Fotografia w kinie. Filmy, które powinien zobaczyć miłośnik fotografii
Sally Mann, James Nachtwey, Nobuyoshi Araki... Przedstawiamy subiektywną listę wartych obejrzenia filmów o fotografach i zachęcamy do nadsyłania własnych propozycji.
Zdarza się, że następuje zamiana ról i to fotograf jest obserwowany, a jego praca jest przedmiotem zainteresowania ekip filmowych. Zapraszamy na krótki przegląd tych filmów o fotografii, które uważamy za najciekawsze. Zgadzacie się z naszym wyborem, czy macie własne typy? Czekamy na komentarze.
What Remains: the Life and Work of Sally Mann - w warsztacie mistrzyni
„What Remains: the Life and Work of Sally Mann” wprowadza w twórczość „najsłynniejszej amerykańskiej fotografki”, jak przed laty magazyn "TIME" określił Sally Mann. Artystka, której prace pojawiły się w tym roku na krakowskim Miesiącu Fotografii, jest fascynującą postacią o imponującej etyce zawodowej. Archaicznym aparatom i technikom, którymi się posługuje, poświęca się jak średniowieczny mnich. W filmie obserwujemy, jak wędruje z potężnym XIX-wiecznym aparatem po rodzinnej farmie w stanie Virginia. To tu powstała większość jej najsłynniejszych zdjęć.
[solr id="fotoblogia-pl-57948" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/2183,blizsze-i-dalsze-zwiazki-kina-i-fotografii" _mphoto="mdh7-57948-234x168-19e446a636e96.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2304[/block]
The War Photographer - życie fotoreportera wojennego
Nominowany do Oscara „The War Photographer” z 2002 roku przybliża sylwetkę jednego z najbardziej zaangażowanych i cenionych reporterów wojennych, Jamesa Nachtweya. Szwajcarski reżyser Christian Frei podąża za nim w miejsca przemocy i konfliktu: do Palestyny, Kosowa, Indonezji.
Film jest drastyczny i pozostaje na długo w pamięci – ale stanowi również próbę odpowiedzi na to, jaki koszt ponoszą ludzie informujący o dramatach trwających na świecie każdego dnia. Podobnie jak krótki film „The Death of Kevin Carter”, przypominający historię słynnego południowoafrykańskiego reportera, który w roku 1994 popełnił samobójstwo. Dokument ten jest ciekawszy niż niedawny „The Bang Bang Club” Stevena Silvera, opowiadający o Carterze i jego towarzyszach dokumentujących upadek apartheidu. Ten ostatni to raczej standardowy film akcji.
[solr id="fotoblogia-pl-60246" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/2060,epoka-czerni-i-bieli-w-kolorze-niezwykle-zdjecia-charlesa-w-cushmana" _mphoto="p02302-60246-241x168-96b4ab70507.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2305[/block]
Manufactured Landscapes - na wielką skalę
„Manufactured Landscapes”, opowiadający o pracy Edwarda Burtynskiego, to wyprawa w świat dosłownie wielkiej fotografii: pejzaży widzianych z góry, przedstawiających ogromne kombinaty i połacie terenu zmienione przez działalność człowieka. Prace Burtynskiego, wykonane w wielkim formacie, są lubiane przez kolekcjonerów, więc sumy oferowane za nie również są rekordowe. „Manufactured Landscapes” to film ciekawy nie tylko ze względu na możliwość podejrzenia warsztatu kanadyjskiego fotografa, ale również dlatego, że pokazuje mniej znaną, skrytą i nieco wstydliwą stronę świata: kolosalne składowiska, hałdy, przemysłowe pustynie.
Większość materiału zawartego w filmie powstała w Chinach, kraju obfitującym w gigantyczne inwestycje zmieniające naturalny krajobraz. Warto zobaczyć ten dokument, aby przekonać się, jak szybko i drastycznie następują zmiany na Ziemi.
Manufactured Landscapes -- Edward Burtynsky
[solr id="fotoblogia-pl-35037" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/3498,ojciec-i-syn-kino-drogi-krecone-lumixem-gh1" _mphoto="zrzut-ekranu-2011-02-15--9215641.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2306[/block]
Arakimentari - mieszane uczucia
Nobuyoshi Araki - jego twórczość często wywołuje kontrowersje. Dokument przybliżający jego sylwetkę, „Arakimentari”, również pozostawia widza z mieszanymi uczuciami. Trudno zdecydować, co sądzić o tym jegomościu i czy daje się lubić – podobnie jak jego prace. Araki słynie przede wszystkim z surowych, często dość perwersyjnych aktów, o których opinie są podzielone. Mimo łatki skandalisty jest on przecież autorem świetnych prac, które nie muszą prowokować, żeby poruszać (mam tu na myśli „Zimową podróż”, fotograficzne pożegnanie ze śmiertelnie chorą żoną).
Dokument może pozwolić na wyrobienie sobie zdanie na temat tego niejednoznacznego fotografa. [18+]
[solr id="fotoblogia-pl-47132" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/2801,najdrozej-sprzedane-fotografie-na-swiecie-top-7" _mphoto="sherman3-270x145-c70a5981082841f.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2307[/block]
The Genius of Photography, czyli the best of
Na koniec zjazd gwiazd. „The Genius of Photography”, sześcioodcinkowy dokument BBC z roku 2007, to nie tylko wyprawa w czasie, śledząca rozwój fotografii od jej początków, ale także zbiór wywiadów z największymi. Wśród nich znaleźli się William Eggleston, Nan Goldin, William Klein, Martin Parr, Sally Mann, Robert Adams, Juergen Teller, Andreas Gursky czy Jeff Wall.
Fantastyczny serial dokumentalny pozwala nam zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie fotografia do nas przemawia i co porusza nas w niej najbardziej. Zdecydowanie polecam!