Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 2]

Druga część listy wartych uwagi książek o fotografii.  Tym razem kierowałem się sugestiami, które pojawiły się w komentarzach pod pierwszym tekstem o okołofotograficznej literaturze.

Książki o fotografii, które warto przeczytać [część 1]

Słowa, zdjęcia i historie najlepszych: fotografów, myślicieli i tych, bez których fotografia nie byłaby dziś tym, czym jest. Oto kilka książek, z którymi warto się zaprzyjaźnić.

Wojciech Nowicki "Dno oka. Eseje o fotografii"

Wyd. Czarne

Książka jedyna w swoim rodzaju. Nowicki opisuje w niej fotografie nieznanych autorów pochodzące sprzed wieku i wcześniejsze. Analizuje je w wyjątkowy sposób. Odkrywa ich historie, zapisuje swoje odczucia, pomijając kwestie techniczne. Książka pozwala odpłynąć w świat obrazu i historii, które się za nim kryją. Autor odrywa czytelnika od współczesnego, pośpiesznego sposobu konsumowania fotografii. Pokazuje, że wszystko ma znaczenie.

Roland Barthes, "Światło obrazu. Uwagi o fotografii"

Wyd. Aletheia

Książka piękna i trudna. Napisana przez wybitnego francuskiego pisarza i intelektualistę Rolanda Barthesa. Do podjęcia tematu fotografii skłoniła go śmierć matki, a konkretnie jej zdjęcie znalezione przez autora podczas porządkowania rzeczy zmarłej. Tej fotografii nie ma w książce, jest tylko pretekstem do opowiedzenia historii. Barthes bierze na warsztat przeróżne fotografie, dzieli się swoimi skojarzeniami i wspomnieniami przez nie przywoływanymi. Opowieść jest osobista i jednocześnie uniwersalna.

"Odwaga patrzenia. Eseje o fotografii", red. Tomasz Ferenc

Wyd. Fundacja Edukacji Wizualnej

Antologia esejów o fotografii pod redakcją Tomasza Ferenca. W książce znajdziemy teksty krytyków, kuratorów i fotografów. Według mnie tematyka trochę od Sasa do Lasa, ale polecam ze względu na brak innych pozycji tego typu na naszym rynku.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Witold Dederko, "Przedmiot rzeczywisty i jego obraz"

Wyd. Fundacja Edukacji Wizualnej

"Omawiam nie to, co się dzieje w emulsji, lecz to, co zachodzi w mózgu fotografa" - ten cytat dobrze pokazuje, o czym jest książka. Autor pisze, że nie jest to podręcznik do nauki fotografii, choć ja się z tym nie do końca zgadzam. Dederko podpowiada, jak fotografować, jak czuć, jak patrzeć. Książka ma wielu fanów, a autor cieszy się wielkim szacunkiem. Trzeba ją przeczytać.

Greg Marinovich, João Silva, "Bractwo Bang Bang"

Wyd. Sine Qua Non

Opowieść została spisana przez dwóch członków Bractwa Bang Bang — nieformalnej grupy fotoreporterów działającej podczas obalenia apartheidu w RPA. Książkę czyta się jak powieść przygodową, a nie dokument. Jest pełna emocji, energii i akcji, a zarazem szalenie smutna i dramatyczna. Polecam.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Przeglądy:

Nudna Ameryka na nienudnych zdjęciach Jacka Foty [wywiad] 10 cytatów fotograficznych, które powinniście znać Najdroższe i największe obiektywy pokazane na targach Photokina 2014 Podnosząca się z gruzów stolica na zdjęciach z albumu "Warszawa lata 40." "Małe Nemo", czyli niemowlaki sfotografowane pod wodą Photoshopowe wpadki miesiąca - wakacje 2014 Sesja dla Disney'a i Annie Leibovitz podczas pracy Blogi modowe, na których zdjęcia zatrzymają Cię na dłużej "303 zdjęcia, które musisz znać" - recenzja albumu, którego nie ma Koken – darmowy system zarządzania treścią dla fotografów Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat... JPEGmini – zmieniamy rozmiar zdjęć jednym kliknięciem Książki o fotografii, które warto przeczytać [cz.1] Photoshopowe wpadki miesiąca [styczeń] Fotoreporter David Guttenfelder opowiada o robieniu zdjęć smartfonem w Korei Północnej Fotografia (i Photoshop) w służbie propagandy 15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii Photoshopowe wpadki miesiąca [grudzień] Photoshopowe wpadki miesiąca - listopad [galeria] Co warto czytać? Jesienny przegląd prasy fotograficznej Kreatywne techniki fotograficzne, które mogą zainspirować Google+ z wbudowanym Snapseedem