„Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach

Charlie Hamilton James, fotograf dzikiej natury, opowiada o swoim spojrzeniu na sępy - najszybciej wymierającej rodziny ptaków w historii. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia na temat tych fascynujących ptaków.

National Geographic stworzyło 3-minutowy filmik, w którym fotograf – Charlie Hamilton James – dyskutuje o swoich zdjęciach sępów – jednej z najszybciej wymierającej rodzinie ptaków w historii. James nazywa to zjawisko „zapomnianą katastrofą środowiskową świata”

Kocham sępy. I to nie tylko przez to, że są charyzmatyczne, inteligentne i fizycznie zadziwiające. Nie. Kocham je również w naprawdę chory sposób. To, co robią podczas jedzenia truchłą jest niesamowite. Cudownie się na to patrzy.

Charlie fotografował sępy na terenie Republiki Południowej Afryki. Robił to z różnych perspektyw – nawet w środku szczątków zwierzęcia, by uwiecznić sposób w jaki ptaki jedzą. Podczas robienia zdjęć zainteresował się mocniej tym gatunkiem, który jest sprzedawany na rynkach całego świata.

Sępy są antybohaterami, ponieważ są brzydkie, agresywne i mają dziwny zwyczaj żywienia się szczątkami innych zwierząt, ale są również najszybciej wymierającą rodziną ptaków w historii. Jest to powodem, dla którego James postanowił zainteresować się tym gatunkiem.

Lwy, słonie oraz nosorożce są poważnie zagrożone, ale sępy bardziej. Ze względu na swoje upodobania i to, jak są postrzegane są pomijane w licznych publikacjach oraz opiece. Ludzie zapominają jak ważną rolę pełnią w ekosystemie jako nekrofagi – żywe organizmy odżywające się padliną.

Dla fotografa te zwierzęta maja specjalne miejsce w sercu. Przypomina on, że potrzebujemy ich bardziej, niż nam się wydaje. Poświęcił on na te rozważania cały artykuł w Nat Geo, wzbogacony o liczne zdjęcia jego autorstwa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Fotograf na froncie. Był gotowy na śmierć, aparat uratował mu życie Cashback na 100-lecie Nikona. Zaoszczędź 215 zł na body i do 900 zł na obiektywie Stare, stylowe zdjęcie w kilka chwil Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Flickr przechodzi duże zmiany. Pojawiają się ograniczenia i nowy Flick Pro Peter Lindbergh nie żyje. Odszedł mistrz fotografii mody Ramka fotograficzna czy odtwarzacz DVD? Plotki: Nikon D400 oraz D5000s w drodze? Zmarł Robert Frank. Legenda fotografii dokumentalnej Kto jest królem autofokusu? Najlepsze bezlusterkowce kontra Nikon D4S Sharp stworzył najmniejszy na świecie 5-megapikselowy układ CMOS Magic Lantern poszerzy zakres dynamiczny o 3EV w Canonie 5D MK III i 7D