Nowy sposób na wyostrzanie zdjęć. Algorytm niczym z filmów kryminalnych

Nowy sposób na wyostrzanie zdjęć. Algorytm niczym z filmów kryminalnych

Nowy sposób na wyostrzanie zdjęć. Algorytm niczym z filmów kryminalnych
Marcin Falana
03.11.2017 09:59, aktualizacja: 26.07.2022 18:16

Niemieccy naukowcy opracowali nową metodę przeskalowywania obrazów o niskiej rozdzielczości i dodawania im odpowiednich faktur. To przypomina efekty znane z filmów kryminalnych.

Zwykłe przeskalowywanie obrazów zazwyczaj nie wygląda dobrze ze względu na brak szczegółów. Po prostu oprogramowanie nie jest w stanie dorobić najdrobniejszych detali, które tworzą obraz w większej rozdzielczości.

Obraz

Naukowcy w niemieckim Max-Planck Institute for Intelligent Systems opracowali ciekawy sposób przeskalowywania obrazów, który zaskakuje skutecznością działania. Narzędzie o nazwie EnhanceNet-PAT, które tworzy obrazy o dużej rozdzielczości z ich wersji w dużo gorszej jakości, używa do tego sztucznej inteligencji.

Oryginał
Oryginał
Niska Rozdzielczość
Niska Rozdzielczość
Przeskalowane
Przeskalowane
“Przed naszą metodą, nawet najnowocześniejsze techniki dają bardzo rozmyte obrazy, zwłaszcza w obszarach z teksturą. Dzieje się tak ponieważ żądaliśmy od sieci neuronowych niemożliwego, żeby zrekonstruowały oryginalny obraz z dokladnością co do piksela. Ponieważ jest to niemożliwe, sieci neuronowe generują rozmyte obrazy. My spróbowaliśmy innego podejścia, wykorzystaliśmy sieć neuronową w celu stworzenia realistycznych tekstur. W tym celu sieć neuronowa spogląda na cały obraz, wykrywa obszary i wykorzystuje te informacje semantyczne, aby uzyskać realistyczne tekstury i ostrzejsze obrazy.”
Obraz

W tym celu wgrano duże biblioteki obrazów do systemu opartego na sztucznej inteligencji, żeby stworzyć bazę tekstur. Następnie sieć neuronowa otrzymuje zadanie przeskalowania obrazu o niskiej rozdzielczości. Ostatecznie naukowcy porównują otrzymany rezultat ze zdjęciem w wysokiej rozdzielczości i modyfikują algorytmy, żeby skorygować ewentualne błędy i nieścisłości. W ten sposób system się udoskonala i z czasem będzie mógł pracować bez udziału ludzi. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie arxiv.org.

Obraz

Przy okazji warto wspomnieć o ciekawej aplikacji do przeskalowywania zdjęć, na którą zwrócił uwagę serwis Petapixel. Let’s Enhance to darmowa strona do przeskalowywania zdjęć, która korzysta ze sztucznej inteligencji. Po wgraniu zdjęcia sieć neuronowa bierze się do pracy i przeskalowuje zdjęcia 4-krotnie, usuwając artefakty i dodając detale oraz faktury. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, ale warto wrzucić jakieś zdjęcie i zobaczyć, jak to działa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)