Poznaj historię stojącą za słynnym zdjęciem całującej się pary na Times Square

© Alfred Eisenstaedt / LIFE

© Alfred Eisenstaedt / LIFE

Po 67 latach bohaterowie słynnego zdjęcia, będącego symbolem nadziei i radości Amerykanów po zakończeniu wojny, znów razem stanęli na Times Square. Jakie to amerykańskie!

Pijany marynarz i niewinna pielęgniarka symbolami nadziei USA

Słynne zdjęcie marynarza całującego pielęgniarkę na Times Square w Nowym Jorku wykonano dokładnie 14 sierpnia 1945 roku, w chwili kiedy oboje usłyszeli wieść o poddaniu się Japonii i zakończeniu II wojny światowej. Ten pamiętny dzień Amerykanie określają mianem V-J Day (Victory over Japan Day — dzień zwycięstwa nad Japonią).

Autorem fotografii jest fotograf dokumentalista Alfred Eisenstaedt. Od czasu kiedy fotograf wcisnął spust w swoim aparacie, dwoje przypadkowych bohaterów jednego z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć w historii nigdy się nie spotkało. Dzięki Michelle Miller — reporterce amerykańskiej telewizji CBS - George Mendonsa i Greta Friedman ponownie stanęli razem na Times Square na chwilę przed 67. rocznicą tego wydarzenia.

Były marynarz ma obecnie 89 lat, ale dobrze pamięta uchwycony na zdjęciu moment.

To była chwila. Wracasz z Pacyfiku, a tu wreszcie kończy się wojna. […] Pocałunek trwał chwilę, niedługo — wspomina.


Greta Friedman pracowała w 1945 roku jak pomoc dentystyczna. W chwili wykonania zdjęcia miała przerwę w pracy i wyszła na ulicę. Zaraz potem wpadła w ramiona przystojnego marynarza, który był po kilku drinkach i pocałował ją spontanicznie w przypływie radości. Podobno młody mężczyzna przechadzał się wtedy ulicą i euforii całował każdą kobietę, jaką spotkał. Co ciekawe, z tyłu zdjęcia widać inną roześmianą kobietę.

To Rita Petrie — obecna żona Mendonsa, która 14 sierpnia 1945 roku była z nim wtedy na randce. Siedzieli wcześniej w kinie, kiedy w trakcie sensu ogłoszono komunikat o końcu wojny. Oboje wybiegli szybko za ulicę. Dzisiaj, po 66 latach małżeństwa, Rita przyznaje z amerykańskim luzem w głosie, że nie miała pretensji do swojego chłopaka, chociaż z perspektywy czasu może powiedzieć, że jej nigdy tak intensywnie nie pocałował.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Słynny marynarz przez 35 lat nie miał pojęcia o istnieniu zdjęcia opublikowanego przez Eisenstaedta w magazynie "Life". Dopiero kiedy fotografia została ponownie wydrukowana w gazecie w latach 80., rozpoznał go na nim kolega Mendonsy.

"Kolega mówił mi, że jest pewien, że to ja. Jedyne, co mu odpowiedziałem, to to, że po prostu zwariował" - przypomina sobie George.

W czasie pocałunku autor wykonał 4 różne kadry. Oto jeden z nich © Alfred Eisenstaedt / LIFE

Zupełnie inaczej potoczyła się historia Grety. Młoda pielęgniarka zobaczyła swoje zdjęcie w magazynie "Life" już 2 tygodnia po jego wykonaniu, jednak zgłosiła się do redakcji dopiero w latach 80. I tu do tej pięknej historii muszę dołożyć łyżkę dziegciu.

Pod tajemniczą parę próbowało się podszyć wiele innych osób — w sumie 11 mężczyzn i 3 kobiety. Legendarnego marynarza wytypowała w 2005 r. grupa wolontariuszy z Naval War College w USA na podstawie wzrostu, budowy ciała oraz cech charakterystycznych, między innymi ułożenia tatuaży. George potwierdził, że całował właśnie Gretę. Oboje są obecnie uznawani przez większość za tę prawdziwą parę z Times Square.

