© Pexels

Orionidy 2016 - jak i gdzie fotografować jesienne spadające gwiazdy?

21 października 2016 roku przypada kulminacja zjawiska deszczu Orionidów, czyli spadających gwiazd jesiennego nieba.

Czym są Orionidy i dlaczego warto je fotografować?

W dniach 2 października — 7 listopada Orionidy potrafią tworzyć na niebie wspaniałe zjawisko, podczas którego będziemy mogli obserwować ok. 15–20 spadających gwiazd w ciągu godziny. Oczywiście, pod warunkiem, że nieba nie będzie spowijać gruba warstwa chmur, co niestety w Polsce jest mocno prawdopodobne. Kulminacja deszczu Orionidów jest przewidziana na 21 października, czyli dzisiaj.


Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Radiant, czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory, jest na granicy konstelacji Oriona i Bliźniąt. Obserwacje deszczu Orionidów i ich fotografowanie najlepiej rozpocząć przed północą, kiedy to radiant będzie znajdować się dosyć nisko, a z czasem przesunie się wyżej. Powinniście kierować swój wzrok w kierunku wschodniego horyzontu, a nawet nieco na południe ponad linię horyzontu. Z każdą godziną Orionidy będą widoczne coraz bardziej na południe. Co ważne, do obserwacji deszczu Orionidów nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt. Można zobaczyć gołym okiem.

Jak dobrze sfotografować spadające gwiazdy z roju Orionidów?

Do fotografowania deszczu spadających Orionidów również nie jest wymagany bardzo zaawansowany sprzęt. Istotne jest wykorzystanie szerokokątnego obiektywu, ponieważ im szerszy kadr, tym większa szansa na sfotografowanie spadającej gwiazdy. Dysponując dłuższą ogniskową szanse spadają, ale jeśli uda się już złapać Orionida w kadr, to zdjęcie będzie ciekawsze. Gruba sieć, gruba ryba. Pamiętajcie też, aby się solidnie i ciepło ubrać - w nocy może być tylko kilka stopni Celsjusza powyżej 0.

Sugerowane parametry fotografowania:

  • Przysłona - im bardziej otwarta, tym lepiej. Nie ustawiamy wysokich wartości f/10 — f/16. Operujemy w zakresie niższych wartości f/2.8 — f/3.5. Jeśli ktoś dysponuje jasnym, stałoogniskowym obiektywem może pracować nawet na przysłonach f/1.4 — f/2.0.
  • Czas naświetlania - ustawmy najdłuższy możliwy niepowodujący rozmazania gwiazd. Dobrze jest się kierować regułą 600 opisaną przy okazji poradnika o fotografowaniu gwiazd w formie punktów. Jeśli nie zależy nam na gwiazdach w formie punktów możemy wydłużyć czas pojedynczej ekspozycji. W takim wypadku dobierzmy go eksperymentalnie tak aby nie prześwietlić zdjęcia.
  • Czułość ISO - wartość czułości zależy od tego jak nasz aparat będzie znosił wysokie czułości w nocy. Wyższe ISO to wyższe szumy. W pierwszej połowie nocy, gdy niebo będzie jeszcze rozświetlał Księżyc przez co prawdopodobnie wystarczy nam ISO 800. Po północy zrobi się znacznie ciemniej i będziemy mogli użyć wyższych czułości na poziomie ISO 3200 i wyższym.
  • Ustawienie ostrości. Najbezpieczniej jest ustawić ostrość w trybie manualnym. Jednak jeśli ktoś nie ma w tym zakresie doświadczenia może skorzystać z autofocusa. W takim przypadku polecam złapanie ostrości na bardzo jasnym Księżycu. Musimy tylko pamiętać o tym, aby po tym jak aparat potwierdzi wyostrzenie wyłączyć system autofocusa. Dopóki nie zmienimy ogniskowej nie musimy się martwić ponownym ustawieniem ostrości. Po szczegóły odnośnie ostrzenia odsyłam do osobnego poradnika opisującego jak ustawić ostrość.

Najważniejsze jest jednak miejsce obserwacji oraz fotografowania. Im ciemniejsze, tym oczywiście lepsze. Im większy obszar obserwacji nieba, tym lepiej. Szukajcie zatem jak najbardziej ciemnych miejsc za miastem, gdzie nie ma zanieczyszczenia świetlnego z dużych miast. Najlepiej, aby w wybranym miejscu nie było także drzew czy innych dużych obiektów zasłaniających niebo.

Więcej informacji możecie przeczytać w poradniku na temat fotografowania Perseidów: Nasz ekspert, Piotr Potępa, przygotował tam zestaw uniwersalnych rad, które również sprawdzą się w przypadku zdjęć deszczu Orionidów.

Niestety, wiele wskazuje na to, że dzisiaj w nocy polskie niebo będzie zachmurzone. Jeśli nie uda Wam się uchwycić żadnej spadającej gwiazdy, dzisiaj lub do 7 listopada, to nic straconego. Już w następnym miesiącu czeka nas okazja do fotografowania roju Geminidów, które są nazywane perłami grudniowego nieba. Powodzenia!

Zobacz również: Prawidłowe naświetlanie zdjęć

Noc spadających gwiazd — najlepsze filmy z Internetu

Dzisiaj, w nocy z 12 na 13 sierpnia 2015 r. przypada tzw. noc spadających gwiazd. To czas, kiedy na niebie można zaobserwować najwięcej spadających…

Zobacz więcej artykułów z serii: Podstawy fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Efektywna obróbka plików RAW w Adobe Lightroom [wideoporadnik] Analog Efex Pro 2 - analogowe wspomnienia w cyfrowej wersji Zrób to sam - statyw do smartfona [wideoporadnik] Fotografie pocięte w czasie, czyli jak tworzyć time slice - fotograficzne przekroje czasowe Słuchajmy Zdjęć Przestań gadać o sprzęcie, a zacznij z niego korzystać Nie bój się środkowych linii w kompozycji - są bardzo ważne Histogram - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym tajemniczym wykresie [poradnik] Jak przygotować zdjęcia do publikacji w Internecie? [wideoporadnik] Korekcja balansu bieli w Adobe Camera Raw [wideoporadnik] Magia wielu zdjęć z National Geographic tkwi w świetle. Zobacz, jak je opanować Czas naświetlania zdjęć - wszystko co trzeba wiedzieć [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Jak usunąć ogrodzenie ze zdjęcia? Jest na to prosty sposób Czego nie robić fotografując w kościele 5 przedmiotów codziennego użytku, które dają świetny efekt na zdjęciach Chcesz robić lepsze zdjęcia? PROJEKT 365. Wszystko, co musisz wiedzieć Rzeczy, które powinien mieć każdy fotograf Jak zorganizować sesję w lokalu? Wszystko, co musisz wiedzieć Fotografia Analogowa Cz. III: Jaki film wybrać? Zlecenia dla fotografów - jak i gdzie je zdobywać? Jak zmienić dpi zdjęcia