Jak działa obiektyw zmiennoogniskowy? Widać to na tym filmie

Wykorzystywanie RTG do nagrywania ciekawostek staje się coraz bardziej popularne. Do niedawna rzadko mieliśmy możliwość zobaczenia tego, co dzieje się wewnątrz różnych przedmiotów, jak zegar czy obiektyw zmiennoogniskowy podłączony do aparatu cyfrowego. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i dowiedzieć się, jak to działa.

Jak działa obiektyw zmiennoogniskowy? Widać to na tym filmie
Marcin Watemborski

02.12.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:18

Ben Krasnow, czyli naukowiec prowadzący na YouTube kanał Applied Science (tłum. Nauka stosowana), wziął na warsztat zepsuty czujnik rentgenowski, który umożliwił mu zrealizowanie zaawansowanego filmu poklatkowego. Ten zaś pokaże nam, jak dokładnie działa obiektyw zmiennoogniskowy.

Jak widać na filmie, wraz z ze zmianą pozycji wyciągnięcia tubusu, zmienia się układ optyczny, lecz tylko wewnętrznych soczewek – przednie pozostają we tym samym położeniu względem obudowy. Dzięki przemieszczaniu się elementów obiektywu dochodzi do zmiany ogniskowej oraz ustawienia ostrości.

X-ray timelapse of fluid movement in plants, stop-motion animation, sensor teardown/repair

Czarno na białym widać, że w środku są trzy niezależnie od siebie poruszające się grupy soczewek. Sam obiektyw to Panasonic Lumix G Vario 14-42 mm f/3.5-5.6 ASPH MEGA O.I.S. podczepiony do dość starego bezlusterkowca Panasonic Lumix G1 w systemie Mikro Cztery Trzecie.

Według tego, co mówi Ben, do zarejestrowania płynnego ruchu obiektywu musiał zrobić 200-300 zdjęć rentgenowskich, a między każdym z nich zmienić ręcznie ustawienie obiektywu.

Więcej ciekawych filmów, dzięki którym zrozumiecie sposób, w jaki działa wiele współczesnych rozwiązań technologicznych, znajdziecie na kanale YouTube, prowadzonym przez Krasnowa.

Komentarze (0)