Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji

Google i zdjęcia to, można powiedzieć, temat stary jak świat. Medialny gigant ma ogromny wpływ na to, co dzieje się z fotografią – od algorytmów przetwarzania obrazu, czytania danych aż do ich sortowania. Zaufały mu nawet władze prestiżowego magazynu LIFE i powierzyły pieczę nad swoim archiwum w projekcie Google LIFE Tags.

Google ujawniło kilka projektów, wykorzystujących ich algorytmy sztucznej inteligencji w sferze kultury i edukacji. Jeden z nich nazywa się Google LIFE Tags. Medialny gigant wykorzystuje w nim specjalny algorytm, który analizuje zdjęcia w inteligentny sposób i sortuje je w odpowiednich kategoriach. Archiwum magazynu LIFE zawiera aż 4 miliony zdjęć i każde z nich jest opisane, więc algorytm sprawdza się naprawdę nieźle!

Magazyn LIFE funkcjonował od 1936 do 1972 roku, później nastąpiła 6-cio letnia przerwa, po której pojawił się ponownie. W roku 2000 nastąpiło zawieszenie publikacji. Według danych Google, publikacje zawierają jedynie 5 proc. zdjęć, które zostały wykonane na potrzeby periodyku. Fizyczne archiwum rozciąga się na przestrzeni 1800 metrów w aż trzech wielkich halach.

Internetowe archiwum LIFE było trudne do przeglądania, więc do roboty weszło Google. Nowy projekt sortuje zdjęcia według ich wizualnej zawartości. Co ciekawe – każdy tag jest opisany też hasłem encyklopedycznym. Możecie to sprawdzić sami. Do nawigacji mogą posłużyć wam inne słowa, powiązane z obiektem lub sytuacją, które widzicie na zdjęciu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Joginka wypadła z 6 piętra, pozując do zdjęcia. Cudem przeżyła Rewolucja Adobe: nowy Photoshop CC dostępny tylko przez subskrypcję Hilary Duff i ostracyzm na fotografie, który robił zdjęcia jej syna na boisku Canon patentuje Quad Pixel AF. Czy Dual Pixel AF pójdzie w zapomnienie? Obiektywy Samyang w wersji Video DSLR 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Flickr umożliwia drukowanie zdjęć na papierze, płótnie i kubku Google wyszukuje podobne zdjęcia Aplikacja wideo zmienia jej twarz na żywo. Zobacz różnicę Plan ratowania filmów Polaroid nie wypali? Reuters - najlepsze sierpniowe kadry XII Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego i Video 2009

Popularne w tym tygodniu:

Skandal na festiwalu fotografii w Mediolanie. Wystawiono plagiat! Zostawili klientów bez zdjęć i pieniędzy. Serwis fotografii ślubnej po prostu zwinął interes Toem: Gra wideo dla fotografów na jesienne wieczory Konkurs Ministra Klimatu i Środowiska „Geologia w obiektywie 2021” Wybieramy aparat cyfrowy – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?