Netflix pozwany za bezprawne użycie zdjęcia w serialu "Stranger Things"

Netflix pozwany za bezprawne użycie zdjęcia w serialu "Stranger Things"

Netflix pozwany za bezprawne użycie zdjęcia w serialu "Stranger Things"
Źródło zdjęć: © © Netflix
Monika Homan
20.09.2018 10:39, aktualizacja: 26.07.2022 16:08

Fotograf i łowca burz Sean R. Heavey oskarżył firmę Netflix o bezprawne wykorzystanie jego zdjęcia zatytułowanego "The Mothership" do stworzenia grafiki koncepcyjnej popularnego serialu "Stranger Things". Sprawa trafia do sądu.

Pamiętacie, jak pisałam o tym, że twórcy serialu Stranger Things zostali posądzeni o kradzież zdjęcia komórki burzowej? Wykonał ją fotograf Seana R. Heavey. Sean nie dogadał się z producentami i sprawa nabrała rozpędu. Autor wytoczył Netfliksowi proces o naruszenie praw autorskich.

W czerwcu 2010 roku Heavey zrobił zdjęcie potężnej komórki burzowej w stanie Montana, które zatytułował "The Mothership". Fotografia była publikowana na kilku stronach, a w listopadzie fotograf zarejestrował ją w Biurze praw autorskich w Stanach Zjednoczonych.

Obraz
© © Sean Heavey / [seanrheavey.com](https://www.seanrheavey.com/)

W pozwie Heavey pisze, że "The Mothership" zostało wykonane dzięki wysokim umiejętnościom i ciężkiej pracy. Fotograf śledził burzę przez wiele godzin. Samo zdjęcie zostało złożone z 4 osobnych fotografii, a Sean próbował wielu kombinacji z różnymi czasami naświetlania i kadrowaniem.

Początkowo fotograf próbował rozwiązać problem kontaktując się bezpośrednio z Netflixem, ale najwyraźniej nie udało im się dojść do porozumienia i teraz sprawę rozstrzygnie sąd.

Obraz
© © Netflix

Netfilix utrzymuje, że grafika koncepcyjna, do której wykorzystano zdjęcie Heaveya, znacznie różni się wizualnie od jego oryginalnej pracy, a jedyne podobieństwo, to formacja chmury. Zobaczymy, po której stronie stanie ława przysięgłych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)