Od tych zdjęć zaczęła się historia fotografii [galeria]

Od tych zdjęć zaczęła się historia fotografii [galeria]

Fot. Michad90 / Flickr
Fot. Michad90 / Flickr
Łukasz Łusiak
21.12.2010 12:40, aktualizacja: 01.08.2022 14:51

Fotografie stały się produktem masowym - każdego dnia w Sieci pojawiają się miliony zdjęć. Czy wiecie jednak, jak wyglądała pierwsza fotografia w historii? Pierwsze kolorowe zdjęcie? Pierwszy portret? Cofnijmy się w czasie, aby zobaczyć pierwsze, przełomowe fotografie w historii.

Cofamy się do 1826 roku, kiedy to powstał pierwszy trwały obraz o nazwie „View from the Window at Le Gras” („La cour du domaine du Gras”), wyprodukowany przez francuskiego wynalazcę Josepha-Nicéphore'a Niépce'a.

Obraz przedstawia widok z okna pierwszego fotografa na miasteczko Saint-Loup-de-Varennes. Miejscowość leży we wschodniej Francji, liczy ok. 1000 mieszkańców i jest znana tylko dlatego, że znajdował się tam dom J.N. Niépce.

Widok z tego miejsca musiał się bardzo podobać wynalazcy, skoro na wykonanie obrazu przeznaczył 8 godzin (niektórzy historycy mówią nawet o kilku dniach naświetlania). Dzieło powstało na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim o wymiarach 16,5 x 21. Oto pierwszy „negatyw-klisza”:

Obraz

Warto krótko wspomnieć, jak wyglądała dalsza historia pierwszej fotografii w dziejach ludzkości. Twórca próbował zainteresować swoją pracą Royal Society w Wielkiej Brytanii, ale niestety instytucja nie była nią zainteresowana. Później Niépce ofiarował swoje dzieło botanikowi Francisowi Bauerowi.

Fotografię widziano ostatni raz publicznie w roku 1898, po czym odeszła w zapomnienie. Ponownie odkrył ją w 1952 r. Helmut Gernsheim, który przyniósł obraz do firmy Eastman Kodak Company, gdzie wykonano jego kopie. Obecnie zdjęcie możemy oglądać w Harry Ransom Humanites Research Center w Teksasie.

Jeszcze jedna ważna rzecz: co tak naprawdę przedstawia historyczna fotografia? Wiemy już, że jest to widok z okna pana Niépce, ale słaba jakość zdjęcia nie pozwala niestety na rozpoznanie zbyt wielu szczegółów. Na szczęście z pomocą przyszła nam nowoczesna technika. Fotografia poddana specjalnej obróbce wygląda tak:

Obraz

Widzimy więc piękne podwórko, z gołębnikiem i drzewem. Specjaliści twierdzą, że drzewo na zdjęciu to grusza :)

Mimo początkowego braku zainteresowania ze strony Royal Society nowa dziedzina techniki rozwijała się coraz szybciej. W latach 20. i 30. XIX wieku coraz więcej wynalazców i naukowców przeprowadzało kolejne badania i doświadczenia, dzięki którym udało się jeszcze łatwiej rejestrować obrazy powstałe w wyniku naświetlania.

W roku 1839, jakieś 13 lat po zrobieniu pierwszego obrazu, John Frederick Herschel nadał nowej technice nazwę „fotografia” (rysowanie za pomocą światła). Z biegiem lat stało się jasne, że na fotografowaniu widoku z okna - i to w czarno-białym kolorze - ludzkość nie poprzestanie. Poniżej przedstawiam inne fotografie, które zapisały się w dziejach historii i są znane z tego że... były pierwsze w swojej kategorii.

Pierwsza fotografia człowieka - 1826 rok

Jej twórcą jest ponownie Joseph–Nicéphore Niépce. Fotografia to wykonany na papierze portret kardynała D’Amboise, uzyskany poprzez odbicie z metalowej planszy, używanej do naświetlania heliografii.

Pierwsza fotografia podwodna - 1856 rok

Pierwsze zdjęcie wykonane pod wodą przypisuje się Williamowi Thompsonowi. Zostało zrobione w 1856 roku, ale niestety fotografia została zgubiona i do dzisiaj jej nie odnaleziono. Powyższe zdjęcie jest pierwszym opublikowanym zdjęciem podwodnym zrobionym przez Louisa Boutan’a  z 1890 roku.

Pierwsza fotografia z lotu ptaka - 1860 rok

Najwcześniejsze zachowane zdjęcie zrobione w powietrzu z lotu ptaka pochodzi z roku 1860. Jego autorem był James Wallace Black. Fotografia przedstawia widok na miasto Boston w USA.

Pierwsza fotografia kolorowa - 1861 rok

Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe zostało zrobione przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella. Przedstawia wiązkę tartanu (tkaniny z owczej wełny).

Pierwszy cyfrowy obraz powstał w 1957 roku i wykonał go Russell Kirsch. Pierwszym zeskanowanym obrazem było zdjęcie jego trzymiesięcznego syna.


Powyższe zestawienie jest nieco subiektywne, ponieważ różne źródła wspominają o różnych fotografiach, które roszczą sobie prawo do miana tej pierwszej. Choć wybrałem tylko 6 zdjęć, to kategorii i rankingów mogło być naprawdę wiele. O których fotografiach - Waszym zdaniem - warto byłoby jeszcze wspomnieć?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)