Dzisiaj jest Światowy Dzień Fotografii - oto 10 faktów o fotografii, których nie znasz
19.08.2012 09:10, aktual.: 26.07.2022 20:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kto wykonał pierwszy w historii portret, a kto – zdjęcie lotnicze? Czy fotografię na pewno wynaleziono we Francji? Ile kosztował najdroższy aparat fotograficzny świata?
19 sierpnia 1839 roku rząd francuski upublicznił technologie opracowane przez Nicephore Niépce'a i Louisa Daguerre'a. Tym samym fotografia stała się dobrem publicznym. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Z okazji tegorocznego jubileuszu przygotowaliśmy kilka fotograficznych ciekawostek. A zatem: czy wiesz, że...
Był to właściwie autoportret: amerykański chemik Robert Cornelius sfotografował się sam. Na odwrocie dagerotypu widnieje podpis: „pierwszy portret wykonany przy pomocy światła”.
Pierwsze fotografie w Polsce wykonał prawdopodobnie Jędrzej Radwański
Jej autorem był fizyk James Maxwell, który przy użyciu trzech barwnych filtrów (czerwony, niebiecki, zielony) uwiecznił tartanową wstążkę. Ten proces był pod wieloma względami niedoskonały. Faktyczna fotografia kolorowa rozpoczęła się wraz z wynalazkiem autochromów opracowanych przez braci Lumiere (opatentowanych w roku 1907). Pierwsza polska fotografia kolorowa, autorstwa Tadeusza Rzący, przedstawiała krakowskie kwiaciarki.
Fotografia stała się dostępna każdemu dzięki George'owi Eastmanowi
Był to twórca marki Kodak, który opatentował przenośny aparat i rozpowszechnił wynalazek kliszy fotograficznej (której wynalazcą był Hannibal Goodwin). Pierwsze popularne aparaty reklamowano hasłem „Ty naciskasz spust, my zajmujemy się resztą”. Aparat Kodaka w 1888 roku kosztował 25 dolarów– przeciętną pensję robotnika. Wykonywane nim zdjęcia były okrągłe. W 1901 roku do sprzedaży wszedł model Brownie, który kosztował już tylko dolara.Najdroższe zdjęcie świata kosztowało...
Najdroższa fotografia świata to praca pt. „Phantom" Petera Lika. Prywatny kolekcjoner zapłacił za nie 6,5 miliona dolarów. Peter wykonał w jednym ze swoich ulubionych miejsc do fotografowania - Kanionie Antylopy w stanie Arizona, USA. Zdjęcie przedstawia podziemną jaskinię szczelinową kształtowaną przez miliony lat przez wodę.
Pozostałe najdroższe zdjęcia sprzedane na aukcjach to „Rhein II” Andreasa Gursky'ego ( 4,338,500 dol.), „Untitled #96” Cindy Sherman (3,890,500 dol.) i „Dead Troops Talk (A vision after an ambush of a Red Army patrol, near Moqor, Afghanistan, winter 1986)” Jeffa Walla (3,666,50 dol.). Fotografie Gursky'ego, Walla i klasyków (Edwarda Steichena, Eugene'a Atgeta, Alfreda Stieglitza) tradycyjnie cieszą się popularnością wśród licytujących.
Najdroższy aparat świata to...
Najdroższy aparat sprzedany na aukcji to rzadki model Leici z 1923 roku. Aparaty marki Leica są znane z wysokiej wartości, jednak ceny unikatów biją prawdziwe rekordy. 12 maja w Wiedniu na aukcji Westlicht Gallery wystawiono na sprzedaż historyczną, przedprodukcyjną Leicę 0-Series o numerze seryjnym 116. Spodziewano się, że cena wywoławcza 300 tysięcy euro zostanie podbita do wartości 600 – 800 tysięcy euro. Tymczasem aparat został sprzedany za rekordowe 2,16 miliona euro. Tym samym egzemplarz ten pobił rekord sprzed roku, kiedy to za kwotę 1,32 miliona euro wylicytowano podobną Leicę, ale o numerze seryjnym 107. Pierwsza Leica tej serii sprzedana na aukcji w 2007 roku kosztowała “tylko” 336 tysięcy euro.
Dilish Parekh z Indii posiada największą na świecie kolekcję aparatów fotograficznych. Zaczął zbierać je w roku 1979 i do dziś zebrał ponad 4 tysiące aparatów, zazwyczaj zabytkowych.