”I see you”, czyli czego doświadczył Damian Chrobak w Wielkiej Brytanii [recenzja]

”I see you”, czyli czego doświadczył Damian Chrobak w Wielkiej Brytanii [recenzja]

”I see you”, czyli czego doświadczył Damian Chrobak w Wielkiej Brytanii [recenzja]
Marcin Watemborski
05.01.2018 12:07, aktualizacja: 05.01.2018 13:30

Damian Chrobak jest fotografem ulicznym, którego poczynania obserwuję od mniej więcej 2014 roku. Patrzyłem, jak zmieniał się założony przez niego kolektyw Un-Posed. Ten album jest przeglądem przez twórczość dokumentalisty w przedziale lat 2008-2016. Zajrzałem do środka i muszę przyznać – podoba mi się!

Damian Chrobak przyjechał do Zjednoczonego Królestwa w 2008 roku. Próbował oswoić się z tym miejscem, poznać je. W tym wszystkim pomogła mu właśnie fotografia. Dzięki aparatowi, który nosił przy sobie, był w stanie wejść w różne niedostępne zakamarki i zobaczyć, co w trawie piszczy. Album ”I see you” jest przeglądem przez 8 lat pracy tego fotografa. Zobaczycie tu najróżniejsze rzeczy – od selfie w witrynie sklepowej, po naprawdę dziwne akcje. Niektóre zdjęcia Anglicy na pewno określiliby mianem ”bizzare”.

Obraz
Dla mnie w fotografii znamienna jest głęboko humanitarna refleksja nad charakterem zarówno jednostki, jak i mas społecznych. Rejestruję codzienność, która otacza nas przez większość czasu, tymczasem ledwie ją zauważamy. Staram się pokazać, iż tak zwane zwykłe, nieznaczne momenty w życiu bardzo często posiadają swoje ukryte znaczenie, są interesujące, zabawne, groteskowe lub przeciwnie: wiekopomne. Przechadzając się po ulicach XXI-wiecznego miasta, staram się uchwycić na kliszy coś ponadczasowego, jakąś odwieczną prawdę o człowieku, prawdę, która nie uległa zmianie na przestrzeni setek, tysięcy lat.

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to sposób wydania książki. Jest ona oprawiona w szyto-klejoną miękką oprawę z matowego barwionego oraz błyszczącego papieru (dwie warstwy). Pod pierwsza okładką, na tej srebrnej znajduje się ukryta nazwa albumu. Książka zawiera 84 zdjęcia, które zostały wydrukowane na papierze powlekanym. Estetycznie ten album robi mnie i to bardzo. Podoba mi się skład, selekcja zdjęć, sposób wydania. Trzeba przyznać, że Chrobak w towarzystwie Adriana Wykroty oraz Mariusza Foreckiego zrobił naprawdę dobrą robotę.

Obraz

Podejrzewam jednak, że Damian w przeciągu 8 lat zrobił dużo, dużo więcej zdjęć – szkoda, że zaprezentował ich tylko 84. Spodziewałem się jednak większej ilości materiału i po przejrzeniu tych zdjęć pozostał niedosyt, co świadczy bardzo dobrze o fotografie. Damian – więcej! Tyle mogę powiedzieć. Jeśli chodzi o edycję materiału – nie dziwię się, że ta została dobrze przeprowadzona. Zajmowała się nią Joanna Kinowska, której doświadczenie w tej dziedzinie jest naprawdę spore. Świetna robota po raz kolejny!

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]

Jeśli chodzi o same zdjęcia – nie chcę wam zbyt wiele zdradzać. Powiem jedynie, że ”I see you” to dojrzały i dobrze wydany album fotograficzny, który warto mieć na półce. Nie jest to ”must have”, aczkolwiek na pewno chętnie będę do niego wracał, gdy najdzie mnie na streeta. Książkę możecie kupić za pośrednictwem strony internetowej w cenie 150 złotych. Zaufajcie mi – będą to dobrze wydane pieniądze.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)