Poznajcie historię Marjana Fuksa - pierwszego fotoreportera II RP. Trwa wystawa jego fotografii
30.11.2017 11:06, aktual.: 26.07.2022 18:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Marjan Fuks to legendarny polski fotoreporter, założyciel pierwszej w Polsce agencji fotograficznej. Był znany również jako: ”król fotoreporterów polskich”, ”Napoleon fotografii”, ”Oczkiem Warszawy”, czy też ”czortem, który wszystko widzi, wszystkich zna i od wszystkich wszystkiego się dowie”. Koniecznie zajrzyjcie na jego wystawę!
Wystawa prac Marjana Fuksa to ukłon w stronę historii naszego kraju i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fotograf był założycielem pierwszej agencji fotograficznej, która powstała w 1910 roku. To właśnie stamtąd zdjęcia trafiały do najważniejszych polskich wydawnictw oraz zagranicznych agencji. Siedzibą agencji była Willa Marconiego na roku Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie.
W dorobku fotograficznym Marjana Fuksa są zdjęcia z rewolucji w 1905 roku oraz życie codzienne pod zaborem rosyjskim, ostatnie lata I wojny światowej, demonstracja patriotyczna w Warszawie z 1916 roku w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, rada Regencyjna, Rząd Tymczasowy, wojna z bolszewikami w 1920 roku, przewrót majowy (1926) oraz sprowadzenie trumny Henryka Sienkiewicza.
Na zdjęciach ”Oczka Warszawy” zobaczycie również Józefa Piłsudskiego na moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Nie zabrakło również obrazów międzywojennej Warszawy. W zbiorach jego zdjęć są również słynne skandale jak proces Damazego Macocha czy Rity Gorgonowej oraz codzienne wydarzenia kryminalne.
Można śmiało powiedzieć, że Fuks był pierwszym w pełni świadomym swojego zawodu polskim fotografem prasowym – wiedział, że to nie tylko praca, ale również miska, której w pełni się poświęcił. Wydał broszurę ”Zaranie fotografii dziennikarskiej w Polsce”, w której opisał założenia fotografii prasowej.
Fuks zmarł w 1935 roku, natomiast w 1939 roku bomba trafiła w Willę Marconiego, czyli dokładnie w zakład fotografa i siedzibę agencji. Archiwum zdjęć prawdopodobnie przepadło. Część zbioru, który został zachowany pojawi się na wystawie w Domu Spotkań z Historią. Na ekspozycji pojawią się również aparaty z czasów, właściwych fotografowi oraz pocztówki, gazety, albumy i oryginalne fotografie.
Wystawa prac Marjana Fuksa jest dostępna do 25 lutego 2018 roku. Wstęp jest wolny. Partnerami wystawy są: Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz Polska Agencja Fotografów FORUM.