Burzowy Jowisz. Niezwykłe zdjęcie z Teleskopu Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał niezwykle precyzyjne zdjęcie, które przedstawia burzową stronę Jowisza. Fotografia zwraca uwagę na stale zmieniającą się i nieprzewidywalną pogodę na jednej z większych planet naszego Układu Słonecznego.

Burzowy Jowisz.
Burzowy Jowisz.
Źródło zdjęć: © NASA, ESA, STScI, A. Simon (Goddard Space Flight Center), M.H. Wong (University of California, Berkeley), and the OPAL team
Karolina Modzelewska

Burzowe chmury, które pojawiły się na północnej półkuli Jowisza, mogą wskazywać na formowanie się nowych, wirujących burz. Z kolei na południu można zauważyć Wielką Czerwoną Plamę, a po lewej stronie lodowy księżyc Europa, będący jednym z celów poszukiwania pozaziemskiego życia.

Jowisz w obiektywie NASA

Wielka Czerwona Plama to jedna z najsłynniejszych burz na Jowiszu, która można zaobserwować na zdjęciu. Zdaniem ekspertów ta ogromna burza istnieje od co najmniej 350 lat i obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Wydaje się, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci Wielka Czerwona Plama skurczyła się, co pozostaje zagadką dla astronomów. Obecnie ma średnicę 15 800 km. Jest to znacznie mniej niż w 2017 roku, kiedy wynosiła ona 16 350 km, ale wciąż więcej niż średnica Ziemi o wielkości 12 742 km. Ostatnio kurczenie się Wielkiej Czerwonej Plamy zwolniło, ale nie zostało całkowicie zatrzymane.

Zmienna atmosfera Jowisza

Tuż pod Wielką Czerwoną Plamą znajduje się burza zwana Oval BA. Jest znacznie młodsza, ponieważ powstała pod koniec lat 90., formując się z trzech mniejszych burz, które szalały na Jowiszu od 60-lat.

Zdjęcie jest nie lada gratką dla planetologów, bo jego szczegółowość pozwala na dokładną analizę tego, co dzieje się na Jowiszu. Daje więc szansę na lepsze zrozumienie dzikiej i nieprzewidywalnej atmosfery planety.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)