Reedycja podręcznika Witolda Dederki "O kompozycji w fotografii" trafiła do sprzedaży

Reedycja podręcznika Witolda Dederki "O kompozycji w fotografii" trafiła do sprzedaży
Marcin Watemborski

31.03.2017 09:57, aktual.: 26.07.2022 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli jesteście adeptami sztuki fotograficznej w szkole lub zwyczajnie – chcecie zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, ten podręcznik Wam to ułatwi. Witold Dederko był jednym z najlepszych polskich znawców sztuki obrazowania świata, a jego dzieła doczekały się reedycji.

Polskie Wydawnictwo Fotograficzne, za sprawą Cezarego Dybowskiego, wydało swoimi nakładami jedną z najlepszych (moim zdaniem) książek o fotografii, autorstwa legendy polskiego obrazowania – Witolda Dederko. Książka „O kompozycji w fotografii” jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika fotografii – portretowej, krajobrazowej jak i każdej innej.

Według Witolda Dederki najważniejszym narzędziem fotografa jest jego umysł. Bez logicznego i emocjonalnego myślenia o sztuce obrazowania – to medium nie ma prawa istnieć. Wśród wydawnictw tego autora znajdziecie również takie propozycje, jak: „Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” oraz „Sztuka fotografowania”. Bez względu na to czy celujecie w uprawianie fotografii artystycznej, czy chcecie być doskonałymi rzemieślnikami – powinniście zapoznać się z tymi książkami.

Obraz

Nie uświadczycie tam ani słowa o sprzęcie fotograficznym, postprodukcji czy konkretnych ustawieniach. Te książki nie mają na celu wyuczenia Was schematów, a obudzenia Waszego umysłu. W każdej z lektur poruszana jest kwestia filozoficzna, która kształtuje obraz już na początku, przed wciśnięciem spustu migawki – w umyśle fotografa. Fotografia nie udziela żadnych odpowiedzi, a tylko jest nośnikiem kolejnych pytań, a to czy zaintryguje widza zależy tylko od Was.

Obraz

„Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” opowiada o emocjach, motywacji i inspiracji do działań fotografa. Według Witolda Dederki i jego opracowania procesu twórczego, wszystko ma swój początek w uczuciach, które rosną w fotografie. Z czasem zamieniają się one na piękne obrazy. Druga książka - „Sztuka Fotografowania” - kontynuuje temat, poruszony w „Przedmiocie...”. Jest to propozycja dla osób, które chcą zrozumieć sens robienia zdjęć i nauczyć się na nie patrzeć w inny, głębszy sposób. „O kompozycji w fotografii” jest książką poświęconą gruntownej wiedzy. Dederko omawia tam zagadnienia, które pomogą w stworzeniu kompletnego obrazu.

Obraz

Ostatnia z lektur dostępna jest na stronie wydawnictwa w cenie 69 złotych. Jeśli chcielibyście zgłębić tę tajemną wiedza bardziej – możecie kupić komplet 3 książek za 159 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)