Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji

Google i zdjęcia to, można powiedzieć, temat stary jak świat. Medialny gigant ma ogromny wpływ na to, co dzieje się z fotografią – od algorytmów przetwarzania obrazu, czytania danych aż do ich sortowania. Zaufały mu nawet władze prestiżowego magazynu LIFE i powierzyły pieczę nad swoim archiwum w projekcie Google LIFE Tags.

Google ujawniło kilka projektów, wykorzystujących ich algorytmy sztucznej inteligencji w sferze kultury i edukacji. Jeden z nich nazywa się Google LIFE Tags. Medialny gigant wykorzystuje w nim specjalny algorytm, który analizuje zdjęcia w inteligentny sposób i sortuje je w odpowiednich kategoriach. Archiwum magazynu LIFE zawiera aż 4 miliony zdjęć i każde z nich jest opisane, więc algorytm sprawdza się naprawdę nieźle!

Magazyn LIFE funkcjonował od 1936 do 1972 roku, później nastąpiła 6-cio letnia przerwa, po której pojawił się ponownie. W roku 2000 nastąpiło zawieszenie publikacji. Według danych Google, publikacje zawierają jedynie 5 proc. zdjęć, które zostały wykonane na potrzeby periodyku. Fizyczne archiwum rozciąga się na przestrzeni 1800 metrów w aż trzech wielkich halach.

Internetowe archiwum LIFE było trudne do przeglądania, więc do roboty weszło Google. Nowy projekt sortuje zdjęcia według ich wizualnej zawartości. Co ciekawe – każdy tag jest opisany też hasłem encyklopedycznym. Możecie to sprawdzić sami. Do nawigacji mogą posłużyć wam inne słowa, powiązane z obiektem lub sytuacją, które widzicie na zdjęciu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Zdjęcia portów lotniczych widzianych z lotu ptaka Photler to kreator stron internetowych i galerii dla fotografów podróżniczych !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem Setki modeli cyfrówek, a to jeszcze nie koniec... Picasa 3.1 juz po polsku! Fotografka okradła swoich klientów z pieniędzy i ze wspomnień Dzień dobry, czyli przedstawić się chciałem Panasonic ucieka z rynku produkcji matryc i sprzedaje swoje technologie DJI kontra rząd USA. Chiński producent odpiera zarzuty o szpiegostwo Stoisko Nikona na Photokina 2010 - wizualizacje Photosynth.net ? serwis do tworzenia zdjęć 3D Nikon Roadshow D700 - dla każdego

Popularne w tym tygodniu:

Protestujący pod Kapitolem w USA zniszczyli sprzęt dziennikarski warty krocie Zdjęcie dnia. Putin zanurzający się w lodowatej wodzie z okazji Święta Chrztu Pańskiego Fujifilm Pro 400H nie będzie więcej produkowany. To smutny dzień dla fotografów Zdjęcie dnia. Giewont nocą. Internauci: aż chce się tam być Zdjęcie dnia. Szokujący raport na temat Domów Matki i Dziecka w Irlandii Surrealistyczne kolaże artystki pokazujące połączenia wizualne między niezwiązanymi rzeczami USA. Żołnierze pilnują Kapitolu. Zobacz niezwykłe zdjęcia USA. 250 tys. dolarów kary i więzienie dla operatora drona? Chodzi o "niebezpieczną operację" Autor znanego zdjęcia "Napalm girl" zaatakowany w Waszyngtonie Capture One może być droższe nawet o 54 proc.! Spiesz się z zakupem Zdjęcie dnia. Zwolennik Trumpa pozujący do zdjęcia w Kapitolu Zdjęcie dnia. Dziury po kulach w drzwiach Kapitolu