Pamiętacie Kodak Boxy? Aparat Hamm NuBox czerpie inspirację z tej legendy

Hamm NuBox
Hamm NuBox
Marcin Falana

18.01.2018 13:35, aktual.: 26.07.2022 18:10

Hamm NuBox to nowy, prosty aparat na film średnioformatowy inspirowany "pudełkami" Kodaka. Nowością jest jednak możliwość wymiany obiektywów. Myślicie, że się przyjmie?

Zaprezentowany przez Kodaka w 1888 roku aparat-pudełko to jeden z najprostszych w historii, który był w użyciu jeszcze w połowie XX w. Aparaty tego typu zniknęły na dobre, gdy upowszechniły się aparaty dalmierzowe i lustrzanki.

Mimo, że fotografowanie na filmie nie jest tak popularne jak kiedyś, film powoli się odradza i wraca do łask. Jest na tyle popularny, że firma Hamm Camera Company postanowiła wskrzesić na platformie Kickstarter znaną wielu formę. Ulepszeniem w stosunku do dawnych pudełek jest to, że NuBox będzie miał wymienne obiektywy.

Obraz

Aparat zasadniczo nie różni się od pierwowzoru, poza tym, że możemy do niego załadować film średnioformatowy 120 i wymieniać obiektywy. Nie jest to jednak tak łatwe, jak we współczesnych aparatach. By to zrobić, musimy rozłożyć aparat. Krótko mówiąc na jednej rolce możemy używać tylko jednego obiektywu.

How the Nu-Box 1 works: Focusing, winding, aperture, and more. Modern box camera by Hamm Camera Co.

Podstawowy obiektyw to 95 mm, który jest ekwiwalentem 55 mm dla małego obrazka. Poza tym do dyspozycji będą także szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie 28-32 mm oraz teleobiektyw 90 mm.

Obraz

Standard na przysłonie f/16 powinien utrzymywać w płaszczyźnie ostrości wszystko od 2 m do nieskończoności. Obiektyw pracuje w zakresie przysłon od f/5.6 do f/32, a aparat dysponuje tylko jednym czasem migawki 1/200 s. Przy cenie 80 dolarów za NuBoxa, nie jest to najtańsza propozycja tego typu, ponieważ można kupić oryginalne pudełko Kodaka z drugiej reki za dużo mniejszą sumę, ale sam pomysł i możliwość wymiany obiektywów jest bardzo fajny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)