© Nike

Grzywka od rondla, blokowiska i złote łańcuchy. Nike prezentuje sesję strojów dla Reprezentacji Polski

Polski świat mody i sposób jej przedstawiania wywołuje ostatnio sporo kontrowersji. Dopiero co ochłonęliśmy po pierwszej okładce polskiego wydania Vogue, a już kolejna burza przed nami. PZPN zaprezentował nowe stroje dla polskich piłkarzy. Ich producent, firma Nike, ma zgoła inną wizję. Hot or nor?

Pamiętacie lata 90? Koszulki w spodniach, podciągniętych ponad pępek, grzywki od rondla, złote łańcuchy, blokowiska… każdy, kto dorastał w dużym mieście to pamięta. Właśnie w tamtym okresie kształtował się wizerunek ”kwiatu polskiej młodzieży”, znanych również jako ”dresy”, ”dresiarze” czy po prostu ”patusy” (od patologii, przyp. red). Zanim zaczniecie czytać artykuł, puśćcie sobie poniższą ścieżkę dźwiękową.

Przykuc jest, a gdzie trzy paski?

W modzie i mainstreamie młodzieżowym jest od jakiegoś czasu bardzo modny styl ”Slav” tudzież ”Soviet Chic”, będący karykaturalnym przedstawieniem stereotypów o kucających Słowianach (Squating Slavs in Tracksuits). Jasne – najwięcej kpin jest z Rosjan, podrobionych dresów Adidasa i stylu ”gopników", czyli wielkomiejskiej biedoty.

Tym razem ten styl uderzył w Reprezentację Polski w piłce nożnej. Sam styl nie jest żadną nowością, ale czy to pasuje do reprezentacji? Zrozumiem tu działania Vetements, Goshy Rubchinskiy czy Balenciagi – to marki stricte modowe.

Reprezentacja na Wixapol!

Podejrzewam, że młodzież to łyknie. Wiecie – neo-gabber, Wixapol, te sprawy. Jak nie wiecie, możecie zapytać swoich dzieci lub młodszych znajomych. To też piekielnie popularne i na dodatek cała kultura zyskuje na popularności. Faktycznie chłopaki na zdjęciach wyglądają, jakby szykowali się na Wixapol, szkoda jednak, że zamiast znaczku Nike, nie ma tam Adidasa i trzech pasków na ramionach. To by była dopiero stylówa.

Reprezentacja Polski nie jest pierwszą, którą Nike promuje w tym stylu. Wcześniej była na przykład Reprezentacja Chorwacji. Mimo mojego osobistego hejtu na całą dresiarską kulturę, te zdjęcia do mnie przemawiają. Są szczere, proste, nowoczesne i odpowiadają dużej części młodego społeczeństwa. Czyżbyśmy zataczali kulturowe koło?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Prezentujemy najlepsze zdjęcia portretowe w konkursie Taylor Wessling Photographic Portrait Prize 2017 Piękno owadów nagrane w ekstremalnie zwolnionym tempie 3200 kl./s The Vintage Project, czyli 5-latek odtwarza historyczne zdjęcia 15 najlepszych widoków ze Street View na 15-lecie Map Google Mikrocuda na zwycięskich zdjęciach w konkursie Olympus BioScapes Dwa kęsy Wielkiego Jabłka – inspirujący time-lapse i rewelacyjne połączenie filmu z animacją Ocean motywacją i motywem na czarno-białych zdjęciach Hengki Koentjoro Flickr: subiektywny przegląd zdjęć tygodnia 03 Wieżowce w Dubaju skąpane w chmurach Islandia to prawdziwy raj dla minimalistów. Również tych krajobrazowych Sztuka surferska - zobacz podwójne ekspozycje Aarona Checkwooda Zdjęcie dnia. Marynarze oddają hołd Jego Królewskiej Mości Księciu Filipowi

Popularne w tym tygodniu:

Zrobił jej zdjęcia, gdy karmiła piersią. Oburzona kobieta zbiera teraz podpisy Kosmiczna gigapanorama Drogi Mlecznej to zasługa Polaka Piękno i niebezpieczeństwo. Koło tych kadrów nie da się przejść obojętnie Jak wyglądało zaćmienie Słońca z kosmosu? Widać to na zachwycającym filmie Dziwne fale z gałęzi sfotografowane w niemieckim lesie. Skąd się tam wzięły? Gdy usłyszysz ten dźwięk, lepiej uciekaj. Oto, jak brzmi gorejąca lawa Genialne zdjęcie zaćmienia Słońca. Fotograf zrobił je dokładnie tak, jak zaplanował Orki pokazały piękne zachowanie. Udało się uchwycić je z drona Tajemnicza kolekcja w Grodzisku Mazowieckim. Dzisiaj niszczeje zapomniana przez świat Spektakularne zdjęcia podróżnicze. Każde wygląda jak doskonała pocztówka Zaćmienie Słońca jakiego nie widziałeś. Ten film powstał z 50 000 zdjęć! Zaćmienie Słońca na poetyckim zdjęciu. Można patrzeć na nie godzinami