„Antybohaterzy naszych ekosystemów” - fotograf opowiada o wymierających sępach

Charlie Hamilton James, fotograf dzikiej natury, opowiada o swoim spojrzeniu na sępy - najszybciej wymierającej rodziny ptaków w historii. Posłuchajcie, co ma do powiedzenia na temat tych fascynujących ptaków.

National Geographic stworzyło 3-minutowy filmik, w którym fotograf – Charlie Hamilton James – dyskutuje o swoich zdjęciach sępów – jednej z najszybciej wymierającej rodzinie ptaków w historii. James nazywa to zjawisko „zapomnianą katastrofą środowiskową świata”

Kocham sępy. I to nie tylko przez to, że są charyzmatyczne, inteligentne i fizycznie zadziwiające. Nie. Kocham je również w naprawdę chory sposób. To, co robią podczas jedzenia truchłą jest niesamowite. Cudownie się na to patrzy.

Charlie fotografował sępy na terenie Republiki Południowej Afryki. Robił to z różnych perspektyw – nawet w środku szczątków zwierzęcia, by uwiecznić sposób w jaki ptaki jedzą. Podczas robienia zdjęć zainteresował się mocniej tym gatunkiem, który jest sprzedawany na rynkach całego świata.

Sępy są antybohaterami, ponieważ są brzydkie, agresywne i mają dziwny zwyczaj żywienia się szczątkami innych zwierząt, ale są również najszybciej wymierającą rodziną ptaków w historii. Jest to powodem, dla którego James postanowił zainteresować się tym gatunkiem.

Lwy, słonie oraz nosorożce są poważnie zagrożone, ale sępy bardziej. Ze względu na swoje upodobania i to, jak są postrzegane są pomijane w licznych publikacjach oraz opiece. Ludzie zapominają jak ważną rolę pełnią w ekosystemie jako nekrofagi – żywe organizmy odżywające się padliną.

Dla fotografa te zwierzęta maja specjalne miejsce w sercu. Przypomina on, że potrzebujemy ich bardziej, niż nam się wydaje. Poświęcił on na te rozważania cały artykuł w Nat Geo, wzbogacony o liczne zdjęcia jego autorstwa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Kłopoty GoPro: firma zwalnia 7 proc. pracowników i przygotowuje się do zmian Vogue zaskakuje: „Fotografowie ślubni są niepotrzebni" INSTA Przebudzenie - 20 inspirujących polskich fotografów mobilnych we Wrocławiu Nowojorska Biblioteka Publiczna udostępnia 187 tysięcy zdjęć i ilustracji w domenie publicznej Podwodny weekend z firmą Olympus "Rytuały Przejścia" Przemysława Pokryckiego na spotkaniu autorskim !ART COME OUT! Jesteśmy w drodze do Las Vegas na targi CES 2016. Jakie nowości fotograficzne możemy zobaczyć? „The Lost Rolls” - fotoreporter Ron Haviv wywołał ponad 200 zapomnianych rolek filmu Phase One prezentuje 100-megakselowy średni format przy współpracy z Sony Kalendarz workshopx: terminy zgłoszeń wybranych konkursów fotografii dokumentalnej, 15.01.2016 - 15.02.2016 Zobacz 9 swoich najlepszych zdjęć na Instagramie w 2015 roku Wypróbuj najnowsze obiektywy Tamron SP w czasie dni otwartych w całej Polsce Maciej Jeziorek opowiada o Indiach w albumie "317 days to Mars" Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic Zobaczcie najlepsze ujęcia z GoPro nagrane w 2015 roku Ultra szeroki, jasny zoom już niedługo na rynku - Tokina prezentuje AT-X PRO SD 14-20mm f/2 (IF) DX Wyciekły pierwsze zdjęcia Fujifilm X-Pro 2 Dołącz do naszej fotoekspedycji do Indii i Nepalu z Pawłem Łącznym i Fujifilm „Z ojca na syna” - prezentujemy Wam kalendarz Lavazza 2016 Planujesz kupić średni format? Hasselblady przecenione w USA nawet o 50% "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy" nagrane analogowo – czy nadchodzi czas odrodzenia Kodaka? Nowy Adobe Lightroom 2.1 jest już dostepny dla urządzeń z iOS LensCulture Visual Storytelling Awards 2015 – Agnieszka Sosnowska nagrodzona

Popularne w tym tygodniu:

"Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" - zostałem nowym redaktorem prowadzącym portal WP Fotoblogia Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków Witold Gadowski na tle zdjęcia stockowego na okładce ”Sieci”. Fotoreporterzy komentują Czy w pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikona znajdzie się nowy bagnet? Czy Canon wypuści wreszcie profesjonalnego bezlusterkowca? Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017 Mario Testino i Bruce Weber mają zakaz publikowania w Vogue. Pojawiły się zarzuty przeciwko fotografom DJI zapowiada składanego drona, najprawdopodobniej następcę Mavica Pro Aktualizacja oprogramowania do Sony A9 sprawia, że autofokus jest jeszcze lepszy Na nasz rynek wchodzą wkłady Instax Wide Monochrome Śmieszki heheszki