Jak działa mechanizm bezpieczeństwa piły tarczowej? Widać to w ultra zwolnionym tempie

Jak działa mechanizm bezpieczeństwa piły tarczowej? Widać to w ultra zwolnionym tempie

Jak działa mechanizm bezpieczeństwa piły tarczowej? Widać to w ultra zwolnionym tempie
Marcin Watemborski
16.07.2020 11:42, aktualizacja: 26.07.2022 14:49

19 000 klatek na sekundę to prędkość, z którą zostały nagrane fragmenty tego filmu. Pokazują one działanie systemu zabezpieczającego i hamulców awaryjnych piły tarczowej. W mgnieniu oka wykryje ona palec i uratuje pracownika.

Szczerze uwielbiam oglądać filmy w zwolnionym tempie – bez względu na to, czy to kształtujące się kropelki gęstego espresso w ekspresie ciśnieniowym, czy piła tarczowa i jej zabezpieczenia. Właśnie te ostatnie stały się bohaterem nagrania Jonathana Katz-Mosesa, w którym doskonale ukazane jest działanie systemu blokowania tarczy oraz jej chowania w razie wykrycia przez urządzenie ręki. Uchwycenie mechanizmu to zasługa kamery Phantom 2640, która jest zdolna zarejestrować wideo z prędkością 19 000 kl./s.

Do prezentacji Jonathan nie zaryzykował wykorzystania własnych dłoni, a parówek. Są one mniej więcej grubości kciuka, jak również są delikatne – bezpieczne rozwiązanie. W prezentowanej tarczowej pile stołowej został użyty mechanizm firmy Sawstop, który ma zatrzymywać kręcące się szybko ostrze oraz chować je pod blatem - trwa to zaledwie 1/1000 sekundy. W ten sposób uratuje on pracownikowi zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet życie. A rocznie aż 67 tys. specjalistów od pracy z obróbką drewna doznaje uszczerbku przy pracy z taką piłą.

How Safe is a Sawstop Saw? - Never Before Seen 19,000 FPS HD Slow-Mo Video

Jonathan podczas swojego testu sprawdzał działanie systemu, zbliżając bardzo powoli "obiekt testowy". Ale doskonale wie, że praca w warsztacie odbywa się szybko, więc postanowił rzucić nią, jak najmocniej umiał. W efekcie ostrze schowało się, ale parówka leciała tak szybko, że zdążyła się na nie załapać – co widać bardzo dobrze na filmie. Co prawda nie została przecięta na pół, a lekko nadszarpnięta. Prowadzący podaje, że wcięcie ma długość jednej ósmej cala, czyli około 3 milimetrów. Pracownik nie wyszedłby bez kilku szwów z takiego wypadku, ale wciąż miałby palec.

Już abstrahując od samej piły, to nagrania w slow motion wyglądają po prostu genialnie. Jeszcze całkiem niedawno nie było możliwe rejestrowanie obrazu w tak dobrej jakości przy jednoczesnym zachowaniu ogromnego klatkażu. 19 000 klatek na sekundę to naprawdę dużo. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie poznać dokładnie działanie wielu urządzeń i zachwycać się technologią, w przypadku przyrody – przyjemniej oglądać rozwijające się pąki kwiatów na filmach poklatkowych, które ukazują upływ czasu w przyspieszonym tempie.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)