© Sasha Dudkina

EyeEm Awards 2017 - zobacz zdjęcia nagrodzone w największym konkursie fotograficznym świata

Do konkursu fotograficznego EyeEm Awards zgłosiło się 88 000 fotografów, nadsyłając 590 000 zdjęć, czyli ponad dwa razy więcej, niż rok temu. Nie jednak o liczby tu tylko chodzi - zwycięzcy zaprezentowali naprawdę wartościowe opowiadające interesujące historie.

Platforma społecznościowa EyeEm istnieje od 2011 roku. To miejsce, gdzie nie tylko możemy pokazywać oraz sprzedawać swoje zdjęcia. Społeczność serwisu liczy obecnie ponad 20 milionów fotografów, którzy udostępnili ponad 70 milionów zdjęć. To nie wszystko — EyeEm ma też swoją aplikację mobilną, która umożliwia nie tylko dodawanie zdjęć do serwisu, ale także ich obróbkę czy inteligentne kategoryzowanie. Marka wydaje również magazyn o fotografii EyeEm Magazine, organizuje festiwal fotograficzny, spotkania z fotografami oraz warsztaty. Istotnym elementem budowania swojej społeczności oraz marki jest także konkurs fotograficzny, w którym właśnie wyłoniono zwycięzców.

2017 EyeEm Awards, bo o nim mowa, wyróżnia się pod kilkoma względami na tle innych konkurów. Po pierwsze, biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń, jest to jeden z największych, jeżeli nie największy konkurs fotograficzny na świecie. Do tej pory tym mianem określano znany i ceniony konkurs Sony World Photography Awards 2017, do którego jednak zgłoszono znacząco mniej zdjęć. Ta edycja jest wyjątkowa także dlatego, że wszystkie zwycięskie zdjęcia pochodzą z cykli zdjęć. Wprowadzono także nową kategorię, w której głos mają członkowie społeczności EyeEm.

EyeEm Fotograf Roku 2017

Sasha Dudkina ma tylko 19 lat, a robi niesamowite portrety z życia. Autorka pochodzi z Moskwy i fotografuje amatorskim Canonem 650D i czasem iPhone'm. Jej styl fotograficzny charakteryzuje się chwytaniem ulotnej chwili. Uważa się za obserwatora, który uwiecznia wydarzenia i ludzi, znajomych i obcych. Inspiruje ją jej kraj ojczysty, literatura, muzyka, różnorodność i przede wszystkim ludzie.

“Sasha jest bardzo aktywnym członkiem społeczności od założenia konta w 2014 roku (…) pokazuje na swoich zdjęciach swoje spójne, intymne spojrzenie”.

Brada Vivi Barassi, Head of Photography EyeEm

Krajobraz

Guiga Pira to zwycięzca w kategorii zdjęć krajobrazowych. Guiga, jako pilot drona, był członkiem załogi statku, który chroni najbardziej zagrożonego ssaka morskiego przed nielegalnym połowem. Dron był wykorzystywany do lokalizacji i dokumentowania nielegalnych połowów na terenach chronionych.

Fotografia uliczna

Zdjęcie główne zostało zrobione w ramach serii - “Czas wolny”, której autorem jest Julie Hrudova. Autorce zależy na uchwyceniu pewnej sprzeczności. Hrudova mówi, że bohaterowie jej zdjęć skupiają się tak na swoich czynnościach w czasie wolnym, że często są odizolowani.

Architektura

W tej kategorii zwyciężyła Denise Kwong, która udała się do Hong Kongu by sfotografować targ z góry. Jednak to co zobaczyła w bloku obok zachwyciło ją jeszcze bardziej. “Dzięki schematowi oświetlenia, budynek dawał filmowy klimat. Poza tym bardzo podoba mi się to jak fasada budynku oświetlana światłem z balkonów wygląda jak kawałek negatywu, w którym każde zdjecie opowiada swoją historię.”

Reportaż

Zwycięskie zdjęcie w kategorii reportaż pochodzi z cyklu zdjęć “Proces”, który wykonał Ramin Mazur w zakładzie karnym w Mołdawi. Mazur uwiecznił jak więźniowe wystawiają sztukę Hamleta. Mołdawia to jeden z biedniejszych krajów, w którym osadzeni nie mają dużych szans na zmianę swojej sytuacji i przebaczenie.

Wybór społeczności EyeEm

W nowej kategorii wybieranej przez członków społeczności EyeEm zwyciężył Robert Torrontegui serią portretów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Fantastyczne modele aparatów wykonane z papieru zadziwiają swoja dokładnością Ostatnie zdjęcie Saturna, które wykonała sonda Cassini przed zakończeniem misji Salvatore Matarazzo bada darwinowskie podobieństwa między ludźmi i zwierzętami w swoim najnowszym ulicznym projekcie Zobacz najlepsze zdjęcia wykonane iPhone'ami w 2017 roku „Atlas piękna", czyli portrety kobiet z 37 krajów Nur-Sułtan, stolica Kazachstanu, to miasto z przyszłości. Pokazał je Patryk Biegański Najgorsza sesja sportowców USA w historii? Dwóch Polaków nagrodzonych w iPhone Photography Awards 2018 Picasa Web Albums specjalnie na Vancouver 2010 Świetne historie fotograficzne z Oslo. Pau Buscató zbierał je aż 8 lat! Dokumentalne portrety pokazują zwyczaje ludzi podczas kolacji w dni powszednie Historia antywojennego zdjęcia Paula Hansena, które wygrało World Press Photo 2013 [wywiad]

Popularne w tym tygodniu:

Dorosłe fanki LEGO odtwarzają na zdjęciach legendarne polskie filmy. Robią to doskonale! Grand Press Photo 2021: Oto zwycięzcy prestiżowego konkursu dla fotoreporterów Historia pewnej chatki pod Warszawą. To tajemnicze miejsce przyciąga go od lat "Gwiezdne Wojny" w nieziemskim wydaniu. Oto doskonałe zdjęcie przelotu ISS na tle Słońca Wleciał dronem do wulkanu i już nie wyleciał. To musiało się w końcu stać 10 najlepszych ujęć dzikich zwierząt zrobionych, gdy się tego nie spodziewały Przeżyła koszmar fotografa ślubnego. Ten "wujek z aparatem" niemal zniszczył wszystko Nie chce się wierzyć, że ten film nagrano budżetowym dronem. Ukazuje piękno Bajkału Ujął aktywność na Słońcu ze swojego podwórka. Jak to w ogóle możliwe? Miłość rośnie wokół nas, czyli przeurocze zdjęcia dzikich zwierząt okazujących sobie czułość Seks w podeszłym wieku. Rankin porusza ważny temat w najnowszym projekcie Magiczna Nowa Zelandia pochłonie cię bez końca. Musisz zobaczyć ten film