Stanley Kubrick jako fotograf
Stanley Kubrick, reżyser "Oczu szeroko zamkniętych", "Lśnienia", czy "2001: Odysei kosmicznej," zaczynał jako fotograf w magazynie "Look".
Jeśli do 13 lipca będziecie w Wiedniu, warto wybrać się na wystawę zdjęć słynnego reżysera z lat 1945-50. Już jako 16-latek zaczął on współpracę z magazynem „Look”, który w latach młodości Kubricka miał bardzo dużą poczytność. W tym czasie prasa była oknem na świat, a samo pismo przywiązywało ogromną wagę do zdjęć. Zajmowały one w piśmie dużo więcej miejsca niż obecnie. Sprzedaż tego magazynu wynosiła przeciętnie około 3 milionów egzemplarzy. Ukazywał się 2 razy w tygodniu. Zanim późniejszy reżyser opuścił "Look", wykonał ponad 20 tysięcy zdjęć do ponad 200 artykułów, które zilustrował.
Wystawę w Wiedniu otwiera zdjęcie zrobione dzień po śmierci prezydenta Roosevelta w 1945 roku. Przedstawia ono zamyślonego, smutnego kioskarza otoczonego przez nagłówki gazet informujące o śmierci prezydenta. Podobno zdjęcie było reżyserowane: fotograf tak długo wykonywał to ujęcie, aż osiągnął zamierzony efekt. Już ten kadr jest zapowiedzią stylu pracy Kubricka jako późniejszego reżysera. Został on sprzedany do publikacji w magazynie „Look” za 25 dolarów, co dziś stanowi równowartość 330 dolarów.
Na wystawie znajduje się 15 wybranych esejów fotograficznych fotografa-reżysera z szerokiego spektrum prac, jakie wykonał dla „Looka”. Na każdy opublikowany esej składało się wówczas nawet 20-30 zdjęć! Kubrick wykonywał fotoreportaże z nowojorskiego metra, życia cyrkowców czy pokazujące prywatne życie pięściarza Rocky'ego Graziano. Za każdym razem zdjęcia te były perfekcyjnie skadrowane, a moment idealnie uchwycony. Niektóre fotografie, podobnie jak ta przedstawiająca kioskarza, były pozowane.