© Wojciech Skibicki / Facebook

Chcesz zacząć fotografować z sercem? Podpowiadamy, jak zacząć

Widziałem setki fotografii, z których tylko część naprawdę mnie poruszyła. Co decyduje o tym, że pewne obrazy szczególnie mocno na nas wpływają? Przecież nie chodzi tu o aparat, jakim zostało wykonane zdjęcie. To zdecydowanie coś więcej.

"To coś" jest osadzone znacznie głębiej i wybrzmiewa już przy pierwszym kontakcie. To włożone w prace serce, zaangażowanie wypływające z potrzeby tworzenia i przekazania czegoś istotnego. Przed każdym naciśnięciem spustu migawki, musisz się zastanowić, co podpowiada ci serce.

Wsłuchaj się w siebie i opowiedz o tym, co dla ciebie ważne

Obojętnie co sfotografujemy – ludzi, naturę czy zwierzęta. Jeśli obrazy będą szczere to odbiorca z zainteresowaniem się w nich zanurzy. Do tej pory nie mogę zapomnieć poruszających zdjęć
Karoliny Jonderko z cyklu "Autoportet z moją matką", które autorka przez długi czas trzymała w szufladzie i dopiero za namową znajomego zdecydowała się je pokazać. Po ich publikacji okazało się, że dla wielu widzów stały się formą terapii.

Daj sobie czas, nie poddawaj się po nieudanych próbach

Mistrzowie nie od razu nimi byli. Porażki są podstawą, by odkrywać coraz to nowsze możliwości i sposoby przedstawiania. Mądra krytyka, choć czasem boli, często jest potrzebna. Nie warto jest się zrażać. Za dobrymi fotografiami niejednokrotnie stoją lata zdobywania doświadczenia i warsztatu. To, co teraz wydaje się trudne za jakiś czas może być normą. Najlepiej uczyć się na własnych błędach.

Fotografuj z pasji, a nie z obowiązku

Jeśli coś jest dla nas ważne to opowiemy o tym, bo chcemy, a nie dlatego, że ktoś nas do tego zmusił. W fotografii widać to na pierwszy rzut oka. Nasze intencje szybko mogą zostać odczytane, dlatego warto zadbać o szczerość.

Zobacz również: Polska z drona jest nie do poznania

Otwórz się na drugiego człowieka

Ludzie są niezwykłą inspiracją. Rozmawiaj, rozglądaj się dookoła, zgłębiaj inne kultury. Stwórz sprzyjającą atmosferę – poznaj swoich bohaterów. Jan Brykczyński długo starał się zdobyć zaufanie Bojków, których fotografował przez trzy lata. Powstała z tego piękna opowieść o archaicznej społeczności, żyjącej współcześnie w tak innym od naszego świecie.

Eksperymentuj

Śmiało kombinuj! Twoje poszukiwania mogą przynieść niespodziewane efekty. Środki wyrazu, jakie zastosujemy w danej fotografii wiele powiedzą o naszej wrażliwości i ekspresji. Warto, by widz miał świadomość, z czyją pracą rozmawia. Bądźmy sobą, szukajmy najlepszej drogi do przedstawienia swoich historii. Nawet prosty zabieg jak długi czas naświetlania może przynieść ciekawe efekty – czego przykładem może być zdjęcie Osamu Yokonami.

Nie przejmuj się kiepskim sprzętem

W ten sposób można odwlekać swoje fotograficzne plany w nieskończoność. Nawet z niewielkiego aparatu Praktica da się wiele wyciągnąć. W końcu obrazy na początku powstają w naszej głowie. Słaby sprzęt często wymaga więcej kreatywności, co przecież może być świetną zabawą!

I co najważniejsze – bądź sobą i nigdy nie udawaj kogoś innego. Twoje zdjęcia naprawdę mogą przemieniać ludzi, choćby była to tylko jedna zmiana decyzji czy otwarcie się na drugiego człowieka – warto było się tak starać. W sztuce fotografii nie chodzi o to, by było efekciarsko, ale szczerze. Do dzieła!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Powstanie Warszawskie: 63 dni życia i walki, czyli historia fotografów Powstanie warszawskie i jego ludzie - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? "Duchy Czarnobyla” widziane przez aparat otworkowy Grzegorza Sawy-Borysławskiego "Tank Man" - człowiek, który zatrzymał kolumnę czołgów dzień po masakrze na placu Tian’anmen Rząd Korei Północnej zakazał publikacji tych zdjęć. Pokazują jak wygląda rzeczywistość Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Zdjęcia, które pozwalają zrozumieć relacje między matkami, a córkami z całego świata Kolorowa jesień i dziesiątka dzieci sfotografowanych przez matkę Kim była ”Migrująca matka”? Historia najbardziej znanego zdjęcia Dorothei Lange Ptasia fotobudka - ciekawy sposób na kreatywne zdjęcia przyrody Znane zdjęcie "Wschodu Ziemi" powstało 50 lat temu Historia kontrowersyjnej fotografii Thomasa Hoepkera, która stała się symbolem 9/11 Hiroszima i Nagasaki - historia zdjęć dokumentujących ataki atomowe z 1945 roku Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków Niesamowite zimowe krajobrazy fotografa, który nie rozpoznaje kolorów Sfotografowałem ludzi, którzy uratowali moje życie Piękne czarno białe zdjęcia ukazują prawdziwą tajemniczość Islandii Są małżeństwem od 70 lat. Postanowili uczcić to sesją zdjęciową pełną miłości Spektakularne laserowe show w Dubaju trafiło do Księgi Rekordów Guinessa Projekt "Acta est" ukazuje oblicze dorastania w rosyjskich ośrodkach resocjalizacyjnych Odbądź fotograficzną podróż na surową Islandię z Tamásem Rizsavi Motocykl, fotografia i poczucie wolności, czyli charakter powojennej Europy Tęsknisz za blokami z wielkiej płyty? Możesz mieć ich zdjęciach na kafelkach

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf pokazuje różnice między beztroską, a przerażającą prawdą Mathias Wasik: "Nie chcę dokumentować ulic. Chcę być na ulicy" National Geographic: 9-latek robi zdjęcia dla słynnego magazynu NASA. Parker Solar Probe. Zobacz niesamowite zdjęcia Słońca Uliczne rozmowy: Artur Pławski Upiorne Panzudos tańczą na ulicach w Meksyku “A Tree Grows In…” to projekt kalifornijskiej fotografki. który przedstawia rośliny w nietypowych miejscach