Niezwykłe koloryzowanie zdjęć z Dynamichrome

Dynamichrome to firma specjalizująca się w dodawaniu kolorów do historycznych zdjęć, które zostały oryginalnie wykonane w czerni i bieli. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ich technikami koloryzacji zdjęć.

©Associated Press / Sphinx, oryginał AP Press, 1961 r

Przed erą fotografii wydarzenia historyczne były uwieczniane na obrazach. Następnie w XIX w. wynaleziono fotografię, jednak obrazy kolorowe weszły do powszechnego użytku dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Patrząc na czarno-białe zdjęcia historyczne często zastanawiamy się jak to wyglądało w rzeczywistości, czyli w kolorze. Firma Dynamichrome specjalizuje się w koloryzowaniu historycznych zdjęć czarno-białych i trzeba przyznać, że wychodzi im to bardzo dobrze.

Oglądając zdjęcia koloryzowane przez Dynamichrome nie mamy wrażenia sztuczności kolorów, jednak wiąże się to ze żmudną i czasochłonną pracą nad detalami i kolorem.

Techniki koloryzacji zdjęć są obecne właściwie od początków fotografii. Współcześnie mamy do dyspozycji dużo lepsze narzędzia jak chociażby Adobe Photoshop, jednak dobre oprogramowanie to nie wszystko. Techniki koloryzacji zdjęć to żmudna praca, która wymaga wielu poszukiwań i zgłębiania tematu — jak w wywiadzie dla portalu fstoppers.com wypowiada się Jordan J. Lloyd, pracownik firmy Dynamichrome.

Proces koloryzacji Jordan J. Lloyd zaczyna od wyboru zdjęcia, spraw związanych z prawami autorskimi. Jordan unika zdjęć, które były wykonane w czerni i bieli specjalnie, ponieważ te obrazy nie skorzystają na tym. Jordan wybiera raczej zdjęcia historyczne, wykonane dla potomności lub takie które są czarno-białe ze względów technicznych tamtych czasów.

Pierwszy etap koloryzacji polega na przygotowaniu zdjęcia, czyli odtworzeniu jego pierwotnego kształtu. Jordan skupia się na retuszu skaz, pleśni i innych wad związanych z upływającym czasem. Na tym etapie Jordan wykonuje też ogromną pracę historyczną, dowiadując o kolorystyce obecnej w danym okresie. Nigdy nie ma pewności, że kolory są idealnie dobrane jednak poważnie poszukiwania dodają zdjęciom autentyzmu. W poszukiwaniu informacji na temat kolorów z danego okresu Jordan przeszukuje aukcje staroci, zdjęcia satelitarne, chodzi do muzeów i wypytuje ekspertów.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Przydatnym elementem jest także wiedza na temat tego jak kolor zachowuje się w określonym oświetleniu, oraz jak poszczególne kolory były reprodukowane w czerni i bieli. Największą satysfakcją dla Jordana jest moment, w którym ludzie nie wiedzą czy oryginalne zdjęcie było wykonane w kolorze czy czerni i bieli. Jest to świadectwem dobrze wykonanej pracy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekowstki:

Niezwykłe fotomontaże... bez Photoshopa Czy prawdziwego burgera można sfotografować iPhonem, aby wyglądał jak w reklamie? Google Seaview - nurkowanie bez wychodzenia z domu Zrób coś konkretnego ze swoich zdjęć z serwisu Instagram Zaskakujące zdjęcia bardzo mokrych kotów Kamerka GoPro na butelce zamiast fotografa ślubnego Headshot Truck - portrety z dostawą studia pod dom X-Plore - najlepsi artyści time-lapse łączą siły w ochronie Ziemi What’s up Hong Kong - fotografowie ekstremalni czy szaleńcy łamiący prawo? Pixelstick - poważne narzędzie do malowania światłem Zmiana pory dnia i usuwanie mgły niedługo w Photoshopie 26 lat, 177 krajów, 884 tys. km w jednej wyprawie 76-letniego podróżnika fotografa Zdania, których fotografowie nie znoszą Google wynajęło wielbłąda do zdjęć Street View na pustyni Magiczny Photoshop przyszłości pokazany na filmie Historia fotografa i pilota, którzy gonili wschód słońca Kulisy pracy zawodowego fotografa nagrane z poziomu aparatu Decydujący moment na śmiesznie, czyli zdjęcia uchwycone w samą porę! Oto co się stanie, kiedy sowa spotka kamerę lub aparat przy swojej dziupli Kamerzyści i fotografowie tak blisko sportowców, jak tylko zechcą. Co by się stało? W retuszerskiej pracowni, czyli wywiad z Tomaszem Pluszczykiem Oto sposób w jaki filmowcy nagrywają zwierzęta bliżej, niż kiedykolwiek Najlepsze poklatkowe filmy hyperlapse, jak można znaleźć w Sieci Metoda czyszczenia, która zabije każdy aparat. Nie róbcie tego w domu!