© Wojciech Skibicki / Facebook

Chcesz zacząć fotografować z sercem? Podpowiadamy, jak zacząć

Widziałem setki fotografii, z których tylko część naprawdę mnie poruszyła. Co decyduje o tym, że pewne obrazy szczególnie mocno na nas wpływają? Przecież nie chodzi tu o aparat, jakim zostało wykonane zdjęcie. To zdecydowanie coś więcej.

"To coś" jest osadzone znacznie głębiej i wybrzmiewa już przy pierwszym kontakcie. To włożone w prace serce, zaangażowanie wypływające z potrzeby tworzenia i przekazania czegoś istotnego. Przed każdym naciśnięciem spustu migawki, musisz się zastanowić, co podpowiada ci serce.

Wsłuchaj się w siebie i opowiedz o tym, co dla ciebie ważne

Obojętnie co sfotografujemy – ludzi, naturę czy zwierzęta. Jeśli obrazy będą szczere to odbiorca z zainteresowaniem się w nich zanurzy. Do tej pory nie mogę zapomnieć poruszających zdjęć
Karoliny Jonderko z cyklu "Autoportet z moją matką", które autorka przez długi czas trzymała w szufladzie i dopiero za namową znajomego zdecydowała się je pokazać. Po ich publikacji okazało się, że dla wielu widzów stały się formą terapii.

Daj sobie czas, nie poddawaj się po nieudanych próbach

Mistrzowie nie od razu nimi byli. Porażki są podstawą, by odkrywać coraz to nowsze możliwości i sposoby przedstawiania. Mądra krytyka, choć czasem boli, często jest potrzebna. Nie warto jest się zrażać. Za dobrymi fotografiami niejednokrotnie stoją lata zdobywania doświadczenia i warsztatu. To, co teraz wydaje się trudne za jakiś czas może być normą. Najlepiej uczyć się na własnych błędach.

Fotografuj z pasji, a nie z obowiązku

Jeśli coś jest dla nas ważne to opowiemy o tym, bo chcemy, a nie dlatego, że ktoś nas do tego zmusił. W fotografii widać to na pierwszy rzut oka. Nasze intencje szybko mogą zostać odczytane, dlatego warto zadbać o szczerość.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Otwórz się na drugiego człowieka

Ludzie są niezwykłą inspiracją. Rozmawiaj, rozglądaj się dookoła, zgłębiaj inne kultury. Stwórz sprzyjającą atmosferę – poznaj swoich bohaterów. Jan Brykczyński długo starał się zdobyć zaufanie Bojków, których fotografował przez trzy lata. Powstała z tego piękna opowieść o archaicznej społeczności, żyjącej współcześnie w tak innym od naszego świecie.

Eksperymentuj

Śmiało kombinuj! Twoje poszukiwania mogą przynieść niespodziewane efekty. Środki wyrazu, jakie zastosujemy w danej fotografii wiele powiedzą o naszej wrażliwości i ekspresji. Warto, by widz miał świadomość, z czyją pracą rozmawia. Bądźmy sobą, szukajmy najlepszej drogi do przedstawienia swoich historii. Nawet prosty zabieg jak długi czas naświetlania może przynieść ciekawe efekty – czego przykładem może być zdjęcie Osamu Yokonami.

Nie przejmuj się kiepskim sprzętem

W ten sposób można odwlekać swoje fotograficzne plany w nieskończoność. Nawet z niewielkiego aparatu Praktica da się wiele wyciągnąć. W końcu obrazy na początku powstają w naszej głowie. Słaby sprzęt często wymaga więcej kreatywności, co przecież może być świetną zabawą!

I co najważniejsze – bądź sobą i nigdy nie udawaj kogoś innego. Twoje zdjęcia naprawdę mogą przemieniać ludzi, choćby była to tylko jedna zmiana decyzji czy otwarcie się na drugiego człowieka – warto było się tak starać. W sztuce fotografii nie chodzi o to, by było efekciarsko, ale szczerze. Do dzieła!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Miniaturowe planety zbudowane z setek zdjęć [galeria] Ludzie w fotografii ulicznej. Pytać o zgodę czy fotografować znienacka? Tomasz Niewiadomski i melancholia rzeczy [inspiracje] Diamentowe noce i gwiezdne drzewa z Afryki Zdjęcia www Sieci #5, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Miasto, masa, maszyna na urbanistycznych zdjęciach Marcusa Lyona Angela Nikolau prowadzi najbardziej niebezpieczne konto na Instagramie Fotografia nieśmiertelna Wojtek Gurak - fotografia światowej architektury [GALERIA] Fotograf włamał się do systemu monitoringu, by pokazać te cudowne krajobrazy Zobacz najlepsze zdjęcia zaręczynowe 2019 roku Zaginone dzieło Vermeera odtworzone w Photoshopie przy pomocy zdjęć stockowych

Popularne w tym tygodniu:

Dzieci z zespołem Downa w wyjątkowej sesji. Zostały bohaterami bajek Disneya Niecodzienne portrety dostojnych kur. Widziałeś, że jest ich aż tyle? Fotograf ostrzega przed czarnym piątkiem: Pomyśl zanim kupisz Zay Yar Lin: od kapitana statku do nagradzanego fotografa Mistrzostwo w malowaniu światłem. To zdjęcie powstało w aparacie Majestatyczne portrety rzadkich okazów ptaków Ekstremalny fotograf z Polski. Piotr Deska opowiedział o wyjątkowej pasji Piękne portrety dojrzałych kobiet, które dzielą się życiowymi przemyśleniami Świetne fotomanipulacje stworzone z miłości do przyrody Łukasz Gawroński opowiada, jak realizował zdjęcia do spektaklu "Mock. Czarna Burleska" Fotografia uliczna z psami w roli głównej. Chris Porsz opowiada o "Barking" Najważniejsze zdjęcia ostatnich 10 lat, wybrane przez agencję Reutera