Za pomocą piły tworzy rzeźby z aparatów

Za pomocą piły tworzy rzeźby z aparatów
Źródło zdjęć: © © [Fabian Oefner](https://fabianoefner.com/)
Justyna Kocur-Czarny

30.08.2019 12:58, aktual.: 26.07.2022 15:39

Fotograf Fabian Oefner tnie aparaty na małe kawałki i składa je z powrotem przy użyciu żywicy. W ten sposób tworzy unikalne rzeźby.

Fabian Oefner od zawsze był zainteresowany rozpadem i zniekształcaniem rzeczywistości. Swoją wizję przekazywał za pomocą fotografii, a teraz postanowił pójść o krok dalej. Tworzy trójwymiarowe rzeźby używając piły taśmowej i żywicy.

Na co dzień fotograf dzieli swój czas między Nowy Jork i Zurych. W swoim najnowszym projekcie zatytułowanym “CutUp” zmienia przeznaczenie przedmiotów fotograficznych, nadając im zupełnie nową rolę. Tnie, układa i zniekształca, a następnia utrwala nową formę w geometrycznych kształtach.

Proces produkcji rzeźb to połączenie zaawansowanych i archaicznych metod. Aby utrwalić żywicę wokół przedmiotu, Oefner korzysta z komór próżniowych i ciśnieniowych, gdzie w ściśle określonych warunkach utwardza spoiwo. Następnie za pomocą prostej piły taśmowej tnie przedmioty używając brutalnej siły. Po tym etapie wszystkie elementy są drobiazgowo ręcznie szlifowane, składane w nowy kształt i zatapiane w żywicy, w celu uzyskania ostatecznego kształtu.

Widok pociętych na kawałki aparatów może budzić dyskomfort. Jeśli dbacie o swoje aparaty, to wiecie o czym mówię. Sama myśl, że mogłyby się przypadkiem zarysować wywołuje nieprzyjemne uczucie. Nieprzypadkowo Fabian Oefner wybrał sprzęt fotograficzny jako przedmiot sztuki. Jest to nawiązanie do jego wcześniejszej pracy fotograficznej, w której obraz wykonany aparatem jest uznawany za sztukę, a przedmiot, którym został wykonany to jedynie narzędzie.

W serii “CutUp” aparat fotograficzny zostaje wywyższony do rangi dzieła sztuki. Jednocześnie, jest to dekonstrukcja technologii rejestrowania obrazu, odsłaniająca piękno pod powierzchnią tych obiektów. Obecnie seria składa się z 6 rzeźb. Kulisy jej powstawania możecie zobaczyć na poniższym filmie. Zapraszamy również do odwiedzenia Instagrama artysty.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)