7 rzeczy, o których musisz wiedzieć, jeśli chcesz fotografować krajobrazy
Żeby wykonać dobre zdjęcie krajobrazowe trzeba posiąść nieco wiedzy. Wiedzą tą chętnie dzieli się Niegel Danson na swoim kanale na YouTube. W najnowszym filmie przedstawia 7 porad, które powinien znać każdy pejzażysta.
Fotografia krajobrazowa może wydawać się łatwym zajęciem, jednak bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania wcale nie tak łatwo jest zrobić dobry pejzaż. Nigel Danson w swoim najnowszym filmie dzieli się siedmioma radami, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto chce fotografować krajobrazy.
7 SIMPLE photography TIPS I wish I knew EARLIER
Głębia ostrości
W fotografii krajobrazowej zwykle fotografuje się z dużą głębią ostrości. Oznacza to, że przysłona powinna być mocno przymknięta, czyli do f/16 albo nawet bardziej. Jednak czasem chcemy otworzyć przysłonę i zmniejszyć głębię ostrości. Nigel sugeruje, żeby wykorzystywać możliwości swojego aparatu.
Czasem światło zmienia się bardzo szybko i skupiając się na manualnych ustawieniach możemy przegapić świetny moment na wykonanie fotografii. Dlatego warto zastanowić się nad ustawieniem priorytetu przysłony tak, aby kontrolować głębię ostrości. Aparat dobierze za nas pozostałe parametry. Możemy wtedy szybko wpłynąć na jasność zdjęcia ustawiając kompensację ekspozycji na odpowiednią wartość - dodatnią, jeśli chcemy rozjaśnić zdjęcie lub ujemną, gdy zależy nam na przyciemnieniu kadru.
[photo position="undefined"]129016[/photo]
Histogram
Bardzo ważne jest zrozumienie, czym jest i jak posługiwać się histogramem, czyli graficznym przedstawieniem jasności na zdjęciu. Pionowa oś wskazuje ilość pikseli o określonej na osi poziomej jasności. Lewa strona histogramu wskazuje ciemne tony, środkowa średnie, a prawa jasne. Jeśli wykres przesunięty jest w którąś stronę, często oznacza to, że zdjęcie nie jest poprawnie naświetlone i w jasnych lub ciemnych partiach nie zachowały się szczegóły.
Kiedy nauczycie się czytać histogram, będziecie w stanie naświetlić zdjęcie tak, aby zachowały się wszystkie szczegóły. Dzięki temu podczas obróbki pliku RAW będziecie mogli je wydobyć, nawet jeśli nie widać ich na surowym pliku.
Nigel zaznacza też, że lepiej jest wydobywać szczegóły ściemniając jasne partie obrazu, ponieważ podczas rozjaśniania ciemnych wygenerujemy więcej szumu na zdjęciu. Uważajcie jednak, żeby nie prześwietlić jasnych części kadru, bo z "przepałów" nie odzyskacie żadnych informacji. Właśnie dlatego warto korzystać z histogramu.
Ostrość
Pomimo tego, że w przypadku dużej głębi ostrości ostre wydają się wszystkie plany zdjęcia, gdzieś trzeba tę ostrość ustawić. W określaniu zakresu głębi ostrości pomogą wam specjalne kalkulatory. Dzięki nim będziecie w stanie określić jaki obszar będzie ostry.
Nigel sugeruje żeby ostrzyć na obiekty znajdujące się dalej, ponieważ złapanie ostrości na zbyt bliskim obiekcie może spowodować, że nawet przy mocno przymkniętej przysłonie obiekty w tle znajda się poza polem ostrości. Warto pobawić się symulatorem głębi ostrości, nawet "na sucho", żeby zrozumieć jak to funkcjonuje.
Minimalizm
Mniej znaczy więcej. Czasem trzeba się powstrzymać i nie pakować w kadr wszystkiego, co zobaczymy. Nigel mówi, że o wiele ważniejsze jest to, czego nie zamieścisz na zdjęciu, niż to, co się na nim znajdzie. Zdjęcie powinno mieć temat, a zadaniem fotografa krajobrazowego jest wyeksponować ten temat w taki sposób, żeby uwaga odbiorcy nie była rozpraszana przez niepotrzebne elementy.
Różne obiektywy
O wiele ważniejsze od korpusu są obiektywy, jakich używacie. Inwestowanie w optykę może znacznie wpłynąć na jakość waszych zdjęć. Aparaty są dziś na tyle zaawansowane technicznie, że zmiana korpusu nie wpłynie tak znacząco na efekt końcowy, co użycie lepszego szkła. Dodatkowo, stosując różne ogniskowe możecie wykonać zupełnie inne ujęcia tego samego miejsca.
Miejsce, w którym stoisz
W fotografii krajobrazowej przestawienie aparatu o kilka centymetrów w którymś kierunku może mocno wpłynąć na ostateczne zdjęcie. Każdy kadr powinien być przemyślany i dopracowany. Dzięki subtelnym zmianom w kadrowaniu możecie pozbyć się rozpraszających elementów, albo poprowadzić linię za która będzie podążał wzrok widza.
Światło
Światło jest najważniejszym elementem fotografii. Bez niego nie powstałoby żadne zdjęcie. Zrozumienie go i nauczenie się wykorzystywania dobrego światła jest kluczem do wykonywania pięknych fotografii krajobrazowych. Świetna kompozycja, umiejętności i wysokiej klasy sprzęt nie zagwarantują wam dobrych zdjęć, jeśli nie nauczycie się patrzeć na światło jak rasowi fotografowie.