© Pexels

Orionidy 2016 - jak i gdzie fotografować jesienne spadające gwiazdy?

21 października 2016 roku przypada kulminacja zjawiska deszczu Orionidów, czyli spadających gwiazd jesiennego nieba.

Czym są Orionidy i dlaczego warto je fotografować?

W dniach 2 października — 7 listopada Orionidy potrafią tworzyć na niebie wspaniałe zjawisko, podczas którego będziemy mogli obserwować ok. 15–20 spadających gwiazd w ciągu godziny. Oczywiście, pod warunkiem, że nieba nie będzie spowijać gruba warstwa chmur, co niestety w Polsce jest mocno prawdopodobne. Kulminacja deszczu Orionidów jest przewidziana na 21 października, czyli dzisiaj.


Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Radiant, czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory, jest na granicy konstelacji Oriona i Bliźniąt. Obserwacje deszczu Orionidów i ich fotografowanie najlepiej rozpocząć przed północą, kiedy to radiant będzie znajdować się dosyć nisko, a z czasem przesunie się wyżej. Powinniście kierować swój wzrok w kierunku wschodniego horyzontu, a nawet nieco na południe ponad linię horyzontu. Z każdą godziną Orionidy będą widoczne coraz bardziej na południe. Co ważne, do obserwacji deszczu Orionidów nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt. Można zobaczyć gołym okiem.

Jak dobrze sfotografować spadające gwiazdy z roju Orionidów?

Do fotografowania deszczu spadających Orionidów również nie jest wymagany bardzo zaawansowany sprzęt. Istotne jest wykorzystanie szerokokątnego obiektywu, ponieważ im szerszy kadr, tym większa szansa na sfotografowanie spadającej gwiazdy. Dysponując dłuższą ogniskową szanse spadają, ale jeśli uda się już złapać Orionida w kadr, to zdjęcie będzie ciekawsze. Gruba sieć, gruba ryba. Pamiętajcie też, aby się solidnie i ciepło ubrać - w nocy może być tylko kilka stopni Celsjusza powyżej 0.

Sugerowane parametry fotografowania:

  • Przysłona - im bardziej otwarta, tym lepiej. Nie ustawiamy wysokich wartości f/10 — f/16. Operujemy w zakresie niższych wartości f/2.8 — f/3.5. Jeśli ktoś dysponuje jasnym, stałoogniskowym obiektywem może pracować nawet na przysłonach f/1.4 — f/2.0.
  • Czas naświetlania - ustawmy najdłuższy możliwy niepowodujący rozmazania gwiazd. Dobrze jest się kierować regułą 600 opisaną przy okazji poradnika o fotografowaniu gwiazd w formie punktów. Jeśli nie zależy nam na gwiazdach w formie punktów możemy wydłużyć czas pojedynczej ekspozycji. W takim wypadku dobierzmy go eksperymentalnie tak aby nie prześwietlić zdjęcia.
  • Czułość ISO - wartość czułości zależy od tego jak nasz aparat będzie znosił wysokie czułości w nocy. Wyższe ISO to wyższe szumy. W pierwszej połowie nocy, gdy niebo będzie jeszcze rozświetlał Księżyc przez co prawdopodobnie wystarczy nam ISO 800. Po północy zrobi się znacznie ciemniej i będziemy mogli użyć wyższych czułości na poziomie ISO 3200 i wyższym.
  • Ustawienie ostrości. Najbezpieczniej jest ustawić ostrość w trybie manualnym. Jednak jeśli ktoś nie ma w tym zakresie doświadczenia może skorzystać z autofocusa. W takim przypadku polecam złapanie ostrości na bardzo jasnym Księżycu. Musimy tylko pamiętać o tym, aby po tym jak aparat potwierdzi wyostrzenie wyłączyć system autofocusa. Dopóki nie zmienimy ogniskowej nie musimy się martwić ponownym ustawieniem ostrości. Po szczegóły odnośnie ostrzenia odsyłam do osobnego poradnika opisującego jak ustawić ostrość.

Najważniejsze jest jednak miejsce obserwacji oraz fotografowania. Im ciemniejsze, tym oczywiście lepsze. Im większy obszar obserwacji nieba, tym lepiej. Szukajcie zatem jak najbardziej ciemnych miejsc za miastem, gdzie nie ma zanieczyszczenia świetlnego z dużych miast. Najlepiej, aby w wybranym miejscu nie było także drzew czy innych dużych obiektów zasłaniających niebo.

Więcej informacji możecie przeczytać w poradniku na temat fotografowania Perseidów: Nasz ekspert, Piotr Potępa, przygotował tam zestaw uniwersalnych rad, które również sprawdzą się w przypadku zdjęć deszczu Orionidów.

Niestety, wiele wskazuje na to, że dzisiaj w nocy polskie niebo będzie zachmurzone. Jeśli nie uda Wam się uchwycić żadnej spadającej gwiazdy, dzisiaj lub do 7 listopada, to nic straconego. Już w następnym miesiącu czeka nas okazja do fotografowania roju Geminidów, które są nazywane perłami grudniowego nieba. Powodzenia!

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Noc spadających gwiazd — najlepsze filmy z Internetu

Dzisiaj, w nocy z 12 na 13 sierpnia 2015 r. przypada tzw. noc spadających gwiazd. To czas, kiedy na niebie można zaobserwować najwięcej spadających…

Zobacz więcej artykułów z serii: Podstawy fotografii

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Co jest lepsze – obiektyw stało czy zmiennogiskowy? Co to jest panning? Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Jak kreować swój wizerunek profesjonalny w mediach społecznościowych? Dlaczego zdjęcia są nieostre? Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] 7 powodów, dla których warto być fotografem Fotografia makro - praktyczne porady dla początkujących [poradnik] Jak dodać kilka kilogramów na zdjęciu, czyli czemu smartfon to nie jest dobry aparat do portretów Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Czy liczba megapikseli w aparatach ma rzeczywiście duże znaczenie? [poradnik] Zaczynasz swoją przygodę z fotografią? Po tych kilku radach Twoje zdjęcia mogą być dużo lepsze Inspirujące pomysły na ciekawe zdjęcia zimą Dostałem swój pierwszy aparat. Co warto wiedzieć na początku? [poradnik] Fotografowanie w zimie - praktyczne rady, jak dbać o sprzęt i swoje zdjęcia Jak uzyskać na zdjęciach piękny bokeh? Wystarczy 5 minut [poradnik]

Popularne w tym tygodniu:

Jak wybrać fotografa na ślub, żeby uniknąć katastrofy? Radzą profesjonaliści Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć