Adam Pańczuk, Mateusz Sarełło i Adam Lach wyróżnieni w konkursie POY

"Best Photography Book" dla Adama Pańczuka za "Karczeby", wyróżnienie dla Mateusza Sarełło za publikację "Swell" oraz "Award of Excellence" dla Adama Lacha za cykl "Stigma" opowiadający o wrocławskich Romach. Kto będzie następny?

Jedno ze zdjęć z cyklu "Stigma"

Jedno ze zdjęć z cyklu "Stigma" (© Adam Lach/Napo Images)

Pictures of the Year International to obok World Press Photo jeden z najważniejszych konkursów fotografii prasowej na świecie. Każdego roku przyciąga tysiące zgłoszeń i nagradza najlepsze zdjęcia na świecie. Wyniki w konkursie POY są podawane stopniowo, każdego dnia w kolejnej kategorii. W tym roku już nagrodzono trzech Polaków.

"Karczeby"

Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że książka "Karczeby" Adama Pańczuka została uznana przez jury za Najlepszą Książkę Fotograficzną Roku 2013.

Album "Karczeby" Adama Pańczuka

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tak też mówi się na Polesiu i Podlasiu na ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. W swoim czarno-białym cyklu zdjęć Adam Pańczuk sportretował tę niezwykłą więź — pełną szacunku, ale też naznaczoną ciężką pracą. W książce pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.

"Karczeby"

Adam Pańczuk pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane zmieniającym się porami roku, ale też upływem czasu. „Karczeby” to książka opowiadająca o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury.

"Swell" Mariusza Sarello

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

80-stronicowa książka fotograficzna Adama Pańczuka została wydana w 2013 r. Autorem tekstów do publikacji jest Kazimierz Kusznierow, a za projekt odpowiada Ania Nałęcka z Tapir Book Design. Album zawiera 23 czarno-białe zdjęcia i ma twardą oprawę. Jego całkowity nakład to zaledwie 600 egzemplarzy, z czego 400 sztuk przetłumaczono na język angielski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Karczeby. Inscenizowany portret dokumentalny Adama Pańczuka

W 71. edycji konkursu Pictures of the Year International w kategorii "Best Photography Book" wyróżniono też Mateusza Sarełło za publikację "Swell", którą również projektowała Ania Nałęcka.

Jedno ze zdjęć z cyklu "Stigma"

Wcześniej nagrodę "Award of Excellence" w kategorii "Issue Reporting Picture Story" otrzymał Adam Lach za swój cykl zdjęć "Stigma", opowiadający o życiu Romów we Wrocławiu. Zdjęcia te prezentowaliśmy dwa miesiące temu przy okazji obszernego wywiadu z autorem. Przeprowadził go Piotr Kała.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Stigma. Dokument fotograficzny Adama Lacha, który zmieni nasze nastawienie do Romów? [wywiad]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Wyniki World Press Photo 2014. Trzech Polaków nagrodzonych! 3 Polaków wyróżnionych za fotografie górskie „Zobacz więcej przez telefon” i wygraj najnowszego iPada mini! Wyjątkowe warsztaty fotografii dokumentalnej i ulicznej FACEtoFACE Zostań blogerem Fotoblogia.pl! "Frymografia" - Fotografia jest formą terapii Oto zwycięzca konkursu „Jeden kadr z mojego miasta“ Pokaz specjalny filmu "Nowojorska ulica w obiektywie" w Krakowie "Frymografia": Barak nie odleciał Pokaż kadr ze swojego miasta i wygraj aparat Fujifilm XQ-1! „Pokaz Jednego Dzieła” w Krakowie Dla Natalii – Wielka Aukcja Fotografii Co kryje "Czarna skrzynka" Tomasza Tomaszewskiego "Nowojorska ulica w obiektywie" i na ekranie kina Iluzjon Wiesław Rakowski. Archiwum Zoologiczne. Wystawa, którą warto zobaczyć! Relacja z BEiKS Roadshow we Wrocławiu Witajcie na nowej Fotoblogia.pl! Rusza otwarty nabór projektów do Grand Prix Fotofestiwal 2014 Verily - magazyn, w którym nie znajdziecie zdjęć obrobionych w Photoshopie Rusza ósma edycja BEiKS Roadshow – cykl pokazów najnowszego sprzętu foto i video Foto Art Festiwal 2013 – jest moc [relacja] Phonar – platforma do nauki fotografii przez Internet dla wszystkich Fotografa nie warto okradać ze zdjęć. Ciąg dalszy historii Gosi Stępień Zabezpieczenia Adobe złamane. Kody źródłowe programów i dane prawie 3 mln klientów w rękach hakerów