Jak działa tryb priorytetu czasu (S/Tv)?

Tryb priorytetu czasu (T/Tv) jest jedną z głównych opcji koła nastaw PASM. Jego działanie opiera się na automatycznym doborze odpowiedniego otworu przysłony dla wybranego przez użytkownika czasu.

© MW

Tryb preselekcji (priorytetu) czasu (S/Tv) polega na dobraniu przez algorytm aparatu odpowiedniego otworu (wartości) przysłony do ustawionego przez użytkownika czasu otwarcia migawki oraz czułości ISO. Jest to tryb wyjątkowo lubiany przez fotografów sportowych, którym zależy na nieporuszonych zdjęciach fotografowanego motywu.

Podobnie, jak we wszystkich pozostałych trybach koła PASM, i w tym fotograf może ustawić czułość ręcznie lub włączyć funkcję Auto ISO, wybrać styl obrazu i format zapisu plików na karcie. Mierzenie światła zależne jest od trybu pracy światłomierza. Użytkownik może wprowadzić korekcję ekspozycji, przy której przysłona zostanie otwarta mniej lub bardziej, by doświetlić lub przyciemnić zdjęcie.


Przy korzystaniu z trybu preselekcji czasu użytkownik ma znikomy wpływ na głębię ostrości, chyba że po zmierzeniu ekspozycji wydłuży lub skróci czas, tak by osiągnąć zadowalającą go wartość przysłony.

Ten tryb pojawił się w Canonie AE-1 w 1976 roku. Był to wówczas flagowy model japońskiej firmy, który wiódł prym wśród zawodowych fotografów. W 1980 roku została wydana nawet specjalna wersja tego korpusu z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Zobacz również: Jak uzyskać naturalny wygląd jesiennych portretów?

Zobacz więcej artykułów z serii: Mikroencyklopedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik] Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik] Nowa lustrzanka do 2000 zł - na które aparaty warto zwrócić uwagę? 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jak wujek Józek wielkiego fotografa pokonał... Jak działa tryb priorytetu przysłony (A/Av)? RAWy – oddawać, czy nie? Jasne, że nie! Co to jest winietowanie? Jak działa tryb manualny w aparacie? Jak wykonać profesjonalną sesję jedzenia przy użyciu prostego i mobilnego zestawu?

Popularne w tym tygodniu:

The Same Day Wedding Project (TSDWP) – pierwszy tak wymagający i zwariowany projekt w naszej karierze