”Pokolenia” to fantastyczny materiał Arka Sołtysika na temat dorastania i przemijania

Arek Sołtysik zajmuje się fotografią reportażową i dokumentalną. Jego ostatni cykl zabiera widza w interesującą podróż po życiu człowieka, pokazując charakterystyczne elementy każdego wieku. Wszystko zostało zamknięte w analogowych kwadratowych klatkach.

© Arek Sołtysik / areksoltysik.com

Arek Sołtysik pochodzi z Myszkowa i jest pasjonatem fotografii tradycyjnej. Od początku swojej przygody koncentrował się na fotografowaniu ludzi. Z czasem fotografia dokumentalna stała się tym, co upodobał sobie najbardziej.

W 2014 roku zaczął realizowanie swoich długoterminowych materiałów dokumentalnych: ”Pokolenia”, ”Długa rolka papieru” oraz ”Pozostałości nadziei”. Sołtysik był nominowany w plebiscycie Radiowego Domu Kultury Trzeciego Programu Polskiego Radia za dokument o Myszkowskich Zakładach Papierniczych do tytułu Kulturysty Roku 2015.

Jego cykl ”Pokolenia” jest opowieścią o dorastaniu i przemijaniu. Jest to zarazem zbiór wspomnień. Te kadry z przeszłości, na których pojawiają się liczne twarze i przedmioty związane z konkretnymi osobami oraz ich wiekiem, skłaniają odbiorcę do refleksji nad cyklem życia. Arek starał się na zdjęciach pokazać to, jak pamięta swoje dzieciństwo, dorastanie oraz czas po wkroczeniu w dorosłość.

W opisie projektu Sołtysik wspomina o swoich rodzicach i tym, jak się zmienili. Zapalnikiem realizacji tego projektu jest świadomość fotografa, że ”pełnoletność już dawno temu skończyła osiemnaście lat i teraz nazywa się dorosłością”. Autor eksploruje temat przemijania w charakterystyczny i przyjemny estetycznie sposób, uwieczniony na średnioformatowym aparacie tradycyjnym Hasselblad.

Zobacz również: Wykonanie własnego slidera za niewielkie pieniądze

Zdjęcia z cyklu ”Pokolenia” możecie oglądać w krakowskiej ZPAF Gallery przy ul. św. Tomasza 24 do 16 lipca 2017 roku.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Jacqui Kenny podróżuje i fotografuje świat bez wychodzenia z domu Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" ”Uwięzieni” to materiał o trudach życia mieszkańców niewielkich klitek w Hongkongu Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Kiliii Yuyan i jego nieznany świat rdzennych ludów Królewski retusz z Krakowa Od jednego opuszczonego domu w górach do drugiego. Z aparatem wielkoformatowym Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Liczy się spotkanie i to co z niego wynika, a nie tylko zdjęcia. Tomek Liboska pokazuje historie ludzi z Górnego Śląska Dzięki fotografii ta para artystów nadaje architekturze kompletnie nowe znaczenie 2-bitowa astrografia, czyli jak Game Boyem zrobić zdjęcia Księżyca i Jowisza Zatrważające zdjęcia z Mosulu - fotograf postanowił udostępnić je za darmo w sieci W XIX wieku fotografia ślubna była zdecydowanie mniej dynamiczna Tak się lata w Air Korio - najgorszej linii lotniczej świata. Interesujące zdjęcia wprost z Korei Północnej Julia Taits kontynuuje swój piękny projekt o albinosach. Jej bajkowe zdjęcia są wspaniałe

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji