Getty Images pozwane za pobieranie opłaty za zdjęcia z domeny publicznej

Getty Images pozwane za pobieranie opłaty za zdjęcia z domeny publicznej
Monika Homan

03.04.2019 09:27, aktual.: 26.07.2022 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcia z domeny publicznej są nieodpłatnie dostępne dla każdego. Firma marketingowa z Teksasu pozwała Getty Images za pobieranie opłaty za tego typu zdjęcia i oszukiwanie swoich klientów.

Getty Images zostało pozwane przez firmę marketingową CixxFive Concepts z Teksasu za sprzedaż zdjęć z domeny publicznej.

Domena publiczna w świetle prawa własności intelektualnej oznacza zbiór dzieł, które nie są chronione prawami autorskimi. Takie dzieła mogą być swobodnie wykorzystywane w przez każdego, w każdym miejscu i czasie. Najczęściej trafiają tam dzieła, które po upływie 70 lat od śmierci ich twórcy automatycznie przestają być chronione prawami autorskimi. Znajdują się tam też takie prace, które nigdy nie były objęte ochroną.

Za takie właśnie zdjęcia Getty Images pobierało opłatę licencyjną i dlatego CixxFive Concepts wytoczyło im proces. Chociaż samo sprzedawanie tych obrazów nie jest złamaniem prawa, firma marketingowa zarzuca Getty Images "wiele zwodniczych technik w celu wprowadzenia w błąd swoich klientów".

W pozwie czytamy też, że Getty wysyłało wiadomości do użytkowników, którzy korzystali ze zdjęć z domeny publicznej z informacją o naruszeniu praw autorskich. Kolejnym bezprawnym działaniem, jakie CixxFive zarzuca Getty Images jest zaznaczenie, że wszystkie obrazy w serwisie podlegają prawom autorskim.

Jednym z aspektów oszukańczego charakteru programu licencyjnego Getty jest to, że domagają się oni praw autorskich do wszystkich treści na swojej stronie internetowej. U dołu strony znajduje się informacja: "Cała zawartość © prawa autorskie 1999-2019 Getty Images. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodatkowo obok obrazów z domeny publicznej również znajduje się symbol copyright, który sugeruje, że obrazy są chronione prawami autorskimi.

Jedno ze zdjęć z domeny publicznej, za które Getty Images wymaga opłaty licencyjnej
Jedno ze zdjęć z domeny publicznej, za które Getty Images wymaga opłaty licencyjnej

CixxFive w pozwie wskazuje dwa zdjęcia z domeny publicznej, za które Getty wymaga opłaty licencyjnej. Jedno z nich jest zdjęciem NASA, która publikuje wszystkie materiały na licencji Creative Commons 0, drugie to zdjęcie zasobów Biblioteki Kongresu, które również nie jest objęte prawami autorskimi.

Zdjęcie NASA, za które Getty Images wymaga licencji
Zdjęcie NASA, za które Getty Images wymaga licencji

To nie pierwszy raz, kiedy Getty sprzedaje licencję do zdjęć z domeny publicznej. W 2016 roku Carol M. Highsmith pozwała agencję za to, że wezwała ją do zapłaty za własne zdjęcie, które przekazała Bibliotece Kongresu. Getty Images wygrało wtedy proces, ponieważ sama sprzedaż licencji do zdjęć z domeny publicznej, choć nieetyczna, nie jest złamaniem prawa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)