”Światło i cień w fotografii” Witolda Dederko powraca na rynek książek fotograficznych

”Światło i cień w fotografii” Witolda Dederko powraca na rynek książek fotograficznych

”Światło i cień w fotografii” Witolda Dederko powraca na rynek książek fotograficznych
Marcin Watemborski
03.01.2018 13:11, aktualizacja: 26.07.2022 18:11

Witold Dederko był jednym z najznakomitszych teoretyków polskiej fotografii. Jego książki do dzisiaj są doskonałym źródłem wiedzy oraz inspiracji dla fotografów – zarówno amatorów oraz profesjonalistów. Dzięki Polskiemu Wydawnictwu Fotograficznemu na rynku ukazało się nowe wydanie książki ”Światło i cień w fotografii”.

”Światło i cień w fotografii” to lektura, która dogłębnie analizuje zagadnienie oświetlenia i oświetlania w fotografii. Jest to najdoskonalsza polska książka o tej tematyce w historii i pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego miłośnika obrazowania świata. Powiem szczerze, że gdy Cezary Dybowski (wydawca) poinformował mnie o tym, od razu dołączyłem ją do mojej kolekcji, w której znajdują się jeszcze inne książki Dederki.

W tej lekturze znajdziecie te same podstawy oświetlenia, co w ”Oświetleniu w fotografii”, ponieważ powiedzmy szczerze – fizyka się nie zmienia, a jak wiadomo – światło to fala. Jeden z moich wykładowców kiedyś powiedział mi, że jeśli chcę się nauczyć czegoś sensownego o fotografii, to właśnie z takich książek, a nie współczesnych, gdzie znajdę jedynie uogólnioną instrukcję obsługi.

Dederko w swojej książce tłumaczy zachowanie światła – tego jak fala się łamie oraz nakłada, jak rozpraszać wiązkę światła, jak ją modelować oraz jakie źródła światła dobrze się sprawują. Co więcej – jeśli chcecie dowiedzieć się jak dobrze oświetlić konkretną powierzchnię – bez problemu znajdziecie tu coś dla siebie. Autor nie dotyka jedynie kwestii portretu, czy martwej natury, lecz zwraca również uwagę na światło we wnętrzach, wolnym powietrzu czy w fotografii krajobrazowej.

Powiem szczerze – ta książka to ”must have” każdego z nas. Znajdziecie ją na stronie internetowej Polskiego Wydawnictwa Fotograficznego w cenie 99 złotych. Na hasło ”Fotoblogia is the best” każdy z zamawiających otrzyma gratis książkę Włodzimierza Barchacza ”Moja cyfrówka i ja”.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)