparat nie brzmi tak samo – może ściślej – każdy model danego aparatu wydaje inny dźwięk. To kwestia zastosowanego mechanizmu, uszczelnień, wielkości matrycy lub błony, lustra. Wszystko ma znaczenie. Chociaż często dwa egzemplarze tego samego modelu – choć podobnie – ”mówią” inaczej.

Scott Graham nagrał film na YouTube, w którym porównuje dźwięk migawki aż 37 aparatów. Zobaczycie tu bardzo wiele różnych aparatów – od starych aparatów tradycyjnych do współczesnych bezlusterkowców Fujifilm. Każdy z korpusów został ustawiony na 1/60 s, by można było usłyszeć dźwięk.

37 Different Camera Shutter Sounds

Zastanawialiście się nad znaczeniem dźwięku migawki w aparacie, który macie? Kiedyś wydaje się, że było to znacznie ważniejsze. Lustrzanki miały tryb ”cichej migawki” (nie mylić z elektroniczną!), który i tak był dość słyszalny.

Pamiętam, że wielu moich kolegów fotoreporterów starało się znaleźć jak najcichszy aparat. Współcześnie, dzięki istnieniu migawek elektronicznych, nie musimy aż tak przejmować się ich hałasem. Oczywiście zostaje efekt rolling shutter, którego jeszcze nie udało się do końca wyeliminować.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)