Polskie wątki w uroczej historii

W całej tej historii pośrednio występują też dwa polskie wątki. Po pierwsze wśród trzech kobiet, które podawały się za bohaterki fotografii, była Barbara Sokół. Nazwisko sugeruje, że miała prawdopodobnie polskie korzenie. Cóż, Polak potrafi :)

Zdjęcie jest tak znane, że inscenizuje się je w wersji LEGO

Drugi wątek jest o wiele ciekawszy. Otóż autor fotografii Alfred Eisenstaedt urodził się w 1898 roku w Tczewie, który znajdował się wtedy w Prusach Zachodnich. W wieku 8 lat wyjechał z rodziną do Berlina, z którego w latach trzydziestych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął pracować dla magazynu "Life".

Nie zmienił pracy do 1972 roku. Był autorem 92 okładek tego magazynu i 2500 ilustracji. W historii fotografii jest znany jako jeden z ojców fotografii reportażowej. Szkoda, że Eisenstaedt nie doczekał momentu wyjaśnienia się historii słynnego zdjęcia. Zmarł 24 sierpnia 1995 roku w wieku 97 lat w swoim domu na ulubionej wyspie Martha's Vineyard, gdzie od 50 lat spędzał lato.

Źródło: CBSGazeta.pl

Podziel się:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji Czy BPG będzie nowym JPEG-iem? Tak wygląda X edycja Kalendarza Fujifilm Najdroższa fotografia na świecie sprzedana za 6,5 mln dolarów Oto najlepsze zdjęcia zgłoszone dotychczas w Sony World Photography Awards 2015 Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? 80% dofinansowania z UE na zdalne szkolenia informatyczne – ostatnie miejsca w 2014 roku! Adobe Lightroom 5.7 i DNG Converter 8.7: wsparcie dla Nikona D750 i Canona 7D MK II Portret - siła prostoty. Warsztaty z Arcadiusem Mauritzem Tablet Wacom z Biedronki za 119 zł, czyli must have każdego fotografa !ART COME OUT! z Wojciechem Wilczykiem BEiKS Roadshow 2014 – dziewiąta edycja rozpoczęta! Zwycięzcy 4. etapu konkursu fotograficznego „Portrety z drogi” Dzięki Lenstag odnaleziono skradziony sprzęt 10. edycja Kalendarza Fujifilm - autorem może być każdy Zmarł niepełnosprawny Piotr Radoń, któremu w zbiórce pieniędzy pomógł fotograf i internauci Cenne zdjęcia Polaków. 80,5 tysiąca za zdjęcie Witkacego! Kurs „Oświeć się!” - oświetlenie studyjne w praktyce Ruszyła II edycja Warsaw Photo Days Dwa światy na jednym zdjęciu. Oto istota fotografii! Zdjęcia stockowe znanych fotografów z pomocą w walce z rakiem „Portrety z drogi” - galeria najlepszych zdjęć drugiego etapu Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma „Portrety z drogi” - zwycięzcy pierwszego etapu konkursu

Popularne w tym tygodniu:

Zostań oficjalnym fotografem Sejmu RP. Kancelaria szuka profesjonalisty z doświadczeniem Szwedzka fotografka i modelka otrzymała groźbę gwałtu za włosy na nogach w kampanii Adidasa Dron zderzył się z samolotem pasażerskim w Kanadzie Nikon D850 ma najlepszą matrycę w historii pomiarów DxO Jakub Szymczuk - z ”Gościa Niedzielnego”do Kancelarii Prezydenta. Poznajcie nowego fotografa Andrzeja Dudy Nadchodzi Lightroom 7. Ma mieć dwie wersje - klasyczną i w chmurze Czy nowy bezlusterkowiec Canona będzie miał pełnoklatkową matrycę? "1984" Orwella spełnia się na naszych oczach. Kamerka internetowa śledziła właścicielkę W piątek rusza najnowsza edycja projektu Eastreet. Poznaj program imprezy! I’m Back – cyfrowa rewolucja w świecie fotografii tradycyjnej. Znamy specyfikację przystawki Stworzony przez Augusta Sandera portret zbiorowy społeczeństwa niemieckiego należy do najwybitniejszych osiągnięć fotografii XX wieku Nadchodzi Sony A7S III - potężny bezlusterkowiec do filmowania