Jak działa filtr UV?

Jak działa filtr UV?
Źródło zdjęć: © © JK
Marcin Watemborski

02.08.2016 06:39, aktual.: 02.08.2016 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Filtr UV hamuje wpadanie szkodliwych dla materiału światłoczułego promieni ultrafioletowych. Te filtry są najpopularniejszymi z ogólnie stosowanych, lecz nie jako faktycznie działające, a ochronne.

Filtr UV jest zalecany przy pracy z tradycyjnymi analogowymi materiałami światłoczułymi. Powinien być wykorzystywany podczas fotografowania na otwartej powierzchni, powyżej wysokości 1500 m n.p.m., ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jest tam na tyle wysokie, że może oddziaływać na film.

Podczas fotografowania w normalnych warunkach filtry te nie mają widocznego efektu, i chociaż stanowią najpopularniejszą grupę filtrów, są wykorzystywane jako element ochrony mechanicznej dla przedniej soczewki właściwej obiektywu.

Obraz
© © JK

W przypadku fotografii cyfrowej – filtry UV nie mają żadnego pozytywnego wpływu na generowany obraz, lecz mogą mieć negatywny. Szkło o niskim współczynniku przepuszczalności światła może źle wpływać na ostrość obrazu oraz obniżać wartość ekspozycji (EV). Dodatkowo odbicia powstające między soczewką właściwą a wewnętrzną stroną filtra mogą powodować tzw. „duszki” na zdjęciach.

Filtr Hoya HD Digital uratował życie mojej 35-tce przy upadku z wysokości 1,5 metra.
Filtr Hoya HD Digital uratował życie mojej 35-tce przy upadku z wysokości 1,5 metra.

Jeśli nie fotografujecie analogowo i używacie filtrów UV jako ochronnych – zapomnijcie o legendach dotyczących zwiększania kontrastowości obrazu i zamiast inwestować w kiepskiej jakości UV-kę lepiej zaopatrzcie się w dedykowany filtr ochronny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)