Czy Getty Images i AFP zapłacą ponad 13 mln dol. za bezprawne użycie zdjęć z Twittera?

Daniel Morel w 2010 roku fotografował skutki trzęsienia ziemi na Haiti. Zdjęciami zrobionymi na miejscu katastrofy dzielił się na gorąco na Twitterze. Agencje Getty Images i AFP włączyły jego fotografie do swojej dystrybucji, nie pytając o zgodę. Teraz Morel domaga się odszkodowania.

W styczniu 2010 roku Morel fotografował katastrofę na Haiti. Zdjęcia umieścił na Twitterze, inny użytkownik tego serwisu skopiował je i wrzucił na swój kanał bez podania źródła. Potem Getty Images i AFP włączyły je do swojej oferty. Zdjęcia ukazały się w prasie, ale nazwisko autora się pod nimi nie pojawiło.

Agencja Morela, Corbis, wysłała informacje o sprawie do AFP i Getty. AFP zreflektowała się po dwóch dniach i usunęła zdjęcia ze swojego serwisu, Getty sprzedawał je dalej. Morel twierdzi, że firmy pogwałciły jego prawa umyślnie, bo część redaktorów agencji wiedziała, że to on jest autorem zdjęć.

Getty Critics, Rodzinka Stokowskich… W Sieci piętnują absurdy zdjęć stockowych

Teraz fotograf domaga się od pozwanych 13,2 mln dol. odszkodowania. Agencje sprzedawały osiem zdjęć jego autorstwa. Jeśli oskarżenia się potwierdzą i Morel wygra proces, będą to chyba najdroższe fotografie, które znalazły się w obiegu prasowym. Do tego sprawa stanie się precedensem w tego typu procesach. Drżyjcie, internetowi złodzieje fotografii!

Zobacz również: Canon EOS M5 - pierwsze wrażenia z premiery na targach Photokina 2016

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Getty Critics, Rodzinka Stokowskich… W Sieci piętnują absurdy zdjęć stockowych CreativeLive – bezpłatne sześciodniowe warsztaty fotograficzne online! Jakub Kaźmierczyk poprowadzi bezpłatne warsztaty fotografii kulinarnej Rusza 3. edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii – OFF